W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 12 listopada 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
12 listopada 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

GORĄCE TESTY FUNKCJONALNE ZAKOŃCZONE W KARACZI 3

Testy funkcjonalne bloku jądrowego Karachi 3 w Pakistanie zostały zakończone przed terminem 4 listopada, poinformowała China National Nuclear Corporation (CNNC). Oznacza to, że druga zagraniczna jednostka Hualong One weszła w „etap załadunku paliwa”, podała firma.

Testy funkcjonalne na gorąco symulują temperatury i ciśnienia, którym będą poddawane systemy reaktora podczas normalnej pracy i są przeprowadzane przed załadowaniem paliwa jądrowego. Obejmują one podwyższanie temperatury układu chłodzenia reaktora oraz przeprowadzanie kompleksowych testów, aby upewnić się, że obiegi chłodziwa i systemy bezpieczeństwa działają tak, jak powinny. China Zhongyuan Engineering Corporation – generalny wykonawca CNNC Karaczi 2 i 3 – poinformowała wcześniej, że testy w Karaczi 3 rozpoczęły się 13 września.

PARLAMENT ZATWIERDZA WIĘKSZĄ NIEZALEŻNOŚĆ WĘGIERSKIEGO DOZORU JĄDROWEGO

Węgierski parlament przyjął zmiany w ustawie Prawo Atomowe, które zapewnią Węgierskiej Agencji Energii Atomowej (HAEA) większą kontrolę nad jej strukturą i personelem. Zmiany wydają się być odpowiedzią na niedotrzymanie terminów podejmowania decyzji w sprawie nowego projektu budowy EJ Paks II. Poprawki sprawią, że HAEA będzie „bardziej niezależna organizacyjnie”, ogłoszono, po zatwierdzeniu ustawy przez parlament w dniu 9 listopada.

HAEA „określi własną strukturę organizacyjną w ramach przewidzianych prawem i określi własną liczbę pracowników, biorąc pod uwagę dostępny budżet”. Kolejna zmiana polega na tym, że nowy dyrektor generalny HAEA, Andrea Beatrix Kádár, podlega bezpośrednio parlamentowi.

PALIWO REMIX GOTOWE DO TESTU KOŃCOWEGO

Rosja jest gotowa przetestować partię zestawów paliwowych wykonanych z odzyskanego uranu i plutonu. Według Rosatomu paliwo REMIX może być stosowane w dowolnym reaktorze i obiecuje skokową zmianę w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami i redukcji odpadów.

Partia sześciu zestawów paliwowych REMIX została wykonana przez spółkę zależną Rosatomu TVEL w Żeleznogorskim Kombinacie Wydobywczym i Chemicznym, poinformował Rosenergoatom. Planuje się, że przejdą pełny cykl pracy w jednym z rosyjskich reaktorów WWER-1000.

„Wprowadzenie [paliwa REMIX] umożliwiłoby wykładniczy wzrost ilości surowca dla elektrowni jądrowych dzięki zamknięciu jądrowego cyklu paliwowego, a także recykling zużytego paliwa jądrowego zamiast jego przechowywania” – stwierdza Rosatom.

Paliwo REMIX (Regenerated Mixture) jest wytwarzane z uranu i plutonu odzyskanych w postaci nieodseparowanej mieszanki z wcześniej używanego paliwa. Są one uzupełniane nisko wzbogaconym uranem, aby uzyskać paliwo, o tych samych parametrach, co paliwo wyprodukowane tylko ze świeżego nisko wzbogaconego uranu. Oznacza to, że reaktor nie wymagałby żadnych modyfikacji, aby rozpocząć korzystanie z paliwa REMIX.

PREZYDENT MACRON OGŁASZA, ŻE FRANCJA ZBUDUJE NOWE REAKTORY

Francja zbuduje nowe reaktory jądrowe, aby utrzymać swoje bezpieczeństwo energetyczne i osiągnąć cele związane ze zmianami klimatu, powiedział prezydent Emmanuel Macron w przemówieniu do narodu 9 listopada. Wkrótce ma zostać podjęta oficjalna decyzja w sprawie budowy w kraju kolejnych reaktorów EPR.

„Nasza sytuacja gospodarcza wciąż wymaga konsolidacji w świecie, w którym napięcia związane z dostawami oraz kosztami surowców i energii generują niedobory i inflację” – powiedział Macron w swoim przemówieniu. „Wiem, że wielu z was przez to przechodzi”.

Powiedział, że obywatele francuscy codziennie zmagają się z konsekwencjami obecnej sytuacji, płacąc więcej za tankowanie samochodów, a także w obliczu rosnących cen gazu i energii elektrycznej. „To, czego doświadczamy w ostatnich tygodniach, wymaga pilnej reakcji. Dlatego też rząd ustalił ceny gazu”.

Macron powiedział, że aby utrzymać koszty energii na „rozsądnym” poziomie i zmniejszyć zależność od importu, Francja musi nadal oszczędzać energię i inwestować w krajową produkcję energii bez emisji dwutlenku węgla.

