W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium przygotowujące polski przemysł do budowy elektrowni jądrowych

10 grudnia br. odbyło się webinarium przygotowujące krajowy przemysł do budowy elektrowni jądrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło to wydarzenie honorowym patronatem.

Grafika promująca webinar Program energetyki jądrowej w Polsce

W zaktualizowanym w październiku Programie polskiej energetyki jądrowej założono osiągnięcie udziału krajowego przemysłu w budowie pierwszego reaktora jądrowego na poziomie min. 40% wartości projektu a przy kolejnych udział ten powinien zwiększać się. Jest to cel ambitny, jednakże wykonalny, pod warunkiem podjęcia z wyprzedzeniem odpowiednich działań przygotowujących polski przemysł. To - jakimi narzędziami można realizować takie działania - było przedmiotem prezentacji zagranicznych oraz polskich prelegentów z sektora jądrowego na świecie.

Swoje wystąpienia w trakcie seminarium mieli eksperci: Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z Wiednia, izby gospodarczej Foratom zrzeszającej na poziomie UE krajowe organizacje przemysłu jądrowego, stowarzyszenia opracowującego przemysłowe kody i standardy jądrowe AFCEN, EdF z Francji, Nuclear Industry Association z Wielkiej Brytanii, Fennovoimy z Finlandii, KHNP z Korei Płd. oraz Nuclear Energy Institute i Westinghouse Electric Company z USA.

W związku z brakiem uniwersalnych i modelowych rozwiązań, co do sposobu przygotowania krajowego przemysłu do projektu jądrowego, zarówno na poziomie światowym jak i w UE, w Polsce należy wypracować własne rozwiązania, które powinny uwzględniać specyfikę zarówno polskich firm, jak i model samego projektu jądrowego. Natomiast doświadczenia zdobyte w innych krajach czy rozwiązania wskazywane przez organizacje międzynarodowe mogą być u nas wdrożone w pewnym zakresie. Wśród takich rozwiązań, wskazywanych przez większość prelegentów, należy wymienić konieczność rozpoczęcia na możliwie wczesnym etapie działań przygotowujących lokalny przemysł, tak aby finalnie osiągnąć jego wysoki udział w całości inwestycji.

Działania takie są już prowadzone w Polsce od ok. 5 lat. Rząd RP realizuje działania o charakterze informacyjnym i szkoleniowym w celu przybliżenia specyfiki energetyki jądrowej polskim przedsiębiorstwom. Prowadzone są również działania promujące polskie przedsiębiorstwa na jądrowych rynkach międzynarodowych, co jest istotnym katalizatorem przyśpieszającym proces pozyskiwania kompetencji i doświadczeń przez krajowe podmioty (poprzez profilowane misje gospodarcze).

Webinarium zgromadziło blisko 350 obserwatorów - głównie z polskich przedsiębiorstw oraz urzędów dozorowych (Państwowa Agencja Atomistyki, Urząd Dozoru Technicznego), administracji rządowej, instytucji finansowych oraz ośrodków naukowych i akademickich. Wydarzenie cieszyło się również zainteresowaniem międzynarodowym – na liście uczestników pojawili się eksperci z sektora jądrowego z Belgii, Finlandii, Francji, Korei Płd., Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy, USA.

Relacja z webinarium oraz prezentacje wszystkich panelistów są dostępne na stronie internetowej Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}