W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 15 września 2021 r.

aktualności jądrowe

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
15 września 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

CHIŃSKI REAKTOR HTR-PM OSIĄGA PIERWSZĄ KRYTYCZNOŚĆ

Pierwszy z dwóch wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem w demonstracyjnej instalacji HTR-PM w Shidaowan, w chińskiej prowincji Shandong, po raz pierwszy osiągnął trwałą kontrolowaną reakcję łańcuchową. Reaktor ma zostać podłączony do sieci elektroenergetycznej jeszcze w tym roku.

DRUGI BLOK JĄDROWY W ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH PODŁĄCZONY DO SIECI

Drugi blok energetyczny w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został z powodzeniem podłączony do krajowej sieci elektroenergetycznej. Uruchomiono go po raz pierwszy pod koniec ubiegłego miesiąca, zaledwie cztery miesiące po rozpoczęciu komercyjnej eksploatacji pierwszego reaktora w tej elektrowni. Po pełnym uruchomieniu wszystkich czterech bloków EJ Barakah zaspokoi 25 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

CHINY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO TESTÓW REAKTORA JĄDROWEGO ZASILANEGO TOREM

Naukowcy wkrótce rozpoczną testy eksperymentalnego reaktora jądrowego wykorzystującego zamiast uranu tor jako paliwo. Chociaż ten pierwiastek promieniotwórczy był już wcześniej testowany w reaktorach jądrowych, eksperci twierdzą, że Chiny jako pierwsze mają szansę na komercjalizację tej technologii. Jeśli reaktor torowy odniesie w Chinach sukces, może pomóc narodowi osiągnąć cele klimatyczne.

ELEKTROWNIE JĄDROWE W ILLINOIS BĘDĄ NADAL DZIAŁAĆ

Exelon Generation przygotowuje się do przeładunku paliwa w swoich elektrowniach jądrowych Byron i Dresden po tym, jak Senat stanu Illinois uchwalił kompleksowy pakiet energetyczny, który między innymi stworzy możliwość stosowania ulg finansowych dla elektrowni jądrowych za ich wpływ na ograniczanie emisji dwutlenku węgla, ponieważ stan dąży do osiągnięcia zera netto emisji do 2050 roku.


1. CHIŃSKI REAKTOR HTR-PM OSIĄGA PIERWSZĄ KRYTYCZNOŚĆ

Pierwszy z dwóch wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem w demonstracyjnej instalacji HTR-PM w Shidaowan, w chińskiej prowincji Shandong, po raz pierwszy osiągnął trwałą kontrolowaną reakcję łańcuchową. Reaktor ma zostać podłączony do sieci elektroenergetycznej jeszcze w tym roku.

Według informacji China Huaneng reaktor nr 1, w 23 dni po rozpoczęciu załadunku paliwa, osiągnął pierwszą krytyczność 12 września o godzinie 9.35. Firma poinformowała, że rozpocznie teraz testy pracy przy zerowej mocy reaktora, aby zweryfikować działanie rdzenia i prętów sterujących oraz przyrządów systemu monitorowania. China Huaneng dodała, że „będzie nadal standaryzować kolejne uruchomienie i próbną eksploatację projektu demonstracyjnego, aby zapewnić podłączenie go do sieci elektroenergetycznej i pierwsze wytwarzanie energii w 2021 r.”.

Chłodzony gazem HTR-PM jest reaktorem IV Generacji. Jako paliwo zastosowano w nim tysiące sześciocentymetrowych kul grafitowych zawierających uran wzbogacony do 8,9% w uran-235. Zamiast wody chłodzącej rdzeń grafitowy reaktora jest wypełniony obojętnym helem o temperaturze na wylocie do 750°C. Zgodnie z koncepcją reaktorów IV Generacji, reaktor HTR-PM może bezpiecznie wyłączyć się w przypadku awarii, nie powodując stopienia rdzenia lub znacznego wycieku materiału radioaktywnego.