„Dlatego, aby zagwarantować niezależność energetyczną Francji, zagwarantować dostawy energii elektrycznej dla naszego kraju i osiągnąć nasze cele, w szczególności neutralność emisyjną w 2050 roku, po raz pierwszy od dziesięcioleci zamierzamy wznowić budowę reaktorów jądrowych w naszym kraju i kontynuować rozwój energii odnawialnej.

„Te inwestycje pozwolą nam wywiązać się z naszych zobowiązań. Gdy kończymy COP26 w Glasgow, jest to mocna wiadomość z Francji” – dodał.

Powiedział, że Unia Europejska musi współpracować „w celu zbudowania wiarygodnej strategii redukcji emisji CO2, zgodnej z naszą suwerennością przemysłową i technologiczną”.

Macron dodał: „Ten nowy model inwestycji i wzrostu dla Francji i dla Unii Europejskiej, jest tym, w który wierzę i którego będę bronić w waszym imieniu od stycznia przyszłego roku, kiedy obejmę przewodnictwo w Unii”.

Energia jądrowa odpowiada za prawie 75% produkcji energii elektrycznej we Francji, ale były prezydent Francji Francois Hollande dążył do ograniczenia jej udziału w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 50% do 2025 r. oraz zamknął Fessenheim – najstarszą elektrownię jądrową w kraju – przed końcem jego pięcioletniej kadencji, w maju 2017 r. W czerwcu 2014 r. jego rząd zapowiedział utrzymanie mocy jądrowych na obecnym poziomie 63,2 GWe i ograniczenie do 50% całkowitej produkcji we Francji do 2025 r. Francuska transformacja energetyczna na rzecz ekologii przyjęta w sierpniu 2015 r. nie nakazywała wyłączania żadnych obecnie działających reaktorów energetycznych, ale oznaczała, że EDF będzie musiała zamknąć starsze reaktory w celu uruchomienia nowych. Jednak zgodnie z projektem ustawy energetyczno-klimatycznej przedstawionym w maju 2019 r., Francja opóźni teraz planowane zmniejszenie udziału energii jądrowej w miksie elektroenergetycznym do 50% z obecnego celu na 2025 r. do 2035 r.

Decyzja prezydenta

Energetyka jądrowa znalazła się w centrum ogłoszonego w ubiegłym miesiącu planu Macrona France 2030 dotyczącego reindustrializacji. Plan obejmuje demonstrację technologii małych reaktorów i masowej produkcji wodoru przy użyciu energii jądrowej w tej dekadzie. Przedstawiając plan prezydent powiedział, że będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnej budowie nawet sześciu dużych reaktorów „w nadchodzących tygodniach”, przewidując zakończenie kluczowego badania przeprowadzonego przez premiera Jeana Castexa i operatora sieci przesyłowej RTE.

Według raportu opublikowanego przez RTE pod koniec października najtańszym sposobem osiągnięcia przez Francję celu zerowej emisji netto do 2050 r. byłaby budowa 14 nowych dużych reaktorów oraz floty małych reaktorów modułowych, a także znacznie inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Grupa EDF zapowiedziała już, że chciałaby zbudować sześć kolejnych reaktorów EPR we Francji. W połowie 2021 r. miała złożyć raport prezydentowi Francji, który miał wówczas zadecydować o ich budowie. Podczas wizyty w fabryce Le Creusot firmy Framatome w grudniu 2020 r. Macron powiedział, że ostateczna decyzja o budowie nowych reaktorów musi zostać podjęta nie później niż w 2023 r., kiedy EPR Flamanville będzie już w eksploatacji.

EDF i Framatome opracowują uproszczoną wersję projektu EPR, znaną jako EPR2. Jego celem jest uwzględnienie doświadczeń związanych z projektowaniem, budową i uruchomieniem reaktora EPR, a także doświadczeń eksploatacyjnych z reaktorów jądrowych obecnie działjących. EDF musi zapewnić finansowanie i rentowność proponowanego reaktora EPR2 przed rozpoczęciem budowy jakiejkolwiek elektrowni opartej na projekcie we Francji, stwierdził krajowy urząd kontroli.

PREZYDENT TURCJI ERDOĞAN PRZEWIDUJE BUDOWĘ KOLEJNYCH ELEKTROWNI JĄDROWYCH

Turcja planuje zbudować więcej elektrowni jądrowych po ukończeniu EJ Akkuyu, powiedział prezydent tego kraju. „Po elektrowni jądrowej Akkuyu szybko rozpoczniemy przygotowania do naszej drugiej i trzeciej elektrowni”, powiedział Recep Tayyip Erdoğan. Akkuyu ma rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej w 2023 roku.

Komentarze Erdoğana zostały opublikowane w gazecie Daily Sabah i wskazują na jego zadowolenie z postępów projektu Akkuyu, w ramach którego budowane są trzy reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1200, a czwarty jest na etapie prac ziemnych.

Akkuyu 1 ma rozpocząć działalność w 2023 r., a cała elektrownia powinna być ukończona do 2026 r. W tym czasie powinna dostarczać ok. 27,5 TWh rocznie, co odpowiada ok. 9% produkcji energii elektrycznej w kraju. Budowa jeszcze dwóch podobnych obiektów doprowadziłoby Turcję do około 27% udziału energii jądrowej, co znacznie przekracza średnią 18% dla innych krajów OECD.

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet

{"register":{"columns":[]}}