W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 18 maja 2022 r.

18.05.2022

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

18 maja 2022 r.

I. Bieżące Wydarzenia w Energetyce Jądrowej na Świecie

1. Zakończenie fuzji tworzy spółkę SMR notowaną na giełdzie

NuScale Power zakończyło fuzję z Spring Valley Acquisition Corp, aby utworzyć pierwszego na świecie i jedynego notowanego na giełdzie dostawcę technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Połączona spółka wykorzysta wpływy z transakcji na przyspieszenie komercjalizacji technologii SMR NuScale.

Połączona spółka - która będzie działać jako NuScale Power Corporation - ma mieć wartość około 1,9 miliarda dolarów i 3 maja rozpoczęła notowanie na nowojorskiej giełdzie. Połączenie zapewni „znaczący kapitał” na skalowanie i przyspieszenie komercjalizacji zaawansowanej technologii SMR firmy NuScale. NuScale będzie nadal kierowany przez Johna Hopkinsa jako prezesa i dyrektora generalnego. Dyrektor generalny Spring Valley, Christopher Sorrells, dołączy do Rady Dyrektorów spółki publicznej.

„Nasza misja w NuScale zawsze była prosta: opracować bezpieczniejszą, inteligentniejszą i bardziej opłacalną formę zaawansowanej energetyki jądrowej, która będzie w stanie zaspokoić szerokie spektrum przyszłych potrzeb w zakresie energii elektrycznej i cieplnej – od zastąpienia elektrowni węglowych wolną od emisji dwutlenku węgla, dyspozycyjną energią elektryczną w obciążeniu podstawowym do zasilania odsalania wody na skalę komercyjną i produkcji czystego wodoru” – powiedział Hopkins.

„Dzisiaj to historyczny moment dla NuScale, gdy stajemy się pierwszą spółką notowaną na giełdzie, która koncentruje się na projektowaniu i wdrażaniu technologii SMR. Jako spółka publiczna możemy przyspieszyć nasze wysiłki, aby pomóc zaspokoić pilne światowe potrzeby w zakresie czystej energii”.

„Zdywersyfikowany model biznesowy NuScale ma na celu generowanie wyjątkowych wyników finansowych i tworzenie długoterminowej wartości, monetyzując własność intelektualną… przy jednoczesnym generowaniu stałych przychodów dzięki krytycznym usługom konserwacyjnym w całym cyklu życia zakładu” – powiedział Sorrells. „Oczekujemy dalszej współpracy z NuScale, która rozwija swoją działalność i nadal pomaga zrewolucjonizować sektor energetyczny”.

Połączenie przyniosło NuScale wpływy w wysokości około 380 milionów USD przed kosztami transakcyjnymi, w tym 235 milionów USD z prywatnych inwestycji,w tym DS Private Equity, Nucor, SailingStone Capital Partners, Samsung C&T Corporation i Segra Capital Management, przy udziale sponsora Spring Valley, który jest wspierany przez Pearl Energy Investment Management, LLC.

Obecni inwestorzy strategiczni NuScale z siedzibą w Portland w stanie Oregon – do których należą Fluor, Doosan Enerbility, Samsung C&T Corporation, JGC Holdings Corporation, IHI Corporation, Japan Bank for International Cooperation, Enercon Services, Inc, GS Energy, Sarens i Sargent & Lundy – zainwestowali 100% ich kapitału w nowo powstałej spółce. Fluor nadal będzie posiadał większościowy udział w spółce i zapewni NuScale usługi inżynieryjne, zarządzanie projektami, wsparcie administracyjne i łańcuch dostaw.

Moduł mocy NuScale – reaktor wodny ciśnieniowy ze wszystkimi komponentami do wytwarzania pary i wymiany ciepła włączonymi w jedną jednostkę, generujący 77 MWe – został we wrześniu 2020 r. pierwszym projektem SMR, który uzyskał aprobatę Komisji Dozoru Jądrowego USA. NuScale oferuje elektrownie jako instalacje VOYGR, które można skalować w celu spełnienia potrzeb klienta. Firma Doosan Enerbility ogłosiła niedawno, że rozpocznie produkcję głównego wyposażenia do pierwszego komercyjnego wdrożenia elektrowni NuScale VOYGR dla projektu Utah Associated Municipal Power Systems, który ma zostać zbudowany na terenie Idaho National Laboratory w USA.

