W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 11 sierpnia 2021 r.

aktualności jądrowe

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

11 sierpnia 2021 r.

Bieżący Przegląd Wydarzeń w Energetyce Jądrowej na Świecie

Potrzebne są szybkie działania, aby ograniczyć zmiany klimatu, twierdzi IPCC

O ile natychmiast nie nastąpią szybkie i prowadzone na dużą skalę redukcje emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie globalnego ocieplenia do około 1,5°C, a nawet 2°C będzie poza zasięgiem – wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Nowy raport Grupy Roboczej I IPCC ocenia fizyczne podstawy naukowe zmian klimatu i jest pierwszą częścią Szóstego Raportu Oceniającego IPCC (Sixth Assessment Report, AR6), który zostanie ukończony w przyszłym roku.

Nowy dron do mapowania promieniowania w elektrowniach jądrowych

Szwajcarski konstruktor dronów Flyability wprowadził na rynek drona wewnętrznego wyposażonego w czujnik promieniowania specjalnie do przeprowadzania inspekcji w obiektach jądrowych. Elios 2 RAD został zaprojektowany, aby pomóc utrzymać niski poziom narażenia na promieniowanie pracowników obiektów jądrowych. Czyni to zarówno poprzez zastępowanie personelu, tam, gdzie jest to możliwe, przy gromadzeniu danych wizualnych i dotyczących promieniowania, jak i poprzez dostarczanie wysokiej jakości danych do planowania interwencji, które wymagają narażenia, tak aby można je było ograniczyć do minimum.

Wielka Brytania nie może zrezygnować z węgla bez energii jądrowej

Wielka Brytania nie będzie w stanie sprostać wezwaniu premiera Borisa Johnsona, aby „odesłać węgiel do historii i przejść na czyste źródła energii”, chyba że zainwestuje więcej w energię jądrową, stwierdza londyńskie stowarzyszenie przemysłu jądrowego Nuclear Industry Association (NIA).

Opóźnia się ostateczna decyzja w sprawie budowy Sizewell C

Harmonogram podjęcia przez EDF decyzji, czy realizować projekt budowy elektrowni jądrowej Sizewell C o wartości 20 miliardów funtów, przesunął się z powodu długiego procesu zatwierdzania planów i trwających negocjacji w sprawie finansowania, donosi The Telegraph.

Narodowa Partia Australii wzywa do zniesienia moratorium jądrowego

Według doniesień Sydney Morning Herald senatorowie Partii Narodowej wezwali do zniesienia australijskiego zakazu wdrażania i rozwoju energetyki jądrowej, aby technologia ta mogła zostać wykorzystana jako źródło czystej energii, ponieważ rząd federalny stoi w obliczu zwiększonej presji na ustalenie terminu osiągnięcia zerowej emisji netto.

 

***

 

1. Potrzebna są szybkie działania, aby ograniczyć zmiany klimatu, twierdzi IPCC

O ile natychmiast nie nastąpią szybkie i prowadzone na dużą skalę redukcje emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie globalnego ocieplenia do około 1,5°C, a nawet 2°C będzie poza zasięgiem – wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Nowy raport Grupy Roboczej I IPCC ocenia fizyczne podstawy naukowe zmian klimatu i jest pierwszą częścią Szóstego Raportu Oceniającego IPCC (Sixth Assessment Report, AR6), który zostanie ukończony w przyszłym roku.

Raport Grupy Roboczej I dotyczy najbardziej aktualnego fizycznego opisu i zrozumienia systemu klimatycznego i zmian klimatu, łącząc najnowsze osiągnięcia w nauce o klimacie i łącząc wiele linii dowodów z paleoklimatu, obserwacji, zrozumienia procesów i symulacji klimatu globalnego i regionalnego. Pokazuje, jak i dlaczego klimat zmienił się do tej pory, a także lepsze zrozumienie wpływu człowieka na szerszy zakres charakterystyki klimatu, w tym na zdarzenia ekstremalne.

