W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 22 lipca 2022 r.

22.07.2022

aktualności jądrowe

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

22 lipca 2022 r.

I. Bieżące Wydarzenia w Energetyce Jądrowej na Świecie

1. Rozpoczęto budowę czwartego tureckiego reaktora jądrowego

Wylano pierwszy beton pod fundament reaktora czwartego bloku elektrowni jądrowej Akkuyu budowanej w tureckiej prowincji Mersin. Projekt Akkuyu – pierwsza elektrownia jądrowa w Turcji – opiera się na umowie międzyrządowej podpisanej przez Rosję i Turcję w 2010 roku.

Pozwolenie na budowę Akkuyu 4 zostało wydane przez turecki Urząd Dozoru Jądrowego (Nuclear Regulatory Authority, NRA) w październiku 2021 roku. Wylanie pierwszego betonu poprzedziło szereg prac przygotowawczych, które obejmowały m.in. odwodnienie, wykonanie wykopu pod płytę fundamentową (basemat) i hydroizolację.

W Akkuyu 21 lipca odbyła się uroczystość związana z formalnym rozpoczęciem budowy czwartego bloku, w której uczestniczyli turecki minister energii i zasobów naturalnych Fatih Dönmez; przewodniczący Komisji ds. Energii Wielkiego Tureckiego Zgromadzenia Narodowego Ziya Altunyaldız; Dyrektor Generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow; dyrektor generalny JSC Akkuyu Nuclear Anastasia Zoteeva; gubernator prowincji Mersin Ali Hamza Pehlivan; Wiceminister Energii i Zasobów Naturalnych Turcji Alparslan Bayraktar; szef Dyrekcji Generalnej Energii Jądrowej i Projektów Międzynarodowych, Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych Afşin Burak Bostancı; oraz przewodniczący tureckiego Urzędu Dozoru Jądrowego Zafer Demircan.

W sumie około 17 000 metrów sześciennych betonu zostanie wylane do utworzenia płyty fundamentowej o grubości 2,6 metra pod budynkiem reaktora.

Rosatom buduje cztery reaktory WWER-1200/V-509 o mocy 1114 MWe w Akkuyu w tzw. modelu BOO (build-own-operate). Budowa bloków 1-3 rozpoczęła się odpowiednio w kwietniu 2018, kwietniu 2020 i marcu 2021. Pierwsza jednostka ma rozpocząć działalność w 2023 roku, czyli w setną rocznicę powstania Republiki Tureckiej.

„Po ukończeniu budowy cztery reaktory zaspokoją 10% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną” – powiedział Dönmez. „Akkuyu będzie odgrywać ważną rolę nie tylko poprzez wytwarzanie energii elektrycznej, ale także poprzez swój wkład w realizację naszego celu w zakresie zielonej energii. Akkuyu zapobiegnie 35 milionom ton emisji gazów cieplarnianych rocznie i łącznie 2,1 miliarda ton emisji gazów cieplarnianych podczas jego 60 lat pracy.

„W Akkuyu będą stosowane najnowocześniejsze reaktory typu VVER-1200 trzeciej generacji o najwyższych standardach bezpieczeństwa. W ten sposób będziemy wspierać nasze bezpieczeństwo dostaw energii przyjaznym dla środowiska, konkurencyjnym cenowo i niezawodnym źródłem energii. "

2. Ruszyła budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Egipcie

Wylano pierwszy beton pod fundament wyspy jądrowej pierwszego bloku elektrowni jądrowej El Dabaa w Egipcie. Oznacza to oficjalne rozpoczęcie budowy pierwszego z czterech dostarczonych przez Rosję reaktorów WWER-1200 na śródziemnomorskim wybrzeżu tego kraju.

Urząd Elektrowni Jądrowych (Nuclear Power Plants Authority, NPPA), właściciel elektrowni, złożył wniosek do egipskiego Urzędu Regulacji Jądrowych i Radiologicznych (Egyptian Nuclear and Radiological Regulatory Authority, ENRRA) o pozwolenie na budowę bloków 1 i 2 elektrowni El Dabaa w dniu 30 czerwca 2021 r. W dniu 30 grudnia 2021 r. złożono wniosek o pozwolenie na budowę dla bloków 3 i 4.