2. TVA pod koniec 2022 lub na początku 2023 złoży wniosek o licencję na SMR

Jeff Lyash, dyrektor generalny Tennessee Valley Authority (TVA), powiedział, że będzie to kolejny kamień milowy dla projektu budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 w Clinch River w pobliżu Oak Ridge w stanie Tennessee.

Uwagi Lyasha pojawiły się podczas telekonferencji, w której omówiono wyniki finansowe TVA za drugi kwartał roku fiskalnego 2022. W lutym TVA ogłosiła nowy program mający na celu wdrożenie zaawansowanych technologii jądrowych w ramach swoich celów w zakresie dekarbonizacji, a jednym z pierwszych zadań było złożenie wniosku o pozwolenie na budowę SMR na terenie Clinch River. Organizacja posiada już wczesne pozwolenie na lokalizację (ESP) – wydane przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych w 2019 r. – które poświadcza, że lokalizacja nadaje się do budowy elektrowni jądrowej z punktu widzenia bezpieczeństwa, wpływu na środowisko i planowania awaryjnego, ale nie precyzuje wyboru technologii. ESP oznacza, że „duże ryzyko związane z lokalizacją… jest już za nami” – powiedział Lyash.

W ubiegłym roku zarząd TVA zatwierdził inwestycję do 200 milionów dolarów w nowy program jądrowy skoncentrowany na Clinch River, a obecnie trwa opracowywanie szczegółowego projektu reaktora BWRX300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy i pakietu aplikacji licencyjnych. „Kamieniem milowym dla tego wniosku o licencję, jest najprawdopodobniej czwarty kwartał 2023 r. lub pierwszy kwartał 2024 r.” – powiedział Lyash.

Projekt, kosztorysy, harmonogramy i oceny ryzyka są opracowywane równolegle z wnioskiem o licencję, a to „postawi nas przed następną ważną decyzją czy kontynuować kolejne etapy projektowania i zakupów, stwierdził.

W kwietniu TVA ogłosiła partnerstwo z Ontario Power Generation, które również wybrało reaktor BWRX-300 do wdrożenia w swojej lokalizacji w Darlington. To partnerstwo pozwoli firmom dzielić się najlepszymi praktykami poprzez koordynację ich wysiłków w zakresie projektowania i licencjonowania SMR, a także, potencjalnie, budowy i eksploatacji, powiedział Lyash.

3. Jordania ogłasza rozpoczęcie produkcji uranu

Firma Jordan Uranium Mining Company (JUMCO) ogłosiła wyprodukowanie 20 kg koncentratu uranowego ze 160 ton rudy w nowo działającym zakładzie przetwórczym.

Państwowa agencja informacyjna Petra poinformowała o osiągnięciu, powołując się na dyrektora generalnego JUMCO Muhammada Shunnaqa, który powiedział, że fabryka ma wyprodukować „dziesiątki kilogramów” koncentratu (yellowcake) z przerobu „setek ton” rudy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. – Produkcja odbywa się zgodnie ze standardami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – powiedział.

JUMCO jest komercyjnym ramieniem Jordańskiej Komisji Energii Atomowej (JAEC) i zostało utworzone w 2013 r. w celu prowadzenia badań i wdrażania pierwiastków promieniotwórczych w Jordanii. Wysiłki badawcze i rozwojowe skoncentrowały się na projekcie Central Jordan Uranium Project, w ramach którego pilotażowa fabryka rozpoczęła działalność na początku 2021 roku. W tym samym roku JUMCO poinformowało, że zakład osiągnął pełną wydajność produkcji uranu.

Według wspólnego raportu Agencji Energii Jądrowej OECD i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wydanego w 2020 r. na temat zasobów, produkcji i popytu na uran – znanego jako „Czerwona Księga” – Jordania posiada 62 000 tU jako zasoby zidentyfikowane.

4. Koniec przestoju w EJ Koeberg ochroni system energetyczny w RPA

Powrót do eksploatacji w przyszłym miesiącu bloku nr 2 w elektrowni jądrowej w Koeberg pomoże zmniejszyć presję na system energetyczny RPA, mówi państwowy zakład energetyczny Eskom. Powrót do eksploatacji jednostki, która była wyłączona na przeładunek paliwa i prace remontowe, wesprze wysiłki zakładów energetycznych dla zaspokojenia wysokiego popytu, gdy kraj wkracza w okres zimy.