Raport zatytułowany Climate Change 2021: the Physical Science Basis został napisany przez 234 autorów z 66 krajów. Pierwotnie planowany na kwiecień 2021 r. został opóźniony o kilka miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Został zatwierdzony 6 sierpnia przez 195 rządów państw członkowskich IPCC w trakcie wirtualnej sesji, która trwała dwa tygodnie, począwszy od 26 lipca. Po raz pierwszy IPCC przeprowadził wirtualną sesję zatwierdzania jednego ze swoich raportów.

Według autorów raportu emisje gazów cieplarnianych związane z działalności człowieka odpowiadają za ocieplenie o około 1,1°C w latach 1850-1900. W ciągu najbliższych dwóch dekad temperatury prawdopodobnie wzrosną o ponad 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, naruszając ambicje porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. i powodując rozległe zniszczenia i ekstremalne warunki pogodowe. Tylko szybkie i drastyczne redukcje emisji gazów cieplarnianych w tej dekadzie mogą zapobiec takiemu załamaniu klimatu, a każdy ułamek stopnia dalszego ogrzewania może spotęgować efekty przyspieszenia.

Skutki zmian klimatycznych są już widoczne na całym świecie, zauważa raport. „Wiele zmian obserwowanych w klimacie jest bezprecedensowych w ciągu tysięcy, jeśli nie setek tysięcy lat, a niektóre z już zaobserwowanych zmian – takich jak ciągły wzrost poziomu morza – są nieodwracalne przez setki, a nawet tysiące lat”. Raport przewiduje, że w nadchodzących dziesięcioleciach zmiany klimatyczne będą nasilać się we wszystkich regionach. Przy globalnym ociepleniu o 1,5°C będą narastały fale upałów, będą występować dłuższe ciepłe i krótsze zimne pory roku. Raport pokazuje, że przy globalnym ociepleniu o 2°C ekstremalne temperatury częściej osiągają krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia.

Ale nie chodzi tylko o temperaturę. Zmiana klimatu powoduje wiele różnych zmian w różnych regionach – które będą się nasilać wraz z dalszym ociepleniem. Obejmują one zmiany wilgotności i suchości, wiatry, śnieg i lód, obszary przybrzeżne i oceany.

Jednak silne i trwałe redukcje emisji dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych ograniczyłyby zmiany klimatyczne, mówi IPCC. Chociaż korzyści z poprawy jakości powietrza przyjdą szybko, to ustabilizowanie się globalnych temperatur może zająć 20-30 lat. Ocena opiera się na ulepszonych danych dotyczących historycznego ocieplenia, a także postępie w naukowym zrozumieniu reakcji systemu klimatycznego na emisje spowodowane przez człowieka.

„Stabilizacja klimatu będzie wymagała znacznej, szybkiej i trwałej redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto” – powiedział Panmao Zhai, współprzewodniczący Grupy Roboczej I IPCC. „Ograniczenie innych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza metanu, może przynieść korzyści zarówno dla zdrowia, jak i klimatu”.

Po raz pierwszy Szósty Raport Oceniający zawiera bardziej szczegółową regionalną ocenę zmian klimatu, w tym skupia się na przydatnych informacjach, które mogą stanowić podstawę oceny ryzyka, adaptacji i innych procesów decyzyjnych, a także nowe ramy, które pomagają tłumaczyć fizyczne zmiany klimatu – upał, zimno, deszcz, susza, śnieg, wiatr, powodzie na wybrzeżach i inne – i co one oznaczają dla społeczeństwa i ekosystemów.

Te informacje regionalne można szczegółowo zbadać w nowo opracowanym interaktywnym atlasie, który zapewnia elastyczne przestrzenne i czasowe analizy wielu obserwowanych i prognozowanych informacji o zmianach klimatu, stanowiących podstawę wkładu Grupy Roboczej I w AR6, w tym regionalną syntezę wpływu na klimat. kierowców. IPCC opublikował również regionalne arkusze informacyjne, podsumowanie techniczne i raport bazowy związany z atlasem.

Wkład do AR6 dwóch pozostałych grup roboczych IPCC – Grupy Roboczej II, zajmującej się skutkami, adaptacją i podatnością; oraz Grupa Robocza III, zajmująca się łagodzeniem zmian klimatu - zostanie sfinalizowany w 2022 roku. Raport syntetyczny AR6 zostanie ukończony w drugiej połowie 2022 roku.

