W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 13 listopada 2023 r.

13.11.2023

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA
Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
13 listopada 2023 r.
 

1. Norwegia: firma z branży jądrowej składa wniosek, budowa pierwszych reaktorów planowana w ciągu 10 lat

Firma Norsk Kjernekraft z siedzibą w Bergen, część grupy M Vestt Energy Gas and Oil, złożyła wniosek do norweskiego ministerstwa ropy naftowej i energii, jako pierwszy formalny krok w kierunku budowy pierwszej komercyjnej elektrowni jądrowej w kraju. Jak poinformowano, wniosek dotyczy oceny budowy elektrowni opartej na wielu małych reaktorach modułowych (SMR) w gminach Aure w północnej Norwegii oraz w Heim w środkowo-zachodniej Norwegii.

Zgodnie ze wstępnym planem, elektrownia zostanie zbudowana na wspólnym obszarze przemysłowym na pograniczu Aure i Heim. Zakład mógłby zostać uruchomiony w ciągu 10 lat. Obiekt składałby się z kilku reaktorów SMR, które łącznie produkowałyby około 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie. Odpowiadałoby to wzrostowi produkcji energii w Norwegii o około 8%.

W marcu 2023 r. firma Norsk Kjernekraft podpisała umowę z brytyjską firmą Rolls-Royce SMR, aby zainicjować przyszłe projekty, które mogłyby doprowadzić do wdrożenia małych, modułowych elektrowni jądrowych Rolls-Royce'a w Norwegii. Norwegia nigdy nie posiadała komercyjnych elektrowni jądrowych, ale eksploatowała dwa reaktory badawcze przeznaczone do produkcji radioizotopów medycznych oraz do celów naukowych.

Norwegia posiada też składowisko nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych wykorzystywanych w przemyśle i medycynie, a także generowanych przez reaktory badawcze.

 

2. Komisja Europejska utworzy sojusz przemysłowy na rzecz reaktorów SMR

W odpowiedzi na apele przemysłu jądrowego, naukowców oraz organów regulacyjnych, Komisja Europejska utworzy sojusz przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych (SMR) na początku 2024 r., ogłosiła komisarz ds. energii Kadri Simson.

W czerwcu Komisja utworzyła wstępne europejskie partnerstwo SMR, którego ogólnym celem jest określenie warunków i ograniczeń, w tym finansowych, w zakresie bezpiecznego projektowania, budowy i eksploatacji SMR w Europie w kolejnych dekadach, zgodnie z ogólnymi ramami prawnymi UE, a w szczególności z ramami prawnymi porozumienia Euratom.

Komisarz Simson twierdzi, że rozwój technologii, licencjonowanie, zarządzanie zużytym paliwem i odpadami radioaktywnymi będą musiały zajmować ważne miejsce w kolejnych krokach w kierunku europejskiej inicjatywy na rzecz SMR. Zapowiedź utworzenia sojuszu przemysłowego została z zadowoleniem przyjęta przez Yvesa Desbazeille'a, dyrektora generalnego europejskiej organizacji handlu energią jądrową Nucleareurope.

 

3. Japonia: Kansai Electric składa wniosek o kontynuację eksploatacji elektrowni Takahama-1

Firma Kansai Electric Power złożyła wniosek do japońskiego Urzędu Regulacji Energetyki Jądrowej (NRA) o kontynuowanie eksploatacji elektrowni jądrowej Takahama-1 o mocy 780 MW po tym, jak obiekt osiągnie 50 lat eksploatacji w listopadzie 2024 roku.

NRA zatwierdziła przedłużenie okresu eksploatacji elektrowni do 60 lat, ale Kansai Electric musi uzyskać zgodę regulatora na przedłożone dokumenty, w tym oceny solidności, zanim jednostka osiągnie 50. rocznicę funkcjonowania. W maju tego roku Japonia uchwaliła prawo zezwalające przedsiębiorstwom energetycznym na eksploatację reaktorów jądrowych przez ponad 60 lat.