Planowany postój bloku Koeberg 2 rozpoczął się w styczniu i miał obejmować wymianę wytwornic pary oraz głowicy zbiornika ciśnieniowego reaktora w ramach planów przedłużenia pracy bloku o 20 lat. Eskom następnie odroczył wymianę generatora pary do następnego planowanego przestoju jednostki w sierpniu 2023 r. z powodu obaw, że reaktor nie zostanie przywrócony do eksploatacji na czas, gdy wystąpi wysokie zapotrzebowanie na energię w okresie zimowym. Inne czynności w zakresie konserwacji i przeładunku paliwa, w tym wymiana głowicy zbiornika reaktora, postępują zgodnie z planem.

Koeberg 2 ma powrócić do eksploatacji do końca czerwca, dodając 920 MWe do południowoafrykańskiego systemu elektroenergetycznego, poinformował Eskom. Ponadto dwa bloki w elektrowni węglowej Kusile mają powrócić do eksploatacji po zakończeniu prac konserwacyjno-remontowych, dodając kolejne 1600 MWe.

Oprócz bloków przechodzących konserwację, Eskom musiał również poradzić sobie bez 794 MWe mocy normalnie generowanej przez blok 4 w elektrowni węglowej Medupi, który nie działał od wybuchu w generatorze podczas prac konserwacyjnych w sierpniu 2021 r. W celu ograniczenia planowanych przerw w dostawach w celu zrównoważenia podaży i popytu oraz uniknięcia ogólnokrajowego blackoutu – w coraz większym stopniu opiera się na turbinach gazowych z obiegiem otwartym zasilanych olejem napędowym. Jak dotąd w tym roku (do 10 maja) przerwy w zasilaniu trwały 32 dni, co oznacza wzrost o sześć dni rok do roku. Wynika to z wyższych poziomów nieplanowanych awarii całej floty, powiedział Eskom.

Eskom pracuje nad wydłużeniem okresu eksploatacji dwóch bloków w EJ Koeberg o 20 lat do 2045 r. i planuje do czerwca przedłożyć dokumentację uzupełniającą do oceny Krajowemu Organowi Nadzoru Jądrowego (NNR). „Eskom konsekwentnie współpracuje z regulatorem i doskonale zdaje sobie sprawę, co jest konieczne, aby spełnić oczekiwania regulatora w tym zakresie” – podała spółka.

„Planowane prace modernizacyjne i konserwacyjne to jedyna broń firmy Eskom, która może zapewnić niezawodność i przewidywalność zaniedbanego zakładu” – powiedział dyrektor operacyjny Eskom, Jan Oberholzer. Republika Południowej Afryki „desperacko potrzebuje dodatkowej mocy wytwórczej między 4000 MW a 6000 MW”, a wraz ze zbliżaniem się do końca okresu eksploatacji elektrowni, ta luka będzie się tylko zwiększać, powiedział. „Wprowadzenie nowej mocy do sieci tak szybko, jak to możliwe, ma zatem kluczowe znaczenie”.

Wraz z nadejściem zimy przynoszącym wzrost popytu, Eskom wezwał mieszkańców RPA do „oszczędnego” korzystania z energii elektrycznej, zwłaszcza w godzinach szczytu porannego i wieczornego, kiedy ograniczenia mocy wymagają wdrożenia planowych wyłączeń jako „ostatniej deski ratunku” w celu ochrony sieci krajowej.

5. Działania Rosji na Ukrainie wyrządziły „istotne szkody” własnemu przemysłowi jądrowemu

Moskwa mogła stracić przewagę konkurencyjną w kluczowym sektorze, mówi Craig Piercy.

Działania Rosji na Ukrainie wyrządziły „materialną szkodę” reputacji jej własnego komercyjnego koncernu jądrowego. Wprowadzone wielostronne sankcje gospodarcze prawdopodobnie znacznie obniżyły zdolność Moskwy do sponsorowanego przez państwo finansowania nowych konstrukcji jądrowych, co stanowiło kluczową przewagę konkurencyjną, jaką miała przed wojną na Ukrainie, napisał Craig Piercy, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Towarzystwa Nukleonicznego dla Nuclear Newswire.

Piercy napisał: „Należy zapytać: jak jakiekolwiek państwo niezaangażowane może postrzegać Rosję jako godnego zaufania partnera?”