Czas na działanie

„Opublikowany raport jest sprawdzianem rzeczywistości” – powiedziała współprzewodnicząca Grupy Roboczej I IPCC, Valérie Masson-Delmotte. „Mamy teraz znacznie wyraźniejszy obraz przeszłego, obecnego i przyszłego klimatu, co jest niezbędne do zrozumienia, dokąd zmierzamy, co można zrobić i jak możemy się przygotować.

„Od dziesięcioleci było jasne, że klimat Ziemi się zmienia, a wpływ człowieka na system klimatyczny jest niekwestionowany” – dodała Masson-Delmotte. „Jednak nowy raport odzwierciedla również znaczne postępy w nauce o atrybucji – zrozumienie roli zmian klimatycznych w intensyfikacji określonych wydarzeń pogodowych i klimatycznych”.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzegł, że raport grupy roboczej jest niczym innym jak „czerwonym alarmem dla ludzkości. Sygnały alarmowe są ogłuszające, a dowody są niepodważalne: emisje gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych i wylesiania dławią naszą planetę i narażają miliardy ludzi na bezpośrednie ryzyko”.

Wezwał do położenia kresu budowie nowych elektrowni węglowych oraz nowych poszukiwań i rozwoju paliw kopalnych, a także zaapelował do rządów, inwestorów i przedsiębiorstw, aby włożyły wszystkie swoje wysiłki w niskoemisyjną przyszłość. „Ten raport musi być dzwonkiem pogrzebowym dla węgla i paliw kopalnych, zanim zniszczą naszą planetę” – powiedział. „Musimy teraz działać zdecydowanie, aby utrzymać 1,5 stopnia wzrostu temperatury. Integracyjna i zielona gospodarka, dobrobyt, czystsze powietrze i lepsze zdrowie są możliwe dla wszystkich, jeśli odpowiemy na ten kryzys solidarnie i z odwagą”.

Energia jądrowa jest gotowa do dalszego udziału w dekarbonizacji

Dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association, WNA) Sama Bilbao y León powiedziała, że nowy raport podkreśla potrzebę wykorzystania wszystkich dostępnych obecnie narzędzi do dekarbonizacji wszystkich sektorów gospodarki przy jednoczesnym inwestowaniu w nowe technologie.

„Jako największe źródło niskoemisyjnej energii elektrycznej w rozwiniętych gospodarkach, energia jądrowa jest gotowa nadal dostarczać niezawodną i przystępną cenowo czystą energię elektryczną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w ponad 30 krajach, które już z niej korzystają” – stwierdziła. „Ponadto energia jądrowa chętnie połączy siły z innymi technologiami niskoemisyjnymi, aby przyspieszyć dekarbonizację światowej gospodarki”.

Bilbao y León wezwała decydentów do podjęcia pilnych działań w celu wsparcia elektrowni jądrowych zagrożonych przedwczesnym zamknięciem z powodu „zakłóconych rynków”, na których działają. Powiedziała, że rynki te "nie doceniają korzyści przynoszonych przez energetykę jądrową dla klimatu i bezpieczeństwa energetycznego".

„Rządy, organy regulacyjne i przemysł muszą współpracować, aby przyspieszyć wdrażanie nowych projektów jądrowych, na dużą i małą skalę, w tym małych reaktorów modułowych i zaawansowanych technologii jądrowych, aby energia jądrowa oprócz niezawodnych dostaw taniej energii elektrycznej mogła pomóc w dekarbonizacji innych sektorów, zapewniając domowe i przemysłowe ciepło procesowe, produkcję wodoru i dekarbonizację sektora transportu”.

Publikacja raportu poprzedza 26. Konferencję Stron ONZ w sprawie Zmian Klimatu (COP26), która odbędzie się w Glasgow w terminie od 31 października do 12 listopada br.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Action-needed-now-to-limit-climate-change-says-IP

2. Nowy dron do mapowania promieniowania w elektrowniach jądrowych

Szwajcarski konstruktor dronów Flyability wprowadził na rynek drona wewnętrznego wyposażonego w czujnik promieniowania specjalnie do przeprowadzania inspekcji w obiektach jądrowych. Elios 2 RAD został zaprojektowany, aby pomóc utrzymać niski poziom narażenia na promieniowanie pracowników obiektów jądrowych. Czyni to zarówno poprzez zastępowanie personelu, tam gdzie to możliwe, przy gromadzeniu danych wizualnych i dotyczących promieniowania, jak i poprzez dostarczanie wysokiej jakości danych do planowania interwencji, które wymagają narażenia, tak aby można je było ograniczyć do minimum.