Budowa demonstracyjnej elektrowni HTR-PM - w skład której wchodzą dwa małe reaktory napędzające pojedynczą turbinę o mocy 210 MWe - rozpoczęła się w grudniu 2012 roku. China Huaneng jest wiodącą organizacją w konsorcjum budującym elektrownię (z udziałem 47,5%). wraz z China Nuclear Engineering Corporation (CNEC) - spółką zależną koncernu China National Nuclear Corporation (32,5%) oraz Instytutem Technologii Jądrowych i Nowych Energii Uniwersytetu Tsinghua (20%), który jest liderem badań i rozwoju. Głównym wykonawcą wyspy jądrowej jest Chinergy, wspólne przedsięwzięcie Tsinghua i CNEC.

China Huaneng odnotowała wskaźnik udziału lokalnych firm w budowie HTR-PM na poziomie 93,4%. Zauważono, że jest to pierwszy na świecie modułowy reaktor wysokotemperaturowy chłodzony gazem ze złożem usypanym. W projekcie demonstracyjnym po raz pierwszy wykorzystano ponad 2000 zestawów sprzętu i ponad 600 zestawów innowacyjnego sprzętu, w tym pierwszy na świecie wysokotemperaturowy chłodzony gazem spiralny generator pary. Posiada on również pierwszą wysokoenergetyczną, wysokotemperaturową, elektromagnetyczną konstrukcję łożyskową dla głównego wentylatora helu, a także największy i najcięższy na świecie zbiornik ciśnieniowy reaktora.

Testy funkcjonalne na zimno - mające na celu sprawdzenie układu i wyposażenia pętli pierwotnej reaktora oraz wytrzymałości i szczelności rurociągów pomocniczych pod ciśnieniem wyższym niż ciśnienie projektowe - zostały zakończone w dwóch reaktorach HTR-PM odpowiednio w dniach 19 października i 3 listopada ub.r. Gorące testy funkcjonalne, symulujące temperatury i ciśnienia, jakim będą poddawane układy reaktorów podczas normalnej eksploatacji, rozpoczęły się w styczniu br.

Chiński regulator jądrowy, Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego, wydał 20 sierpnia zezwolenie na eksploatację HTR-PM. Ładowanie pierwszych sferycznych elementów paliwowych do pierwszego reaktora rozpoczęło się następnego dnia.

HTR-PM ma zalety związane z naturalnym bezpieczeństwem wynikającym z zasady działania, wysokim stopniem udziału lokalnego przemysłu, modułową konstrukcją i przystosowaniem do sieci energetycznych małych i średnich rozmiarów. Ma również szeroki zakres potencjalnych zastosowań komercyjnych, w tym wytwarzanie energii, kogenerację ciepła i mocy oraz wysokotemperaturowe zastosowania w zakresie ciepła technologicznego.

Planowana jest budowa kolejnych 18 jednostek HTR-PM w obiekcie Shidaowan. Poza HTR-PM, Chiny proponują powiększoną wersję o nazwie HTR-PM600, w której jedna duża turbina o mocy 650 MWe jest napędzana przez około sześć reaktorów HTR-PM. Studia wykonalności dotyczące wdrożenia HTR-PM600 są w toku dla lokalizacji Sanmen w prowincji Zhejiang; Ruijin w prowincji Jiangxi; Xiapu i Wan'an w prowincji Fujian; oraz Bai'an w prowincji Guangdong.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Chinas-HTR-PM-reactor-achieves-first-criticality

2. DRUGI BLOK JĄDROWY W ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH PODŁĄCZONY DO SIECI

Drugi blok energetyczny w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został z powodzeniem podłączony do krajowej sieci elektroenergetycznej. Uruchomiono go po raz pierwszy pod koniec ubiegłego miesiąca, zaledwie cztery miesiące po rozpoczęciu komercyjnej eksploatacji pierwszego reaktora w tej elektrowni. Po pełnym uruchomieniu wszystkich czterech bloków EJ Barakah zaspokoi 25 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.

Informacja o włączeniu bloku do krajowego systemu energetycznego została podana we wtorek 14 września przez Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Rzecznik poinformował, że pierwsze megawaty bezemisyjnej energii elektrycznej zostały już dostarczone do sieci. Jednostka została zsynchronizowana i podłączona do sieci ZEA przez spółkę operacyjną Nawah Energy Company we współpracy z Abu Dhabi Transmission and Despatch Company (Transco).