Po inwazji Rosji na Ukrainę rządy prawdopodobnie będą podkreślać bezpieczeństwo energetyczne w decyzjach politycznych, co jest teraz dobrym momentem na promowanie „nieodłącznych zalet” energetyki jądrowej i pozycjonowanie USA jako lidera energetyki jądrowej.

Według Piercy’ego, głównymi zaletami energii jądrowej są bardziej niezawodne dostawy paliwa, mniej obciążone globalnymi wstrząsami podażowymi oraz funkcja „zawsze włączona”, która jest odporna na niekorzystne zdarzenia. „Tak, obecne uzależnienie USA od rosyjskiej konwersji i wzbogacania uranu jest problemem, ale przede wszystkim podkreśla potrzebę zwiększonych inwestycji rządowych i sektora prywatnego w łańcuch dostaw usług wydobycia, konwersji i wzbogacania. Nie stanowi to przeszkody nie do pokonania” – napisał.

„Dla USA głównym wyzwaniem nadal będzie przekształcenie wylęgarni innowacji technologicznych w zrównoważony, komercyjny wynik zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym” i chociaż „prawdopodobnie nie będziemy najszybszą ani najtańszą opcją na rynku [...] wciąż mamy możliwość bycia najlepszymi” – napisał Piercy.

Piercy napisał również, że działania Rosji mogły wpłynąć na zdolność Chin do realizacji ambicji nuklearnych. Opowiedzenie się po stronie Rosji na początku wojny musiało skutkować „pewnym uszczerbkiem na reputacji”.

Ale dzięki grubej książeczce czekowej, wszechstronnemu programowi rozwoju technologii i wyraźnemu zobowiązaniu do wykorzystywania komercyjnego eksportu energii jądrowej jako narzędzia dyplomacji, chiński sektor jądrowy może równie dobrze stać się beneficjentem próżni pozostawionej przez odsuniętą na bok Rosję, zakończył Piercy swój artykuł.

Inne wiadomości

12 czerwca Japonia zniesie nakaz ewakuacji dla dystryktu Noyuki w wiosce Katsurao w prefekturze Fukushima, który obowiązywał od wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w marcu 2011 roku, poinformował Jiji Press. Nakaz ewakuacji został już zniesiony dla większości wsi, ale dystrykt Noyuki – obejmujący około 1600 hektarów – pozostaje wyznaczony jako strefa trudna do powrotu ze względu na wysoki poziom promieniowania.

Japońskie przedsiębiorstwo Kansai Electric Power Co ogłosiło, że zwróciło się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o przeprowadzenie misji SALTO w trzecim bloku elektrowni jądrowej Mihama. Misja, która dokona przeglądu długoterminowego bezpieczeństwa eksploatacji reaktora wodnego ciśnieniowego o mocy 780 MWe, zostanie przeprowadzona do końca 2024 r., a kolejny przegląd zaplanowany jest na 2026 r. Mihama 3 stał się pierwszym japońskim reaktorem energetycznym, który pracował powyżej 40 lat. lat. W listopadzie 2016 r. uzyskał zgodę Urzędu Regulacji Jądrowych na działanie do 30 listopada 2036 r.

Modernizacja bloków 3 i 1 w elektrowni Darlington należącej do Ontario Power Generation przebiega zgodnie z planem. Projekt po raz pierwszy realizowany jest w dwóch blokach jednocześnie, powiedział prezes i dyrektor generalny OPG Ken Hartwick w kwartalnej aktualizacji firmy. Kanały paliwowe są obecnie instalowane w jednostce 3, podczas gdy zespół pracuje nad zapewnieniem oddzielenia jednostki 1, która niedawno została pozbawiona paliwa, od zabezpieczenia stacji, aby umożliwić rozpoczęcie jej demontażu.

II. Opinie, komentarze

Energia jądrowa to bezpieczna, niedroga i czysta opcja

10 maja 2022 r., Mackinac Center for Public Policy

Jason Hayes

Przerażające nagłówki o elektrowniach jądrowych wyrządzają więcej szkód niż same reaktory czy wypalone paliwo.

Energia jądrowa wróciła na pierwsze strony gazet w ostatnich tygodniach, co oznacza, że jej przeciwnicy już pojawiają się z opowieściami o zbliżającej się apokalipsie.

