W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty z przygotowania Raportu Samooceny przed misją MAEA w zakresie gotowości Polski do realizacji kolejnego etapu programu jądrowego

06.02.2023

6 lutego 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) rozpoczęły się trzydniowe warsztaty dotyczące opracowania Raportu Samooceny w zakresie gotowości krajowych instytucji i infrastruktury do wdrożenia energetyki jądrowej. Wydarzenie, organizowane przez MKiŚ oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), stanowi przygotowanie do planowanej na 2024 r. wizyty Misji MAEA – INIR 2, dotyczącej Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej, oceniającej stan przygotowania Polski do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) na etapie wyboru technologii i zawierania kontraktów z jej dostawcami.

Warsztaty z przygotowania Raportu Samooceny przed misją MAEA w zakresie gotowości Polski do realizacji kolejnego etapu programu jądrowego

W związku z przyjętą 2 listopada 2022 r. Uchwałą Rady Ministrów w sprawie wyboru technologii dla PPEJ w zakresie pierwszej elektrowni jądrowej oraz biorąc pod uwagę najlepsze standardy międzynarodowe – strona polska wystąpiła do Międzynarodowej Agencją Energii Atomowej z prośbą o przeprowadzenie ww. Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej.

Planowana na 2024 r. Misja MAEA pn. INIR 2 ma na celu pomoc w ocenie przygotowania infrastruktury krajowej do wdrożenia energetyki jądrowej na danym etapie realizacji programu jądrowego. Ocena ta nastąpi na podstawie Raportu Samooceny, tj. Self Evaluation Report, który będzie przygotowany przez najważniejszych interesariuszy Programu PEJ.

W rozpoczętych warsztatach bierze udział kilkadziesiąt uczestników, reprezentujących  najważniejsze instytucje zaangażowanee w realizację PPEJ, w tym  przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, inwestora –  Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o., Państwowej Agencji Atomistyki, Polskich Sieci Elekroenergetycznych, GDOŚ, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także przedstawiciele instytutów badawczych: Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej.

Dotychczas MAEA przeprowadziła w Polsce misję przeglądową INIR 1 w 2013 r., która pozytywnie oceniła rozwój infrastruktury w Polsce, określając go jako adekwatny dla pierwszej fazy realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. W jej wyniku  wskazano dobre praktyki, istniejące luki oraz działania niezbędne dla ich usunięcia. Rekomendacje i sugestie zawarte w raporcie misji INIR zostały wykorzystane przez Polskę do opracowania Krajowego Planu Działań w celu likwidacji luk i niedociągnięć, których pełną realizację potwierdziła kolejna misja Agencji tzw. Follow-up – INIR 1 w 2016 roku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}