„Po pomyślnym zakończeniu podłączenia do sieci, blok nr 2 przygotowuje się do dodania kolejnych 1400 MW czystej mocy elektrycznej do bilansu energetycznego ZEA, przy czym pierwsze megawaty bezemisyjnej energii elektrycznej z tej jednostki są obecnie wysyłane do firm, szkół i domów”, czytamy w komunikacie prasowym.

„Ten kamień milowy przybliża korporację ENEC i jej spółki zależne o kolejny krok do osiągnięcia połowy celu, jakim jest pokrycie nawet jednej czwartej krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez 24 godziny na dobę, przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla – głównej przyczyny zmian klimatu”.

„Teraz, gdy drugi blok jest podłączony, operatorzy nuklearni zaczną stopniowo zwiększać poziomy mocy reaktora – tzw. testy wznoszenia mocy. Operacja ta będzie prowadzona pod stałym nadzorem niezależnego dozoru jądrowego ZEA - Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR)”.

Po zakończeniu tego procesu jednostka 2 będzie dostarczać tysiące megawatów czystej energii elektrycznej przez dziesięciolecia. Nadzór nad projektem sprawuje FANR, który od początku budowy EJ Barakah przeprowadził ponad 335 inspekcji. Nadzorował również 42 misje i oceny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Światowego Stowarzyszenia Operatorów Jądrowych (WANO).

FANR wydał Nawah zezwolenie na eksploatację Barakah 2 w marcu, a załadunek paliwa rozpoczął się wkrótce potem. Jednostka osiągnęła pierwszą krytyczność - ciągłą reakcję łańcuchową - 27 sierpnia. ENEC stwierdza, że skumulowana wiedza i doświadczenie opracowane przez zespoły operacyjne na bloku 1 zostały wykorzystane do wydajniejszego podłączenia bloku 2 do sieci i o 10% skrócenia czasu między jego uruchomieniem i podłączeniem.

Elektrownia Barakah znajduje się w regionie Al Dhafra w Abu Zabi i jest jedną z największych elektrowni jądrowych na świecie, z czterema blokami wyposażonymi w reaktory konstrukcji koreańskiej APR-1400. Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2012 roku, a blok nr 1 rozpoczął pracę komercyjną 1 kwietnia 2021 r. Bloki 3 i 4 znajdują się w końcowej fazie rozruchu, odpowiednio ukończone w 95 i 91 procentach. Budowa całej elektrowni Barakah jest obecnie zaawansowana w ponad 96 procentach. Po pełnym uruchomieniu elektrownia będzie wytwarzać 5,6 gigawatów czystej energii elektrycznej przez ponad pół wieku.

Minister Energii i Infrastruktury ZEA Suhail bin Mohammed Faraj Faraj Al Mazrouei z zadowoleniem przyjął rozpoczęcie dostaw energii elektrycznej przez Barakah 2, mówiąc, że przyczynia się to do osiągnięcia celów strategii energetycznej ZEA 2050, która ma na celu zwiększenie do 50% udziału czystej energii w całkowitym bilansie energetycznym kraju.

„Jesteśmy dumni z tego nowego kamienia milowego osiągniętego w ramach Programu Pokojowej Energii Jądrowej ZEA” – powiedział Al Mazrouei. „Energia jądrowa Barakah odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów ZEA w zakresie dywersyfikacji źródeł energii, zwiększania udziału zasobów czystej energii oraz wspierania rozwoju gospodarczego i społecznego, a także spełniania celów ZEA i międzynarodowych zobowiązań dotyczących wyzwań związanych z klimatem.

„Elektrownia jądrowa Barakah przyczynia się do konsolidacji wiodącej roli Zjednoczonych Emiratów Arabskich w regionalnym i globalnym sektorze energetycznym, ponieważ zakład jest obecnie największym pojedynczym wytwórcą energii elektrycznej w świecie arabskim. Jest również największym wkładem w redukcję emisji dwutlenku węgla w regionie; Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym krajem arabskim, w którym działa wieloblokowa elektrownia jądrowa”.