Ponowne zainteresowanie energią jądrową – charakterystyczne dla bardzo spóźnionych wysiłków gubernator Gretchen Whitmer, aby uzyskać fundusze federalne na utrzymanie pracy elektrowni jądrowej Palisades – pojawia się, gdy obawy o globalne ocieplenie idą w parze z niezdolnością energii wiatrowej i słonecznej do zapewnienia niezawodnej, niedrogiej energii elektrycznej. Podobnie jak popularne politycznie tak zwane zielone energie, energetyka jądrowa nie emituje dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do nich wytwarza dużą ilość niezawodnej energii, co stanowiło ponad jedną czwartą zużycia energii w stanie Michigan w 2018 roku.

Ale nie można tego dostrzec ani dowiedzieć się, gdy słucha się decydentów.

Kandydaci na urzędy publiczne domagają się całkowitych zakazów, podczas gdy media straszą czytelników niejasnymi groźbami nuklearnej zagłady. Mówią o „złowrogim promieniowaniu, powiewie apokalipsy i tendencji do wybuchu”, gdyż błędnie łączą niebezpieczeństwa związane z bronią jądrową z elektrowniami jądrowymi. W jednym z przykładów niedawny artykuł w Detroit News kontynuuje tradycję przerażających nagłówków, obiecując wyjaśnić „Dlaczego elektrownie jądrowe na wybrzeżu stwarzają problemy dla Wielkich Jezior”.

Te taktyki zastraszania nie są bezprecedensowe. Kiedyś średniowieczni kartografowie umieszczali na obrzeżach swoich map ostrzeżenia „hic sunt dracones” lub „hic sunt leones” – „tu będą smoki” i „tu będą lwy” [sentencje używane na oznaczanie białych plam na mapie, terra incognita]. Chociaż te ostrzeżenia mogły kiedyś być skuteczne, teraz powinniśmy zdać sobie sprawę, że przedstawiały prosty strach przed nieznanym.

Ludziom zawsze o wiele łatwiej było przytulić się przy ogniu, bezpiecznie od wyimaginowanych lwów i smoków, niż otwarcie stawić czoła tym obawom i przyjąć jakiś nowy pomysł lub opanować potencjalnie przerażającą technologię. Ale odejście od ognia jest dokładnie przykładem tego, jak rozwijamy się jako gatunek. Dodatkowo, w przypadku energetyki jądrowej mamy już mocne pojęcie o tym źródle energii i wiemy z doświadczenia, jak jest ono bezpieczne.

Ta sama łatwa regresja do strachu przed nieznanym jest typowym przykładem wielu problemów środowiskowych i energetycznych. Popularna idea zwana „zasadą ostrożności” głosi, że jeśli dana czynność może potencjalnie szkodzić zdrowiu ludzkiemu lub środowisku, społeczeństwo powinno podjąć środki zapobiegawcze, aby zatrzymać lub ograniczyć to działanie. Teorie te zachęcają do powściągliwego działania nawet jeśli niektóre związki przyczynowo-skutkowe nie są potwierdzone naukowo. Uważa się, że zatrzymanie działania, niezależnie od jego znanych korzyści, jest lepsze niż poniesienie nieznanych lub niezmierzonych szkód.

Eksperci, z którymi przeprowadzono wywiady dla artykułu w Detroit News, wydają się akceptować ten ostrożnościowy światopogląd. „Gdyby doszło do skażenia, konsekwencje mogłyby być katastrofalne i trwałyby przez wiele pokoleń”, mówi Gayle Wood, współprzewodniczący Rady ds. Jakości Wody w Wielkich Jeziorach, w odniesieniu do reaktorów jądrowych i pojemników do przechowywania wypalonego paliwa znajdujących się wokół Wielkich Jezior.

Podobnie, gdyby meteor miał uderzyć w planetę, konsekwencje byłyby katastrofalne i trwałyby przez wiele pokoleń. Jeśli odeszlibyśmy od ognia w ciemność, mógłby nas zjeść lew. Jednak mimo tych nieustannych zagrożeń kontynuujemy nasze życie i działalność.

Wierzący w zasadę ostrożności mogą odpowiedzieć, że meteoryt jest zjawiskiem naturalnym, podczas gdy energię jądrową wytwarzają ludzie i możemy łatwo uniknąć wypadku, po prostu wyłączając potencjalnie szkodliwe reaktory.

Ale to prowadzi nas do najsilniejszego argumentu przemawiającego za energetyką jądrową: korzyści płynące z wykorzystania energii jądrowej są niezliczone i oczywiste, podczas gdy bezpieczeństwo naszych zasobów jądrowych jest niezrównane.