ENRRA wydał pozwolenie na budowę bloku nr 1 w dniu 29 czerwca, umożliwiając tym samym rozpoczęcie wylewania betonu pod fundament (basemat) pierwszego reaktora.

Z okazji wylania pierwszego betonu pod blok El Dabaa 1 w środę 20 lipca odbyła się uroczystość, w której wzięli udział m.in. egipski minister energii elektrycznej i energii odnawialnej Mohamed Shaker, przewodniczący NPPA Amged El-Wakeel oraz dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow.

„Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej El-Dabaa oznacza, że Egipt dołączył do klubu jądrowego” – powiedział Lichaczow. „Budowa elektrowni jądrowej pozwoli Egiptowi osiągnąć nowy poziom rozwoju technologicznego, przemysłowego i edukacyjnego. Elektrownia będzie największym projektem rosyjsko-egipskiej współpracy od czasów Wysokiej Tamy Asuańskiej. Posiadanie własnego przemysłu jądrowego jest marzeniem Egipcjan od ponad pół wieku i dla Rosatomu jest to wielki zaszczyt, aby to marzenie się spełniło”.

Mohamed Shaker dodał: „Ceremonia upamiętniająca wylanie pierwszego betonu pod blok 1 jest dla nas wielką radością. Rozpoczęcie budowy bloku nr 1 na pełną skalę to historyczne wydarzenie dla Egiptu. Przywództwo polityczne i współpraca egipsko-rosyjska przyczyniły się do realizacji tego ambitnego projektu pomimo wyzwań, jakie niosła pandemia COVID-19, która nie wywarła negatywnego wpływu na ten projekt.”

Projekt budowy elektrowni jądrowej El Dabaa – około 320 kilometrów na północny zachód od Kairu – opiera się na kontraktach, które weszły w życie 11 grudnia 2017 r. Elektrownia będzie składać się z czterech bloków wyposażonych w reaktory WWER-1200/V-529 (AES 2006E) o mocy 1170 MWe, takie jak te już działające w EJ Leningrad i Nowoworoneż w Rosji oraz Ostrowiec na Białorusi.

Kontrakty przewidują, że Rosatom nie tylko zbuduje elektrownię, ale także będzie dostarczać rosyjskie paliwo jądrowe przez cały okres jej eksploatacji. Będzie również pomagać egipskim partnerom w szkoleniu personelu i utrzymaniu zakładu przez pierwsze 10 lat jego funkcjonowania. Rosatom otrzymuje również kontrakt na budowę specjalnego magazynu i dostawę pojemników do przechowywania zużytego paliwa jądrowego.

3. Rozpoczyna się budowa trzeciego bloku jądrowego w EJ Haiyang

Shanghai Nuclear Engineering Research and Design Institute (SNERDI) poinformował, że wylano pierwszy beton pod fundament wyspy jądrowej bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Haiyang w chińskiej prowincji Shandong. Oznacza to oficjalne rozpoczęcie budowy pierwszego z dwóch ciśnieniowych reaktorów wodnych CAP1000 o mocy 1250 MWe, planowanych jako faza II rozbudowy tej elektrowni

„Budowa płyty fundamentowej (basemat) wyspy jądrowej energetycznego bloku jądrowego Haiyang nr 3 rozpoczęła się 7 lipca o godzinie 9:17 i została zakończona 9 lipca o 14:16” – poinformował SNERDI. „Zajęło to 53 godziny i wylano łącznie 5488 metrów sześciennych betonu”.

20 kwietnia br. chińska Rada Państwa zatwierdziła budowę dwóch nowych reaktorów w każdej z elektrowni jądrowych Sanmen, Haiyang i Lufeng. Dotyczy to jednostek Sanmen 3 i 4, Haiyang 3 i 4 oraz Lufeng 5 i 6.

W elektrowniach Sanmen i Haiyang znajdują się już po dwie jednostki Westinghouse AP1000, a dwie jednostki CAP1000 – chińska wersja AP1000 – zostały zatwierdzone dla fazy II (bloki 3 i 4) rozbudowy każdego zakładu.