Źródła: https://www.thenationalnews.com/uae/2021/09/14/uaes-second-nuclear-power-plant-unit-successfully-connects-to-grid/
https://www.nucnet.org/news/unit-2-at-arab-world-s-first-nuclear-station-connected-to-grid-9-2-2021

3. CHINY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO TESTÓW REAKTORA JĄDROWEGO ZASILANEGO TOREM

Naukowcy wkrótce rozpoczną testy eksperymentalnego reaktora jądrowego wykorzystującego zamiast uranu tor jako paliwo. Chociaż ten pierwiastek promieniotwórczy był już wcześniej testowany w reaktorach jądrowych, eksperci twierdzą, że Chiny jako pierwsze mają szansę na komercjalizację tej technologii. Jeśli reaktor torowy odniesie w Chinach sukces, może pomóc narodowi osiągnąć cele klimatyczne.

Reaktor jest niezwykły, ponieważ zamiast wody krążą w nim stopione sole. Ma potencjał do wytwarzania energii, która jest stosunkowo bezpieczna i tania, a jednocześnie generuje znacznie mniejszą ilość bardzo długożyciowych odpadów promieniotwórczych niż konwencjonalne reaktory uranowe.

Według doniesień rządu prowincji Gansu budowa eksperymentalnego reaktora torowego w Wuwei, na obrzeżach pustyni Gobi, miała zostać zakończona do końca sierpnia, a jego testy zaplanowano na wrzesień.

Tor jest słabo promieniotwórczym, srebrzystym metalem występującym w skałach i obecnie ma on niewielkie zastosowanie przemysłowe. Jest to produkt odpadowy rozwijającego się przemysłu wydobywczego metali ziem rzadkich w Chinach i dlatego stanowi atrakcyjną alternatywę dla importowanego uranu.

Potężny potencjał

„Toru jest znacznie więcej w naturze niż uranu, więc byłaby to bardzo przydatna technologia za 50 lub 100 lat”, kiedy rezerwy uranu zaczną się wyczerpywać, mówi Lyndon Edwards, inżynier jądrowy w Australian Nuclear Science and Technology Organisation z siedzibą w Sydney. Ale wdrożenie tej technologii zajmie wiele dziesięcioleci, więc musimy zacząć już teraz – dodaje.

Według Ritsuo Yoshioki, byłego prezesa International Thorium Molten-Salt Forum w Oiso w Japonii, który ściśle współpracował z chińskimi naukowcami, Chiny uruchomiły program reaktora na stopione sole w 2011 roku, inwestując około 3 miliardów juanów (500 mln USD).

Reaktor w Wuwei, obsługiwany przez Shanghai Institute of Applied Physics (SINAP), jest zaprojektowany do wytwarzania zaledwie 2 megawatów energii cieplnej, która wystarcza tylko do zasilenia do 1000 domów. Ale jeśli eksperymenty się powiodą, Chiny zamierzają zbudować do 2030 r. reaktor o mocy 373 megawatów, który mógłby zasilić setki tysięcy domów.

Reaktory te należą do grupy „doskonałych technologii”, które mogą pomóc Chinom osiągnąć cel zerowej emisji dwutlenku węgla do około 2050 r., mówi Jiang Kejun z Instytutu Badań nad Energią Narodowej Komisji Rozwoju i Reform w Pekinie.

Naturalnie występujący izotop toru-232 nie może ulec rozszczepieniu, ale po napromieniowaniu w reaktorze pochłania neutrony, tworząc uran-233, który jest materiałem rozszczepialnym generującym ciepło.

Tor został przetestowany jako paliwo w innych typach reaktorów jądrowych w różnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii, i jest częścią programu jądrowego w Indiach. Jednak jak dotąd nie okazał się opłacalny, ponieważ jego otrzymywanie jest droższe od wydobycia uranu i, w przeciwieństwie do niektórych naturalnie występujących izotopów uranu, musi zostać przekształcony w materiał rozszczepialny.

