W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 1 września 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
1 września 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

PODMORSKI TUNEL DO ODPROWADZANIA WODY Z FUKUSHIMY

Tokyo Electric Power Company (Tepco) ogłosiło plany budowy podmorskiego tunelu o długości około 1 kilometra, służącego do odprowadzania uzdatnionej wody, przechowywanej obecnie w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Tunel uwolni oczyszczoną wodę do obszaru oceanu z dala od elektrowni, gdzie nie obowiązują prawa połowowe.

RZĄD SZWECJI ZATWIERDZA ROZBUDOWĘ MAGAZYNU TYMCZASOWEGO CLAB

Szwedzki rząd zatwierdził plany rozbudowy centralnego magazynu tymczasowego składowania zużytego paliwa jądrowego (Clab) w Oskarshamn, oddalając ryzyko konieczności wyłączenia komercyjnych reaktorów energetycznych w 2024 roku.

DRUGI BLOK W BARAKAH RUSZA

Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ogłosiła uruchomienie drugiego bloku w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, trzynaście miesięcy po osiągnięciu przez pierwszy blok Barakah stanu krytycznego. Dzięki uruchomieniu drugiego bloku Barakah staje się pierwszą wielozakładową elektrownią jądrową w regionie.


1. PODMORSKI TUNEL DO ODPROWADZANIA WODY Z FUKUSHIMY

Tokyo Electric Power Company (Tepco) ogłosiło plany budowy podmorskiego tunelu o długości około 1 kilometra, służącego do odprowadzania uzdatnionej wody, przechowywanej obecnie w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Tunel uwolni oczyszczoną wodę do obszaru oceanu z dala od elektrowni, gdzie nie obowiązują prawa połowowe.

W elektrowni Fukushima Daiichi skażona woda jest oczyszczana przez Zaawansowany System Przetwarzania Cieczy (Advanced Liquid Processing System - ALPS), który usuwa większość zanieczyszczeń radioaktywnych, z wyjątkiem trytu. Oczyszczona woda jest obecnie przechowywana w zbiornikach na terenie zakładu. Całkowita pojemność zbiorników wynosi około 1,37 mln metrów sześciennych, a zapełnienie wszystkich zbiorników spodziewane jest około lata 2022 roku.

W kwietniu rząd japoński ogłosił formalną decyzję, że uzdatniona woda przechowywana na terenie elektrowni Fukushima Daiichi zostanie zrzucona do morza. Podstawowa polityka wymaga, by woda oczyszczona w ALPS została zrzucona "pod warunkiem zachowania pełnej zgodności z przepisami i regulacjami oraz dokładnego wdrożenia środków minimalizujących negatywny wpływ na reputację". Japonia zamierza rozpocząć wypuszczanie oczyszczonej wody około wiosny 2023 roku, a cała operacja może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Zgodnie z ogłoszoną przez Japonię polityką, tryt zostanie rozcieńczony do 1500 bekereli na litr, co stanowi jedną czterdziestą stężenia dopuszczalnego przez japońskie normy bezpieczeństwa i jedną siódmą wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dla wody pitnej.

Zgodnie z planem opublikowanym wczoraj przez Tepco, woda oczyszczona przez ALPS zostanie rozcieńczona wodą morską spoza portu elektrowni, aby uniknąć wpływu materiałów radioaktywnych w porcie. Rozcieńczona woda zostanie następnie odprowadzona podmorskim tunelem wykopanym przez skałę macierzystą, aby zapobiec recyrkulacji zrzucanej wody do pobieranej wody morskiej.

Wiercenie tunelu - o średnicy ok. 2,5 m, długości 1 km i głębokości 12 m - rozpocznie się w pobliżu piątego bloku elektrowni Fukushima Daiichi, podało Tepco.

Firma planuje złożyć wniosek do Urzędu Nadzoru Jądrowego o rewizję planu budowy tunelu i rozpocząć prace przygotowawcze w najbliższej przyszłości. Planuje rozpocząć budowę na pełną skalę na początku 2022 roku, a zrzut oczyszczonej wody rozpocznie się około wiosny 2023 roku, zgodnie z polityką rządu.