Wyposażony w detektor Geigera-Mullera z kompensacją energii, Elios 2 RAD może wykrywać promieniowanie podczas lotu za pomocą aplikacji pilotażowej Flyability. Dron jest wyposażony w trzy detektory zdolne do pomiaru mocy dawki w zakresie od 3 mikrosiwertów na godzinę do 10 siwertów na godzinę. Po locie inspekcyjnym inżynierowie jądrowi mogą użyć oprogramowania Flyability Inspector 3.0 do mapowania promieniowania wzdłuż toru lotu drona, pokazując dokładną lokalizację niebezpiecznych poziomów dawek w obiekcie jądrowym. Mogą również odtwarzać lot inspekcyjny w programie Inspector 3.0, używając go do oglądania pomiarów mocy dawki wyświetlanych synchronicznie na górze materiału wideo.

Według Flyability, Elios 2 RAD może być szybko użyty z nieskażonego obszaru, aby ocenić ryzyko i niebezpieczeństwa w przypadku wycieku lub incydentu. Planując interwencje, drona można wykorzystać do oszacowania całkowitej dawki, na którą narażeni byliby pracownicy, oraz do identyfikacji gorących punktów w celu zminimalizowania narażenia ludzi. Można go również wykorzystać do oceny, ile ekspozycji uniknięto po interwencji i w miarę upływu czasu, wykorzystując pomiar promieniowania za pomocą Elios 2 RAD.

„Elios 2 RAD stanowi pierwszy rozdział w naszych wysiłkach na rzecz stworzenia dronów do użytku w pomieszczeniach, ukierunkowanych specjalnie dla każdej z naszych kluczowych branż, przyspieszając misję wykorzystywania robotów zamiast ludzi do niebezpiecznych prac kontrolnych w pomieszczeniach” – powiedział Patrick Thévoz, dyrektor generalny Flyability. „Elios 2 RAD może znacznie zmniejszyć potrzebę narażenia inspektorów na szkodliwe promieniowanie lub zagrożenia związane z wejściem do przestrzeni zamkniętej w celu przeprowadzania rutynowych kontroli”.

Elios 1 był pierwszym dronem odpornym na kolizje firmy Flyability, zaprojektowanym do inspekcji i eksploracji najbardziej niedostępnych miejsc. Następnie pojawił się model Elios 2, który charakteryzował się dodatkowymi możliwościami, z których ewoluował Elios 2 RAD.

W ubiegłym roku Flyability opublikowało nagranie lotu wykonanego dronem Elios 2, który był używany w niekompletnej jednostce nr 5 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Dron został użyty do zbadania, czy w basenie przechowalnika jednostki nie umieszczono prętów paliwowych.

„Teraz, dzięki Elios 2 RAD, możliwy byłby powrót i nie tylko sprawdzenie, czy pozostały jakieś pręty paliwowe, ale także odnotowanie ilości promieniowania panującego w basenie” – powiedział przedstawiciel Flyability.

Drony Elios 1 i Elios 2 firmy Flyability są już szeroko stosowane w elektrowniach jądrowych na całym świecie, szczególnie w USA. Ich zastosowanie, jak mówi dyrektor Thévoz, skróciło czas przestojów i pozwoliło uniknąć konieczności budowy rusztowań i innych kosztownych tymczasowych konstrukcji wymaganych do przeprowadzania ręcznych kontroli.