W maju China National Nuclear Corporation (CNNC) podpisała kontrakty na budowę wysp jądrowych i montaż instalacji dla planowanej rozbudowy elektrowni jądrowych Sanmen i Haiyang. China Nuclear Industry 22 Construction Company otrzymała zlecenie na budowę wyspy jądrowej w Sanmen Faza II, a China Nuclear Industry 24 Construction Company wykona wyspę Fazy II Haiyang. W międzyczasie, China Nuclear Industry Fifth Construction Company (CNI5) otrzymała kontrakt na wykonanie prac instalacyjnych na wyspach jądrowych we wszystkich czterech blokach.

Pierwszy beton w bloku Sanmen 3 został wylany 28 czerwca.

Blok nr 1 zakładu w Haiyang rozpoczął działalność komercyjną w październiku 2018 roku, a jednostka 2 w styczniu. Razem jednostki Haiyang 1 i 2 będą dostarczać do sieci około 20 TWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy, aby zaspokoić jedną trzecią zapotrzebowania gospodarstw domowych w prowincji Shandong.

Rozbudowa projektu ciepłowniczego

Od września 2020 r. Shandong Nuclear Power Company – spółka zależna State Power Investment Corporation (SPIC) i właściciel elektrowni w Haiyang – współpracuje z lokalną firmą ciepłowniczą Fengyuan Thermal Power w celu przeprowadzenia próbnej eksploatacji sieci ciepłowniczej. Pod koniec października przeprowadzono próbną eksploatację z wykorzystaniem pary z dwóch reaktorów AP1000 z EJ Haiyang. 12 listopada rozpoczęła się próbna eksploatacja całej sieci ciepłowniczej w niskich temperaturach. Zostało to zakończone 15 listopada i system wszedł do komercyjnej eksploatacji.

System pobiera nieradioaktywną parę z obiegu wtórnego dwóch jednostek Haiyang, która jest następnie podawana przez wielostopniowy wymiennik ciepła w lokalnej stacji wymiany ciepła. Ciepło to jest następnie dostarczane do zewnętrznej stacji wymiany ciepła należącej do Fengyuan Thermal Power, skąd podgrzana woda przepływa przez miejskie rury grzewcze do odbiorców.

SPIC uruchomił teraz także dalekosiężny, międzyregionalny projekt ogrzewania energią jądrową o mocy 900 MWt w elektrowni Haiyang. Twierdzi, że będzie to „największy na świecie projekt pojedynczego urządzenia do ogrzewania parą”.

Zbudowana zostanie sieć rur przesyłowych ciepła o długości około 120 kilometrów, a powierzchnia grzewcza ma osiągnąć 30 milionów metrów kwadratowych, zaspokajając potrzeby grzewcze około 1 miliona ludzi na półwyspie Jiaodong. Planuje się zakończenie projektu i oddanie go do użytku w 2023 roku.

SPIC powiedział, że sieć ciepłownicza może zastąpić 900 000 ton zużycia węgla i zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 1,65 miliona ton.

„Dzięki budowie kolejnych projektów w elektrowni jądrowej Haiyang ostateczna moc cieplna elektrowni Haiyang osiągnie 200 milionów metrów kwadratowych, co zapewni demonstrację dla wielkoskalowego, dalekosiężnego i międzyregionalnego bezemisyjnego ciepłownictwa jądrowego i pomoc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w Chinach” – zauważył SPIC.

4. Kishida wzywa do maksymalnego wykorzystania energii jądrowej podczas nadchodzącej zimy

Premier Japonii Fumio Kishida, w celu uniknięcia niedoborów energii elektrycznej zimą, wezwał operatorów elektrowni, aby w tym okresie uruchomili do dziewięciu z dziesięciu reaktorów, które zostały już ponownie dopuszczone do eksploatacji po okresie wyłączeń związanych z awarią w Fukushimie. Obecnie w kraju działa tylko pięć z tych reaktorów.

„Istnieją obawy dotyczące wystarczającej podaży do pokrycia zapotrzebowania na energię tej zimy” – powiedział Kishida na konferencji prasowej 14 lipca. „W każdym razie musimy zapobiec takiej sytuacji. Dlatego poleciłem Ministrowi Gospodarki, Handlu i Przemysłu, żeby jak najwięcej elektrowni jądrowych – do dziewięciu – zostało uruchomionych tej zimy, aby zabezpieczyć około 10 % całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Japonii."