Tepco twierdzi, że szczegóły dotyczące podmorskiego tunelu zostaną zweryfikowane po przeprowadzeniu badań odwiertów morskich.
Bezpośrednie uwolnienie wody z terenu zakładu zostało również rozważone przez Tepco w celu zmniejszenia prac budowlanych. Jednak stwierdzono, że rozproszenie trytu pozostaje głównym problemem. Firma oświadczyła, że zwiększy liczbę miejsc pobierania próbek i częstotliwość pomiarów stężenia trytu w obszarze otaczającym elektrownię.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zgodziła się zapewnić wsparcie techniczne w zakresie monitorowania i przeglądu bezpiecznego i przejrzystego wdrażania przez Japonię planu odprowadzania oczyszczonej wody do morza.

Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/Undersea-tunnel-to-discharge-Fukushima-Daiichi-wat

 

2. RZĄD SZWECJI ZATWIERDZA ROZBUDOWĘ MAGAZYNU TYMCZASOWEGO CLAB

Szwedzki rząd zatwierdził plany rozbudowy centralnego magazynu tymczasowego składowania zużytego paliwa jądrowego (Clab) w Oskarshamn, oddalając ryzyko konieczności wyłączenia komercyjnych reaktorów energetycznych w 2024 roku.

Przedsiębiorstwa energetyczne Vattenfall, Uniper i Fortum, które eksploatują reaktory, ostrzegły w tym miesiącu, że składowisko Clab wkrótce się zapełni i w rezultacie praca sześciu reaktorów w trzech szwedzkich elektrowniach jądrowych - Forsmark, Oskarshamn i Ringhals może zostać wstrzymana.

"Rząd zdecydował dziś, że zezwoli na zwiększenie mocy przerobowych w Clab" - powiedział minister środowiska Per Bolund, jak podała agencja TT.

Johan Dasht, dyrektor naczelny firmy SKB zajmującej się gospodarką paliwem jądrowym, operatora Clab, powiedział, że firmie trudno jest zrozumieć, dlaczego rząd zezwolił na rozbudowę Clab bez podjęcia decyzji w sprawie ostatecznego składowiska i "całego systemu usuwania odpadów".

Powiedział: "Oznacza to zwiększone ryzyko, że Clab stanie się pełny, zanim uzyskamy wszystkie pozwolenia na miejscu" [na ostateczną utylizację].

Powiedział, że Clab jest częścią spójnego systemu i ostrzegł, że rząd pomija w decyzji gminę Oskarshamn, która sprzeciwiła się zwiększeniu pojemności Clab bez decyzji w sprawie ostatecznego składowiska. SKB poinformowało, że kluczowe organizacje, w tym regulator SSM, chcą, aby wnioski były rozpatrywane łącznie.

Szwecja musi jeszcze podjąć decyzję w sprawie długoterminowego składowania odpadów jądrowych. SKB złożyło wniosek o pozwolenie na budowę składowiska w 2011 roku, po tym jak w 2009 roku wybrano lokalizację w Forsmark - w pobliżu elektrowni jądrowej Forsmark i około 140 km na północ od Sztokholmu. Wniosek obejmuje również plany budowy zakładu hermetyzacji w Oskarshamn.

W 1980 roku Szwedzi opowiedzieli się za wycofaniem się z energetyki jądrowej, jednak rosnące zapotrzebowanie na energię i konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym doprowadziły do zmiany stanowiska i w 2010 roku parlament zgodził się na dalszą eksploatację istniejących reaktorów oraz pozostawił otwartą kwestię ich ewentualnego zastąpienia.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/government-approves-expansion-of-clab-interim-radwaste-facility-8-4-2021

 

3. DRUGI BLOK W BARAKAH RUSZA

Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ogłosiła uruchomienie drugiego bloku w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, trzynaście miesięcy po osiągnięciu przez pierwszy blok Barakah stanu krytycznego. Dzięki uruchomieniu drugiego bloku Barakah staje się pierwszą wielozakładową elektrownią jądrową w regionie.