„Ponad 80% operatorów jądrowych w USA używa już dronów wewnętrznych Flyability do przeprowadzania inspekcji wizualnych” – powiedział Alexandre Meldem, wiceprezes ds. sprzedaży w firmie Flyability Inc. „Teraz [dzięki Elios 2 RAD] możemy rozszerzyć to wsparcie, umożliwiając inżynierom zbieranie przydatnych, wysokiej jakości danych dotyczących dawki. Pomoc inspektorom jądrowym w zdalnym gromadzeniu tych danych oznacza, że mniej ludzi będzie narażonych na potencjalne szkody wynikające z promieniowania”.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/New-drone-for-mapping-radiation-in-nuclear-plants

 

3. Wielka Brytania nie może zrezygnować z węgla bez energii jądrowej

Wielka Brytania nie będzie w stanie sprostać wezwaniu premiera Borisa Johnsona, aby „odesłać węgiel do historii i przejść na czyste źródła energii”, chyba że zainwestuje więcej w energię jądrową, stwierdza londyńskie stowarzyszenie przemysłu jądrowego Nuclear Industry Association (NIA).

Premier Johnson wygłosił swoje uwagi po opublikowaniu w poniedziałek raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na temat zmian klimatu, który zawiera stwierdzenie, że wiele zmian obserwowanych w klimacie jest bezprecedensowych, a wyniki raportu są „czerwonym alarmem dla ludzkości”.

Johnson określił ostatnie ostrzeżenia naukowców z ONZ o rozmiarach kryzysu klimatycznego jako „trzeźwiącą lekturę”, która powinna dać światu sygnał ostrzegawczy przed szczytem Cop26.

Ponieważ globalna konferencja klimatyczna ma się rozpocząć w Glasgow za niecałe trzy miesiące, premier powiedział, że ma nadzieję, iż raport IPCC podkreśli potrzebę podjęcia działań już teraz.

Rzecznik NIA stwierdził, że Wielka Brytania nadal jest w dużym stopniu uzależniona od paliw kopalnych i jest obecnie w fazie spalania węgla przez 45 dni.

„Nie przekazaliśmy jeszcze węgla i paliw kopalnych do historii, ponieważ nie zainwestowaliśmy wystarczająco w energię jądrową” – napisano w oświadczeniu. „Od dziesięcioleci energia jądrowa odgrywa integralną rolę w ograniczaniu zużycia paliw kopalnych, w tym węgla, ale do 2024 r. większość naszych obecnych elektrowni jądrowych zostanie wyłączona z uwagi na ich wiek, sygnalizując ogromną utratę mocnej, czystej energii i wystawiając nasze cele w zakresie redukcji emisji na większe ryzyko.

„Ostrzeżenie IPCC podkreśla zatem pilną potrzebę inwestowania w nowe projekty energii niskoemisyjnej, w tym jądrowe, aby osiągnąć zero emisji netto” – mówi NIA.

NIA poinformowała niedawno, że Wielka Brytania importowała w lipcu więcej energii elektrycznej niż kiedykolwiek wcześniej, co zagraża jej bezpieczeństwu energetycznemu.

Kraj polega na energii z zagranicy – w tym energii jądrowej wytwarzanej przez Francję i Belgię – zamiast inwestować we własną przyszłość zielonej energii.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/country-cannot-consign-coal-to-history-without-nuclear-says-nia-8-1-2021

4. Opóźnia się ostateczna decyzja w sprawie budowy Sizewell C

Harmonogram podjęcia przez EDF decyzji, czy realizować projekt budowy elektrowni jądrowej Sizewell C o wartości 20 miliardów funtów, przesunął się z powodu długiego procesu zatwierdzania planów i trwających negocjacji w sprawie finansowania, donosi The Telegraph.

Francuska państwowa firma energetyczna miała nadzieję na podjęcie decyzji w tym roku, ale teraz spodziewa się, że dopiero w 2023 r. zdecyduje, czy kontynuować projekt budowy dwóch bloków EPR we wschodniej Anglii, podała gazeta.

Na początku tego miesiąca Financial Times poinformował, że ministrowie są w trakcie opracowywania przepisów, które pozwolą na budowę dwóch jednostek Sizewell C poprzez system finansowania w oparciu o bazę aktywów regulowanych (RAB).

Model RAB zachęca do inwestowania w duże projekty infrastrukturalne, zapewniając niezawodne zwroty po obniżonej stawce, zanim zakład zacznie działać. Zmniejsza to potrzebę zaciągania długoterminowych kredytów na dużą skalę przy wysokich stopach procentowych, co znacznie zwiększa koszt energii.