Ponadto powiedział, że dziesięć konwencjonalnych elektrowni termicznych zostanie uruchomionych ponownie, aby zapewnić stabilne dostawy energii w godzinach szczytu.

„Jeśli zostaną one zrealizowane, będziemy w stanie zapewnić maksymalną zdolność dostaw w porównaniu z ostatnimi trzema latami” – powiedział Kishida. „Obowiązkiem rządu jest podjęcie wszelkich możliwych działań i dołożenie wszelkich starań, aby zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej, nie tylko tej zimy, ale także w przyszłości”.

Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu Koichi Hagiuda Hagiuda, cytowany przez agencję Reuters, powiedział: „Chcemy zapewnić pracę maksymalnie dziewięciu reaktorów, w porównaniu z pięcioma działającymi obecnie, poprzez zrewidowanie okresów remontów i kontroli niektórych elektrowni jądrowych."

„Chociaż nie mamy obecnie ogólnego harmonogramu wprowadzenia dodatkowych mocy na zimę, będziemy pracować nad eksploatacją do dziewięciu reaktorów… poprzez przegląd planów napraw i przeglądów elektrowni jądrowych oraz stałą współpracę z firmami w celu zapewnienia dodatkowych mocy z około dziesięciu elektrowni cieplnych” – powiedział.

Spośród dziesięciu elektrowni jądrowych, które zostały ponownie uruchomione, pięć, które obecnie działają, znajduje się w zachodniej Japonii, zauważyło Japońskie Forum Przemysłu Jądrowego (JAIF). Są to bloki Ohi 3 i 4, Ikata 3 oraz Sendai 1 i 2. Pozostałe pięć jest obecnie wyłączonych albo z powodu okresowych przeglądów, albo z powodu niedokończenia budowy obiektów antyterrorystycznych w wyznaczonym terminie. Bloki Onagawa 2 i Shimane 2, które przeszły badania przez Nuclear Regulation Authority, nie będą dostępne tej zimy ze względu na trwające prace nad środkami bezpieczeństwa, powiedział JAIF.

5. Rząd prosi Engie o przedłużenie eksploatacji Tihange 2

Belgijski rząd poprosił firmę energetyczną Engie o sprawdzenie, czy może przedłużyć okres eksploatacji bloku nr 2 Tihange o mocy 1008 MWe w EJ do końca zimowego szczytu sezonu energetycznego.

„Rząd zwrócił się do operatora jądrowego o przedłużenie funkcjonowania Tihange 2 do czasu, gdy minie szczyt zimowy” – powiedział belgijski premier Alexander De Croo na konferencji medialnej, a w wywiadzie przeprowadzonym na stronie internetowej Het Laatste Nieuws minister ds. energii Tinne Van der Straeten powiedziała, że rząd chciał sprawdzić, czy możliwe jest, z punktu widzenia bezpieczeństwa, przedłużenie działania bloku Tihange 2 – który jest obecnie planowany do wyłączenia na początku lutego - do końca marca.

Żądanie rządu belgijskiego opiera się na chęci zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i dążeniu do minimalizacji oczekiwanych kosztów energii.

Według agencji Bloomberg, operator elektrowni, Electrabel - belgijska filia francuskiego przedsiębiorstwa Engie - powiedział, że nie byłoby możliwe przedłużenie działania Tihange 2 ze względu na ograniczenia techniczne i związane z bezpieczeństwem jądrowym.

Koalicyjny rząd Belgii miał politykę stopniowego wycofywania energii jądrowej do 2025 r., ale w marcu zdecydował się pozwolić blokom energetycznym Doel 4 i Tihange 3 na kontynuowanie działalności do 2035 r., aby umożliwić krajowi „wzmocnienie niezależności paliw kopalnych w niespokojnych czasach geopolitycznych”.

Belgijskie elektrownie jądrowe odpowiadają za prawie połowę produkcji energii elektrycznej w kraju.