Niektórzy naukowcy popierają tor jako paliwo, ponieważ twierdzą, że jego produkty odpadowe mają mniejsze szanse na użycie jako broni niż te pochodzące z uranu, ale inni twierdzą, że ryzyko takie nadal istnieje.

Powiew przeszłości

Kiedy Chiny uruchomią swój eksperymentalny reaktor, będzie to pierwszy reaktor na stopioną sól działający od 1969 roku, kiedy to amerykańscy naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w Tennessee wyłączyli swój reaktor. I będzie to pierwszy reaktor na stopioną sól, który będzie zasilany torem. Naukowcy, którzy współpracowali z SINAP, twierdzą, że chiński projekt kopiuje projekt Oak Ridge, ale ulepsza go, bazując na dziesięcioleciach innowacji w produkcji, materiałach i oprzyrządowaniu.

Naukowcy z Chin bezpośrednio zaangażowani w reaktor nie odpowiedzieli na prośby o potwierdzenie projektu reaktora i kiedy dokładnie rozpoczną się testy.

W porównaniu z reaktorami lekkowodnymi w tradycyjnych elektrowniach jądrowych, reaktory na stopione sole działają w znacznie wyższych temperaturach, co oznacza, że mogą znacznie wydajniej generować energię elektryczną, mówi Charles Forsberg, inżynier jądrowy z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge.

Chiński reaktor będzie wykorzystywał sole na bazie fluorków, które po podgrzaniu do około 450 ºC topią się w bezbarwną, przezroczystą ciecz. Sól działa jako czynnik chłodzący do przenoszenia ciepła z rdzenia reaktora. Ponadto, zamiast prętów z paliwem stałym, reaktory ze stopionymi solami wykorzystują również ciekłą sól jako substrat dla paliwa, takiego jak tor, który ma być bezpośrednio rozpuszczony w rdzeniu.

Reaktory na stopione sole są uważane za stosunkowo bezpieczne, ponieważ paliwo jest już rozpuszczone w cieczy i pracują one pod niższym ciśnieniem niż konwencjonalne reaktory jądrowe, co zmniejsza ryzyko wybuchowego stopienia rdzenia.

Yoshioka mówi, że wiele krajów pracuje nad reaktorami na stopione sole – aby wytwarzać tańszą energię elektryczną z uranu lub wykorzystywać jako paliwo pluton odpadowy z reaktorów lekkowodnych – ale tylko Chiny usiłują stosować tor jako paliwo.

Reaktory nowej generacji

Jak mówi Forsberg, chiński reaktor będzie „stanowiskiem doświadczalnym, na którym można się będzie wiele nauczyć”, od analizy korozji po charakteryzowanie składu radionuklidów w krążącej mieszaninie.

„Będziemy się uczyć wiele nowych zjawisk”, zgadza się Simon Middleburgh, naukowiec zajmujący się materiałami jądrowymi z Bangor University w Wielkiej Brytanii. „Gdyby mi pozwolili, poleciałbym tam pierwszym samolotem”.

Pełne uruchomienie chińskiego reaktora może zająć miesiące. „Jeśli coś pójdzie nie tak, nie możesz tego kontynuować i musisz się zatrzymać i zacząć od nowa” – mówi Middleburgh. Na przykład może dojść do awarii pomp, korozji rur lub zablokowania przepływu ciekłych soli. Niemniej naukowcy mają nadzieję na sukces.

Reaktory na stopione sole to tylko jedna z wielu zaawansowanych technologii jądrowych, w które inwestują Chiny. W 2002 r. forum międzyrządowe zidentyfikowało sześć obiecujących technologii reaktorowych, których rozwój należy przyspieszyć do 2030 r., w tym reaktory chłodzone ciekłym ołowiem lub sodem. Chiny mają otwarte programy dla nich wszystkich.

Niektóre z tych typów reaktorów mogłyby zastąpić elektrownie węglowe, mówi David Fishman, kierownik projektu w firmie konsultingowej Lantau Group w Hongkongu. „Gdy Chiny zmierzają w kierunku neutralności węglowej, mogą usunąć kotły [elektrowni] i wyposażyć je w reaktory jądrowe”.