W artykule z 2015 r. Alex Epstein, prezes Centrum Postępu Przemysłowego, odpowiedział na twierdzenia szwajcarskiego urzędnika, że częściowe stopienie rdzeni w elektrowni jądrowej Fukushima Daichi „pokazało, iż ryzyko związane z energią jądrową jest zbyt wysokie”. Jednak liczba ofiar śmiertelnych wynikających z awarii systemów chłodzenia w elektrowni w Fukushimie - w następstwie 40-stopowego tsunami i trzęsienia ziemi o sile 9,0, które uderzyły w zakład - wyniosła zero.

„Dzięki fundamentalnej integralności zbiornika reaktora i obudowy bezpieczeństwa żaden z mieszkańców w sąsiedztwie elektrowni nie zginął, ani żaden najwyraźniej nie był narażony na szkodliwe poziomy promieniowania”, napisał Epstein, wskazując, że gdyby podobna sytuacja miała miejsce w przypadku dużej zapory hydroelektrycznej, awaria i powódź mogłyby zabić tysiące mieszkańców.

We wcześniejszym wywiadzie Epstein poczynił podobne uwagi na temat wypadku w elektrowni Three Mile Island. Cytując zmarłego inżyniera elektryka i zwolennika energii jądrowej Petra Beckmanna, Epstein wyjaśnił, że Three Mile Island to „jedyna poważna katastrofa w historii, w której nie było żadnych ofiar śmiertelnych, zero rannych i zero chorych”.

„Ale Czarnobyl !!!” nadchodzi nieunikniona odpowiedź. A zdanie otwierające artykuł w czasopiśmie Science z 1986 r. wyjaśnia, dlaczego jest to w najlepszym razie bardzo słaba riposta. „Nieudany eksperyment i seria celowych naruszeń bezpieczeństwa oraz reaktor, który był z natury trudny w obsłudze i kontroli, spowodowały najgorszą awarię jądrową na świecie”. Obwinianie przemysłu jądrowego i obecnie działających elektrowni jądrowych za ten wypadek jest jak obwinianie przemysłu samochodowego za pożar spowodowany przez rozpędzonego, pijanego kierowcę, który usunął klocki hamulcowe w swoim Fordzie Pinto z 1971 roku tuż przed wejściem do samochodu.

Trzymając się tematu radzieckich elektrowni jądrowych, które działają na Ukrainie, The Huffington Post doniósł niedawno, że rosyjska armia ostrzelała w marcu, a następnie zdobyła elektrownię jądrową Zaporoże w Enerhodarze na Ukrainie. Pomimo doświadczenia czegoś, co należy opisać jako absolutnie najgorszy scenariusz – rosyjskie bomby dosłownie spadają na obiekt – „Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powiedziała, że rozmawiała z ukraińskimi urzędnikami, którzy stwierdzili, że nie ma zmian w poziomie promieniowania w miejscu elektrowni”.

W szerokim przeglądzie bezpieczeństwa przemysłu jądrowego Światowe Stowarzyszenie Jądrowe informuje, że „oprócz Czarnobyla żaden pracownik jądrowy ani członkowie społeczeństwa nigdy nie zginęli w wyniku narażenia na promieniowanie w wyniku incydentu z komercyjnym reaktorem jądrowym.”

Pomimo obaw wyrażonych w artykule Detroit News, reaktory i wypalone paliwo przechowywane w suchych przechowalnikach (casks) w pobliżu Wielkich Jezior są wyjątkowo bezpieczne. Komisja ds. Regulacji Jądrowych (NRC) informuje, że „Od momentu załadowania pierwszych przechowalników w 1986 r. suche składowiska nie emitowały promieniowania, które miałoby wpływ na społeczeństwo lub zanieczyszczało środowisko”. Ten poziom bezpieczeństwa istnieje, ponieważ pojemniki do suchego przechowywania są zaprojektowane tak dobrze, że mogą przetrwać uderzenie w nie samolotu.

W jednym przykładzie firma, która buduje pojemniki do suchego przechowywania, faktycznie przetestowała integralność swojego produktu, strzelając w niego pociskiem. „Przemieszczając się z prędkością ponad 600 mil na godzinę, pocisk spełnił wymagania szwajcarskich organów regulacyjnych w zakresie symulacji uderzenia samolotu, ale nie przebił kontenera” – wynika z raportu na stronie NuclearStreet.com.