6. Energia jądrowa odegrała „kluczową rolę”, gdy świat wyłonił się z pandemii

Energetyka jądrowa odegrała kluczową rolę w pomocy światowej gospodarce do odbicia się po pandemii Covid-19 w 2021 r., zapewniając szybki wzrost produkcji energii elektrycznej po jej gwałtownym spadku podczas blokad w 2020 r.

Według nowych danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej energetyka jądrowa zapewniała „bezpieczną i niezawodną niskoemisyjną energię elektryczną” w trakcie globalnego kryzysu w 2021 r., osiągając drugą najwyższą roczną produkcję w ostatniej dekadzie, gdy świat wyszedł z pandemii.

Azja odnotowała wzrost produkcji jądrowej o 10% – najwyższy poziom odnotowany w ciągu dekady.

Drugi rok z rzędu Chiny wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż Francja, czyniąc je drugim po USA największym producentem energii jądrowej.

W 2021 r. reaktory jądrowe dostarczyły 2653 TWh energii elektrycznej, nieco więcej niż w 2020 r., stanowiąc około 10% całkowitej światowej produkcji energii elektrycznej i ponad jedną czwartą światowej produkcji niskoemisyjnej energii elektrycznej.

Największy wzrost odnotowały Bliski Wschód i Azja Południowa, wytwarzając o 20% więcej energii jądrowej niż w 2020 r.

Produkcja energii elektrycznej z energii jądrowej w Europie Wschodniej była najwyższa od dekady, o 6% więcej niż w 2020 r. i o około 15% w porównaniu z poziomem z 2010 r.

Jedynie Ameryka Północna odnotowała spadek ze względu na niższy popyt i wycofane moce produkcyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych wykazywało stały wzrost w ostatnich latach, zwiększając się o ponad 13% od 2012 r.

Nowe budowy i wyłączenia

Na dzień 31 grudnia 2021 r. w 19 krajach budowano łącznie 58,1 GWe nowych mocy jądrowych (56 reaktorów). Zainstalowana moc elektrowni jądrowych w budowie w ostatnich latach utrzymywała się w dużej mierze na stałym poziomie, z wyjątkiem ciągłego wzrostu w Azji, gdzie od 2005 r. do sieci podłączono łącznie 63,6 GWe mocy zainstalowanej (70 reaktorów).

W 2021 r. rozpoczęto w Chinach budowę 5,6 GWe (sześciu reaktorów): Changjiang-3, Changjiang-4, Linglong-1, Sanaocun-2, Tianwan-7 i Xudabu-3.

W Indiach rozpoczęto budowę dwóch nowych reaktorów, Kudankulam-5 i Kudankulam-6.

W Europie Turcja rozpoczęła budowę trzeciej jednostki w elektrowni Akkuyu na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Rosja rozpoczęła budowę chłodzonego ołowiem reaktora na neutrony prędkie Brest-OD-300 o mocy 300 MWe.

W 2021 r. na stałe wyłączono 8,7 GWe mocy jądrowych (10 reaktorów). Około 5,1 GWe tej utraty mocy pochodziło z trzech reaktorów w Niemczech – Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen-C oraz trzech reaktorów w Wielkiej Brytanii: Dungeness B-1 i B-2 oraz Hunterston B-1.

Pierwszy pakistański reaktor energetyczny Kanupp-1, podłączony do sieci ponad 50 lat temu, został wyłączony, podobnie jak Kursk-1 w Rosji i Kuosheng-1 na Tajwanie.

Inne wiadomości

Francuski rząd zapowiedział, że planuje zapłacić 12 euro (12 dolarów) za udziały w nuklearnym i energetycznym gigancie EDF, ponieważ odkupuje 16% akcji spółki, które obecnie nie są własnością państwa. Oferta, która jest o 50% wyższa od ceny akcji EDF w przeddzień zatwierdzenia planu nacjonalizacji, oznacza, że nacjonalizacja będzie kosztować blisko 10 mld euro. EDF była notowana na paryskiej giełdzie w 2005 r. w cenie 33 euro za akcję, ale w ostatnim czasie cena akcji spadła poniżej 12 euro. Francuski rząd powiedział, że chce przejąć pełną odpowiedzialność za zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Francja ma plany na dużą rozbudowę mocy jądrowych w nadchodzących latach.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej rozpoczęła roczne partnerstwo z GE Healthcare, aby szkolić profesjonalistów w zakresie obrazowania medycznego w ramach inicjatywy MAEA „Promieniowanie Nadziei”, mającej na celu zlikwidowanie globalnej nierówności w dostępie do ratującej życie diagnostyki i leczenia raka. Jest to pierwsza taka umowa z prywatną firmą pod szyldem Rays of Hope. W ramach partnerstwa radiolodzy i specjaliści medycyny nuklearnej z Afryki i Ameryki Łacińskiej otrzymają osobiste i internetowe szkolenie w zakresie technik diagnostycznych, które pomogą im wykrywać raka i inne choroby.