W marcu Federalny Urząd Nadzoru Jądrowego ZEA (Federal Authority for Nuclear Regulation - FANR) wydał operatorowi - spółce Nawah Energy Company - pozwolenie na eksploatację Barakah 2, a wkrótce potem rozpoczął się załadunek paliwa. Załadunek paliwa, jak również kompleksowy program testów przed uruchomieniem bloku, zostały przeprowadzone pod nadzorem FANR.

Prezes ENEC Mohamed Al Hammadi powiedział, że uruchomienie Barakah 2 stanowi kamień milowy w realizacji pokojowego programu energetyki jądrowej ZEA. "Wraz z uruchomieniem bloku nr 2 jesteśmy niemal w połowie drogi do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaspokojenie do jednej czwartej krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i umożliwienie zrównoważonego rozwoju, a także równoległe osiągnięcie celów ZEA w zakresie zmian klimatycznych" - powiedział.

Przygotowania będą teraz kontynuowane w kierunku podłączenia do sieci i rozpoczęcia działalności komercyjnej - powiedział Ali Al Hammadi, dyrektor generalny Nawah. "Pozostajemy zaangażowani w zapewnienie doskonałości operacyjnej w zakresie energii jądrowej we wszystkich jednostkach i dziękujemy naszym partnerom w ZEA i na całym świecie za ich ciągłe wsparcie, które pomaga nam osiągnąć te kamienie milowe zgodnie z najwyższymi standardami operacyjnymi" - dodał.

W najbliższych miesiącach blok nr 2 zostanie podłączony do krajowej sieci energetycznej, a jego operatorzy będą kontynuować proces stopniowego podnoszenia poziomu mocy, czyli tzw. testy wznoszenia mocy. Proces ten będzie stale monitorowany i testowany, aż do osiągnięcia maksymalnej produkcji energii elektrycznej, przy jednoczesnym przestrzeganiu wszystkich wymogów regulacyjnych i najwyższych międzynarodowych standardów bezpieczeństwa, jakości i ochrony, jak deklaruje ENEC.

"W imieniu światowego przemysłu jądrowego World Nuclear Association gratuluje ENEC i zespołowi Barakah pomyślnego ukończenia tego ważnego etapu" - powiedział dziś dyrektor generalny World Nuclear Association Sama Bilbao y León. "Zjednoczone Emiraty Arabskie nadal pokazują, jak wykorzystać energię jądrową do przejścia na system czystej energii elektrycznej".

Cztery zaprojektowane przez Koreańczyków bloki AP-1400 są budowane w Barakah, które znajduje się w regionie Al Dhafra w Abu Dhabi. Elektrownia jest już największym pojedynczym źródłem energii elektrycznej w ZEA, odkąd blok 1, który osiągnął pierwszą krytyczność w sierpniu 2020 roku, wszedł do komercyjnej eksploatacji w kwietniu tego roku. Po osiągnięciu pełnej operacyjności czteroelementowa elektrownia będzie produkować 5,6 gigawatów energii elektrycznej, jednocześnie zapobiegając emisji ponad 21 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.

Budowa pierwszego bloku w Barakah rozpoczęła się w 2012 roku, a prace nad pozostałymi jednostkami rozpoczynano w mniej więcej rocznych odstępach: budowa Barakah 2 rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Budowa bloków 3 i 4 znajduje się obecnie również w fazie końcowej - według ENEC w czerwcu br. bloki te były ukończone odpowiednio w 94% i 89%.

Nawah jest spółką zależną ENEC i Korea Electric Power Corporation, zajmującą się eksploatacją i konserwacją elektrowni jądrowych.

Źródło: https://world-nuclear-news.org/Articles/Second-Barakah-unit-starts-up

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet

{"register":{"columns":[]}}