Źródło: https://www.nature.com/articles/d41586-021-02459-w

4. ELEKTROWNIE JĄDROWE W ILLINOIS BĘDĄ NADAL DZIAŁAĆ

Exelon Generation przygotowuje się do przeładunku paliwa w swoich elektrowniach jądrowych Byron i Dresden po tym, jak Senat stanu Illinois uchwalił kompleksowy pakiet energetyczny, który między innymi stworzy możliwość stosowania ulg finansowych dla elektrowni jądrowych za ich wpływ na ograniczanie emisji dwutlenku węgla, ponieważ stan dąży do osiągnięcia zera netto emisji do 2050 roku.

Elektrownia Byron miała zostać wyłączona na stałe od 14 września, gdyby ustawa nie została uchwalona. Senacka Ustawa 2408, która została przyjęta 37 głosami za do 17 przeciw, promuje miejsca pracy i obniża emisje dwutlenku węgla poprzez zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii, inwestowanie w elektryfikację i przyjmowanie nowych programów szkolenia krytycznych zawodów i standardów pracy, powiedział Exelon. Projekt ustawy złagodzi również „powszechnie uznane wady” na regionalnych rynkach energii i doceni finansowo elektrownie jądrowe za korzyści płynące z wytwarzania przez nie czystej energii „w podobny sposób, w jaki dotuje się dziś energię wiatrową i słoneczną”, podała firma.

„Chwalimy Gubernatora, Zgromadzenie Ogólne, naszych partnerów w [związkowej] komórce nr 15 IBEW oraz koalicję liderów związkowych i członków, którzy tak ciężko pracowali, aby przekazać tę mapę drogową na rzecz odbudowy naszej gospodarki i rozwiązania kryzysu klimatycznego poprzez inwestycje w czystą energię w sposób, który zapewnia sprawiedliwy podział miejsc pracy i korzyści dla środowiska” – powiedział prezes i dyrektor generalny Exelon, Christopher Crane. „Ta nowa polityka oferuje lepszą przyszłość pracownikom, którzy prowadzą te zakłady na światowym poziomie, społecznościom elektrowni, którym mamy zaszczyt służyć i wszystkim mieszkańcom Illinois, którzy chcą zbudować gospodarkę czystą energetycznie, która pracuje dla wszystkich”.

Gubernator stanu Illinois JB Pritzker powiedział, że stan „tworzy historię” wraz z uchwaleniem ustawy. „Po latach debat i dyskusji nauka zwyciężyła, a my wytyczamy nową przyszłość, która działa na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatu tutaj w Illinois” – dodał. „Z niecierpliwością oczekuję na możliwość podpisania tego dokumentu i przekształcenia go w obowiązujące prawo tak szybko, jak to możliwe, ponieważ nasza planeta i mieszkańcy Illinois nie powinni dłużej czekać”.

Exelon Generation przystąpi do natychmiastowego obsadzenia setek wolnych stanowisk i wznowienia projektów kapitałowych wymaganych do długoterminowej działalności po podpisaniu ustawy, podała firma.

Elektrownie Dresden i Byron należą do najbezpieczniejszych, najbardziej wydajnych i niezawodnych jednostek jądrowych w USA, ale mimo to odnotowują spadek dochodów w setkach milionów dolarów ze względu na zasady rynkowe, które pozwalają elektrowniom wykorzystującym paliwa kopalne na zaniżanie cen na regionalnych rynkach energii elektrycznej, stwierdza Exelon. Oprócz EJ Byron i Dresden, planowana do wyłączenia w listopadzie, nowe przepisy stwarzają także okazję do utrzymania pracy elektrowni jądrowej Braidwood, która również jest zagrożona ekonomicznie i ma zostać przedwcześnie wyłączona. Elektrownia jądrowa LaSalle również pozostanie czynna dzięki programowi na rzecz ograniczania emisji dwutlenku węgla, powiedział Exelon.