Kanadyjska firma Terrestrial Energy podpisała Memorandum o współpracy z południowokoreańską firmą budowlaną DL E&C Cooperation w celu współpracy w zakresie rozwoju i przyspieszonego wdrożenia zakładu kogeneracyjnego Integral Molten Salt Reactor w sektorze przemysłowym. Terrestrial Energy opracowuje elektrociepłownię IMSR zasilaną własną technologią reaktora na stopioną sól. Zgodnie z umową Terrestrial Energy i DL E&C zamierzają współpracować i przyspieszać rozwój i wdrażanie IMSR, które wytwarzają konkurencyjną cenowo, bezemisyjną energię cieplną do określonych zastosowań przemysłowych, zwłaszcza w sektorach chemicznym i petrochemicznym, gdzie DL E&C przoduje w projektowaniu i budowie.

Według wiceministra energii Williama Owuraku Aidoo, rząd Ghany wkrótce ogłosi lokalizację pod budowę elektrowni jądrowej i dostawcę technologii, poinformował Ghanaian Times. Nuclear Power Ghana przedłożyła raport dotyczący czterech lokalizacji na wybrzeżu i około pięciu dostawców po ocenie wykonalności w celu przeglądu i zatwierdzenia. Aidoo zauważył, że włączenie energii jądrowej do miksu energetycznego Ghany było nie tylko zgodne z krótko- i średnioterminowym celem rządu, jakim jest przyspieszenie industrializacji, ale także strategiczne radzenie sobie ze zmianami klimatycznymi.

Według sondażu opinii publicznej Jiji Press prawie 50% mieszkańców Japonii popiera ponowne uruchomienie nieczynnych reaktorów jądrowych w tym kraju. Badanie wykazało, że 48,4% respondentów opowiedziało się za wznowieniem pracy reaktorów jądrowych, których bezpieczeństwo zostało potwierdzone. 27,9% respondentów stwierdziło, że sprzeciwia się wznowieniom, a 23,8% stwierdziło, że nie ma zdania lub nie wie. Badanie ankietowe objęło 2000 osób w wieku 18 lat lub starszych w całej Japonii, a prawidłowe odpowiedzi zebrano od 61,2% z nich.

II. Opinie, komentarze

Czy inwestycje w energię jądrową są etyczne?

21 lipca 2022 r. RNZ

John Berry

W artykule RNZ The Detail Emile Donovan pyta: co jeszcze musi zrobić Nowa Zelandia, aby cel, jakim jest wytwarzanie 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 r., stał się rzeczywistością?

John Berry jest współzałożycielem i dyrektorem naczelnym Pathfinder Asset Management.

OPINIA: Niezawodne zaopatrzenie w energię jest tak samo ważne dla naszej światowej gospodarki, jak niezawodne zaopatrzenie w powietrze dla naszego organizmu. Wytwarzanie energii musi być niedrogie, bezpieczne i niezawodne, inaczej nasz współczesny świat nie będzie mógł funkcjonować.

Niemcy uzależniają jedną trzecią swojego gazu ziemnego od Rosji, co jest problematyczne, biorąc pod uwagę, że Rosja reaguje na wsparcie Niemiec udzielane Ukrainie.

Rosja dusi dostawy i dyskutuje się, że mogą zostać wyłączone podczas następnej zimy. To byłaby katastrofa społeczna i ekonomiczna dla Niemiec.

W Wielkiej Brytanii energia odnawialna wytwarza więcej energii niż paliwa kopalne, ale energia słoneczna nie jest tak pomocna w nocy, ani generacja wiatru w spokojne dni.