Podejście RAB jest szeroko stosowane na całym świecie i przyciągnęło inwestorów do budowy projektów infrastrukturalnych w Wielkiej Brytanii, w tym Thames Tideway Tunnel i Heathrow Terminal 5.

Rzecznik Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej powiedział: „Energetyka jądrowa ma do odegrania ważną rolę w niskoemisyjnej przyszłości energetycznej Wielkiej Brytanii, ponieważ pracujemy nad naszym celem wyeliminowania wkładu w zmiany klimatu do 2050 r.

„Wszystkie projekty jądrowe w Wielkiej Brytanii są prowadzone zgodnie z solidnymi i niezależnymi regulacjami, aby spełnić rygorystyczne brytyjskie wymogi prawne, regulacyjne i bezpieczeństwa narodowego, zapewniając ochronę naszych interesów”.

Istnieje również niepewność co do roli Chin w projekcie Sizewell C. Państwowa firma energetyki jądrowej China General Nuclear (CGN) może zostać zablokowana przed udziałem we wszystkich przyszłych projektach energetycznych w Wielkiej Brytanii, a ministrowie badają sposoby zapobiegania jej zaangażowaniu.

Posunięcie to wykluczyłoby CGN z konsorcjum planującego budowę Sizewell C, a także z planowanego projektu Bradwell w Essex.

Sizewell C to jedyny nowy projekt jądrowy w Wielkiej Brytanii, dla którego inwestor ubiega się o pozwolenie na budowę. EDF i CGN to 80% i 20% udziałowców projektu. Plany dla Bradwell, gdzie CGN i EDF planują budowę jednego bloku z reaktorem HPR1000 (Hualong One), pozostają na wczesnym etapie technicznym.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/timeline-for-final-decision-has-slipped-says-press-report-8-1-2021

5. Narodowa Partia Australii wzywa do zniesienia moratorium jądrowego

Według doniesień Sydney Morning Herald senatorowie Partii Narodowej wezwali do zniesienia australijskiego zakazu wdrażania i rozwoju energetyki jądrowej, aby technologia ta mogła zostać wykorzystana jako źródło czystej energii, ponieważ rząd federalny stoi w obliczu zwiększonej presji na ustalenie terminu osiągnięcia zerowej emisji netto.

Dochodzenie parlamentarne w 2019 r. wykazało, że powyższy zakaz powinien zostać częściowo zniesiony, ale minister energii i redukcji emisji Angus Taylor powiedział w tamtym czasie, że rząd nie planuje zmiany moratorium, które obowiązuje od 1998 r.

Przemawiając we wtorek w imieniu zespołu senatorów Partii Narodowej, Matt Canavan, senator z Queensland powiedział, że „bezsensowny zakaz” obowiązujący w Australii dotyczący wdrażania energetyki jądrowej uniemożliwił zbadanie tej technologii, która z czasem może stać się opłacalnym ekonomicznie źródłem bezemisyjnej energii.

„Jeśli chcemy obniżyć emisje, jeśli jest to kryzys ogarniający cały świat, dlaczego nie mielibyśmy wykorzystać wszystkich technologii, wszystkich dostępnych opcji, aby obniżyć emisje, a energia jądrowa jest wyraźnie możliwym do realizacji sposobem wytwarzania czystej energii” – powiedział senator.

Canavan, który był zdecydowanym zwolennikiem publicznego finansowania nowych elektrowni węglowych, przyznał, że energetyka jądrowa nie jest obecnie atrakcyjna komercyjnie dla Australii, ale powiedział, że Narodowcy, konserwatywna partia w rządzącej koalicji z liberałami, uważa, iż moratorium powinno zostać zniesione, aby umożliwić rozwój technologii jądrowej.

Premier Scott Morrison stoi w obliczu rosnącej presji w kraju i za granicą, aby podpisać się pod wiążącym terminem osiągnięcia zerowej emisji netto, ale jak dotąd opierał się tym wezwaniom. Opublikowane w poniedziałek badanie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wykazało, że w ciągu następnej dekady konieczne będą pilne międzynarodowe redukcje emisji, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

Źródło: https://www.nucnet.org/news/nationals-party-calls-for-nuclear-moratorium-to-be-lifted-8-2-2021

 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, WNA, NEInt

{"register":{"columns":[]}}