„Wspierając te stale działające, bezemisyjne elektrownie jądrowe, nowe ustawodawstwo zapewnia, że Illinois pozostanie na drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych przy najniższych kosztach dla konsumentów” – powiedziała firma, dodając, że sama EJ Byron wytwarza o 30% więcej czystej energii niż pochodzi ze wszystkich źródeł energii słonecznej i wiatrowej, jakie kiedykolwiek zbudowano w Illinois.
Maria Korsnick, dyrektor generalny amerykańskiego Instytutu Energii Jądrowej, pochwaliła decydentów z Illinois za ich zdolności przywódcze i sprawne działania. „Dzisiejsza decyzja legislacyjna pojawia się w krytycznym momencie, gdy Illinois chce osiągnąć swoje cele związane z czystą energią” – powiedziała. „Decyzja sygnalizuje silne zaangażowanie stanu w głęboką dekarbonizację, a po jej podpisaniu przez gubernatora, zabezpieczy przyszłość naszych elektrowni jądrowych – zapewniając przystępną cenowo, bezemisyjną energię elektryczną, tworząc tysiące wysokiej jakości miejsc pracy i przynosząc miliardy dolarów społecznościom, którym służą”.

Exelon zapowiedział, że w tym roku wycofa z eksploatacji dwublokowe elektrownie jądrowe Byron i Dresden, jeśli stan nie podejmie reform politycznych wspierających ich dalszą działalność do końca sesji ustawodawczej, która miała się odbyć 31 maja. Sesja została następnie przedłużona, ale chociaż rzekomo osiągnięto ustne porozumienie w sprawie nuklearnej części projektu, ustawodawcy nie uchwalili ustawy, kiedy powrócili do głosowania w czerwcu. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała, że nie może dalej odkładać decyzji o przeładunku paliwa lub wyłączeniu EJ Byron poza 13 września.

„Przez ponad dwa lata spędziliśmy niezliczone godziny walcząc o zachowanie całej floty jądrowej naszego stanu” – powiedziała wczoraj senator z Illinois Sue Rezin. „Chociaż nie zgadzam się ze wszystkim, co zawiera Senate Bill 2408, utrzymuje on nasze elektrownie jądrowe w trybie online, zachowuje tysiące miejsc pracy i stawia nasz stan na realistycznej ścieżce do osiągnięcia 100% czystej, bezemisyjnej energii. Bez tej ustawy, jakakolwiek nadzieja na wprowadzenie do Illinois przyszłości energetycznej bez emisji dwutlenku węgla do 2050 r. byłaby prawie niemożliwa, a tysiące dobrze płatnych miejsc pracy zostałoby utraconych w całym stanie.

Sama Bilbao y León, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego, powiedziała: „Oklaskujemy decydentów i gubernatora Illinois za opracowanie przepisów dotyczących czystej energii, które uznają wartość wszystkich niskoemisyjnych technologii energetycznych, w tym energii jądrowej. Ponieważ elektrownie te mogą nadal działać, będą wciąż dostarczać duże ilości niskoemisyjnej energii elektrycznej. Utrzymanie i rozszerzenie działania istniejących elektrowni jądrowych jest najbardziej opłacalnym sposobem dostarczania dodatkowej niskoemisyjnej energii elektrycznej. To także świetna wiadomość dla społeczności lokalnych skupionych wokół tych zakładów. Będą one nadal zapewniać wysokiej jakości miejsca pracy i wspierać ich gospodarki”.

Ciśnieniowe reaktory wodne EJ Byron rozpoczęły eksploatację komercyjną w 1985 (jednostka 1) i 1987 (jednostka 2) i posiadają obecnie licencje wydane przez Komisję Regulacji Jądrowej Stanów Zjednoczonych na eksploatację odpowiednio do 2044 i 2046 roku. W EJ Dresden działają dwa reaktory z wodą wrzącą, które rozpoczęły działalność komercyjną w 1970 (blok 2) i 1971 (blok 3). Ich koncesje wygasają odpowiednio w 2029 i 2031 roku.

Źródło: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Illinois-plants-to-continue-operating-as-energy-bi

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NucNet, Nature, France24

{"register":{"columns":[]}}