Nowa Zelandia napotyka na podobne wyzwanie związane z hydroenergetyką, gdy panuje susza i niski poziom jezior.

Dla tych, którzy chcą pogodzić wartości etyczne z inwestycjami, nie ma wątpliwości co do unikania broni jądrowej. Energetyka jądrowa jest znacznie bardziej złożoną i dzielącą kwestią.

Zostało to podkreślone na początku tego miesiąca, kiedy prawodawcy Unii Europejskiej kontrowersyjnie głosowali za zaklasyfikowaniem niektórych przyszłych metod generacji energii elektrycznej opartych na gazie ziemnym i energii jądrowej jako „zielonych” inwestycji.

Bezpieczeństwo to pierwsze zagrożenie, jakie przychodzi na myśl w przypadku energii jądrowej. Katastrofy są spowodowane tsunami, błędami ludzkimi i normami jakości konstrukcji.

Ostatnio Korea Południowa została uwikłana w skandal, gdy w jej elektrowniach jądrowych znaleziono tysiące podrobionych części.

Pod względem przystępności cenowej elektrownie jądrowe są stosunkowo tanie w eksploatacji. Jednak, i to jest istotne, ich budowa zajmuje bardzo dużo czasu i jest niezwykle droga. Potrzebują również starannej i kosztownej likwidacji pod koniec ich życia.

Istnieją poważne obawy dotyczące słabości cybernetycznych, możliwości ataków terrorystycznych i potrzeby bezpiecznego przechowywania odpadów prawie na zawsze.

Z drugiej strony energia jądrowa charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla, co ma kluczowe znaczenie w świecie zaniepokojonym zmianami klimatu. Węgiel generuje ponad jedną trzecią światowej energii elektrycznej, ale ma ogromne emisje.

Spalanie węgla do produkcji energii jest również odpowiedzialne za miliony zgonów na całym świecie. Pod względem liczby zgonów na jednostkę wyprodukowanej energii znacznie przewyższa ona liczbę zgonów spowodowanych przez energię jądrową lub odnawialną.

Energia jądrowa nigdy nie spełniła obietnicy taniej i całkowicie bezpiecznej energii. Bardziej zaawansowane technologie i procesy zawsze znajdowały się na granicy rzeczywistości.

Jest to prawdą w tej chwili, ponieważ nowa generacja małych reaktorów modułowych (SMR) jest opracowywana przez spółki giełdowe, takie jak Rolls Royce w Wielkiej Brytanii i NuScale w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż SMR będą wytwarzać tylko 20% energii konwencjonalnej elektrowni jądrowej, oczekuje się, że będą one budowane stosunkowo szybko i tanio na linii produkcyjnej, a nie na miejscu, gdzie mają być eksploatowane. Powinno to przynieść takie korzyści, jak robienie tosterów w fabryce, a nie budowanie każdego z osobna w każdej kuchni.

Technologia musi zapewnić rozwiązanie dla bardziej ekologicznego wytwarzania energii i to szybko, mówi John Berry.

Zajmuję się energią jądrową jako źródłem energii elektrycznej, biorąc pod uwagę obawy dotyczące bezpieczeństwa i składowania odpadów. Jednak stanowi ona część bilansu energetycznego, biorąc pod uwagę, że dekarbonizacja globalnej energii jest priorytetem na nadchodzącą dekadę.

Nie ma sensu przerabiać samochodów na świecie na elektryczne, a następnie spalać węgiel, aby je zasilać.

Potrzebujemy dekarbonizacji naszego świata, aby ograniczyć wpływ zmian klimatu, ale potrzebujemy również, aby globalne źródła energii były przystępne cenowo, bezpieczne i niezawodne. Więcej energetyki węglowej nie jest odpowiedzią.

Technologia musi szybko dostarczyć rozwiązania tego problemu - albo zwiększyć skalę magazynowania energii wiatru i słońca, albo w przeciwnym razie, wdrożyć nowa generację bezpiecznych i tanich elektrowni jądrowych SMR. Wiem, którą opcję wolę.

 

Opracowano w DEJ na podstawie: WNA, NucNet, DOE, MAEA

{"register":{"columns":[]}}