Cztery istniejące elektrownie jądrowe w Michigan działają bez awarii od 34 do 50 lat. Dawna elektrownia Big Rock w pobliżu Charlevoix została zamknięta w 1997 roku i na miejscu znajdują się tylko magazyny wypalonego paliwa. W żadnej z pięciu lokalizacji nie doszło do emisji promieniowania. Biorąc pod uwagę, że mieszkańcy Michigan są uzależnieni od niezawodnej energii we wszystkich dziedzinach życia, nie będzie przesadą stwierdzenie, że zamknięcie elektrowni Palisades (zaplanowane na koniec tego miesiąca) stwarza większe ryzyko dla społeczeństwa niż pozostawienie jej działającej.

Pod naciskiem pytań i obaw związanych z wynalezieniem i użyciem broni jądrowej, CS Lewis wyjaśnił w swojej pracy z 1948 r. zatytułowanej „Obecne obawy: eseje CS Lewisa”, że niekończący się strach przed nadchodzącą zagładą nie powinien hamować postępu ludzkości.

„Jak mamy żyć w epoce atomu?” Kusi mnie, aby odpowiedzieć: „Tak, jak żylibyście w XVI wieku, kiedy dżuma nawiedzała Londyn prawie co roku… albo rzeczywiście, już żyjecie w epoce raka, wieku kiły, paraliżu, nalotów, wypadków kolejowych i samochodowych.

Uwierz mi, drogi panie lub pani, ty i wszyscy, których kochasz, zostaliście skazani na śmierć, zanim wynaleziono bombę atomową. … Jeśli wszyscy mamy zostać zniszczeni przez bombę atomową, niech ta bomba, kiedy nadejdzie, znajdzie nas wykonujących rozsądne i ludzkie rzeczy - modlących się, pracujących, nauczających, czytających, słuchających muzyki, kąpiących dzieci, grających w tenisa, rozmawiających z naszymi przyjaciółmi… nie stłoczonych jak przestraszone owce i myślących o bombach. Mogą niszczyć nasze ciała (może to zrobić nawet mikrob), ale nie muszą dominować w naszych umysłach.

Biorąc pod uwagę historię ludzkości, nie jest zaskakujące, że niektórzy skupią się na obawach związanych z mrocznymi i słabo poznanymi zagrożeniami. Pomimo trwającego chóru „hic sunt leones”, energia jądrowa od dziesięcioleci zapewnia amerykańskim konsumentom niezawodne, niedrogie, czyste i niezwykle bezpieczne dostawy energii elektrycznej. Byłoby krótkowzroczną porażką, gdyby błędne obawy pozbawiły nas jednego z naszych najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych źródeł niezbędnej energii.

III. Czy wiesz, że …

Energetyka jądrowa przyczynia się do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

Cel 16: Pokój, Sprawiedliwość i Silne Instytucje

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) promuje współpracę w zakresie pokojowego wykorzystania technologii jądrowych

MAEA za pomocą inspekcji weryfikuje przestrzeganie zobowiązań państw wynikających z NPT

• Sygnatariusze Układu o nierozprzestrzenianiu (nieproliferacji) zobowiązują się nie realizować programu budowy broni jądrowej i współpracować w zakresie pokojowego wykorzystania technologii jądrowych.

• Techniki jądrowe mogą być również wykorzystywane do wykrywania przemytu broni i narkotyków.

Krajowe programy energetyki jądrowej przyczyniają się do utrzymania pokoju, a ich rozwój odgrywa kluczową rolę w nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

W zamian za przystąpienie do Układu NPT i współpracę w zakresie pokojowych zastosowań technologii jądrowych, kraje zobowiązują się nie realizować programu budowy broni jądrowej.

Przestrzeganie zapisów NPT jest weryfikowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, która za pomocą przeprowadzanych inspekcji ma zapewnić, że materiały rozszczepialne w krajach sygnatariuszy NPT nie są przekazywane do celów militarnych.

Techniki jądrowe mogą również pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa w innych dziedzinach. Skanery neutronowe mogą być wykorzystywane do wykrywania materiałów wybuchowych, narkotyków lub broni, co ma zastosowanie w ochronie lotnisk, kryminalistyce i przy prowadzeniu badań na miejscu zbrodni.

 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNA, NucNet, POWER, MAEA

{"register":{"columns":[]}}