W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podczas rozmowy z wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej

Polskie plany dotyczące budowy elektrowni jądrowych oraz rozwój technologii wodorowych były głównymi tematami spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Youngjoon Joo, wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej, które odbyło się 6 kwietnia 2021 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński

W nawiązaniu do PEP2040, podczas spotkania poruszono temat planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce, które mają odegrać jedną z głównych ról w dążeniu Polski do neutralności klimatycznej Strona Koreańska zadeklarowała chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że Polska szuka partnera, który będzie zaangażowany w projekt budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju na jego wszystkich etapach.

„Nasze oczekiwania wobec potencjalnego partnera określiliśmy w strategicznych dokumentach rządowych, takich jak Program polskiej energetyki jądrowej. Dążymy do oparcia całego Programu na jednej wybranej technologii reaktora. Od potencjalnego partnera chcemy uzyskać kompleksową ofertę obejmującą dostarczenie technologii, finansowanie oraz przyjęcie współodpowiedzialności za cały projekt. Oczekujemy stabilnego i długoterminowego partnerstwa w całym cyklu życia elektrowni jądrowej” – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Ministrowie rozmawiali też na temat rozwoju technologii wodorowej.

„Chcemy wdrażać technologie wodorowe w energetyce, wykorzystywać wodór jako paliwo alternatywne w transporcie oraz jako wsparcie dla dekarbonizacji przemysłu. Polska dąży do tego, by produkować wodór, dystrybuować go w sposób efektywny i bezpieczny oraz stworzyć stabilne otoczenie regulacyjne. Wodór pomoże nam osiągnąć nie tylko neutralność klimatyczną, ale także utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki” – powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Ministrowie zadeklarowali chęć kontynuacji w najbliższej przyszłości rozmów ws. energetyki jądrowej, wodoru oraz elektromobilności.

{"register":{"columns":[]}}