Takahama-1 w prefekturze Fukui w zachodniej Japonii jest najstarszym działającym reaktorem jądrowym w Japonii. Jego komercyjna eksploatacja rozpoczęła się w listopadzie 1974 roku. Elektrownia Takahama składa się z czterech bloków, z których wszystkie zostały ponownie uruchomione po katastrofie w elektrowni Fukushima-Daiichi w 2011 roku.

Wszystkie komercyjne reaktory w kraju zostały wyłączone po katastrofie w Fukushimie-Daiichi i nie mogą zostać ponownie uruchomione, dopóki nie przejdą rygorystycznych nowych kontroli bezpieczeństwa. Spośród 33 reaktorów jądrowych w Japonii, 12 wznowiło działalność po spełnieniu standardów bezpieczeństwa po Fukushimie.

 

4. Przejęcie firmy Westinghouse zakończone

Cameco Corporation i Brookfield Asset Management dokonały przejęcia firmy, która ponad 60 lat temu zbudowała pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy. Westinghouse - jedna z największych na świecie firm świadczących usługi jądrowe - została przejęta z powodu bankructwa przez Brookfield Business Partners w 2018 roku. Planowane przejęcie firmy przez strategiczne partnerstwo Cameco Corporation i Brookfield zostało ogłoszone w październiku ubiegłego roku, a Cameco ogłosiło otrzymanie ostatecznej niezbędnej zgody organów regulacyjnych w dniu 3 listopada. Finalizacja przejęcia oznacza, że Cameco ma obecnie 49% udziałów w Westinghouse, a Brookfield 51%.

Jak twierdzi prezes i dyrektor generalny Cameco, Tim Gitzel, połączenie 35-letniego doświadczenia Cameco w wydobyciu uranu i produkcji paliwa jądrowego z doświadczeniem firmy Brookfield w zakresie niskoemisyjnej energetyki, oraz opracowanych przez Westinghouse technologii, produktów i usług dla elektrowni jądrowych, tworzy fundamenty do wzrostu w całym amerykańskim sektorze jądrowym.

Po uwzględnieniu sald kapitału obrotowego na zamknięciu, ostateczna wartość przedsiębiorstwa wyniosła 8,2 mld USD. Westinghouse zachowa odpowiedzialność za niespłacone zobowiązania dłużne w wysokości 3,8 mld USD. 19 grudnia Cameco zorganizuje tzw. wirtualny dzień inwestora, aby dokładniej omówić dalsze perspektywy biznesowe dla firmy Westinghouse.

 

5. Francja: Framatome podpisuje umowę o cyklu paliwowym z Kazachstanem

Kazachska państwowa spółka Kazatomprom zajmująca się wydobyciem uranu i francuska firma Framatome podpisały porozumienie o współpracy w zakresie projektów dotyczących jądrowego cyklu paliwowego. Umowa została podpisana 1 listopada podczas oficjalnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Kazachstanie.

Kazachstan jest największym na świecie producentem uranu, podczas gdy Uzbekistan produkuje jedną piątą światowej podaży. Francja, która generuje dwie trzecie swojej energii elektrycznej z 56 reaktorów jądrowych, importuje większość uranu z Nigru, w którym niedawno dokonano zamachu stanu, oraz z Australii i Kazachstanu. Francuski rząd twierdzi, że nie importuje uranu pochodzącego z rosyjskich kopalni. Z kolei na początku listopada francuska firma Orano podpisała z Mongolią protokół o wartości do 1,6 mld euro (1,7 mld USD), który toruje drogę do wydobycia uranu w tym śródlądowym kraju.

Francja zadeklarowała również chęć udziału w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Kazachstanie. Wcześniej w tym roku kazachski minister energii oświadczył, że Kazachstan otrzymał oferty od Francji, Chin, Korei Południowej i Rosji.


Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet

{"register":{"columns":[]}}