W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 28 kwietnia 2023 r.

28.04.2023

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
28 kwietnia 2023 r.


1. Poparcie dla energii jądrowej najwyższe od 2012 roku - wynika z sondażu Gallupa

Amerykanie popierają wykorzystanie energii jądrowej jako źródła energii elektrycznej  najbardziej od 2012 roku - wynika z sondażu Gallupa.

55 proc. dorosłych Amerykanów, którzy twierdzą, że "zdecydowanie" lub "raczej" popierają wykorzystanie energii jądrowej, oznacza wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Z kolei 44% Amerykanów "zdecydowanie" lub "raczej" sprzeciwia się takiemu wykorzystaniu.

Z sondażu przeprowadzonego w dniach 1-23 marca wynika, że 25% Amerykanów zdecydowanie popiera energetykę jądrową, 30% umiarkowanie ją popiera, natomiast po 22% zdecydowanie oraz umiarkowanie sprzeciwia się jej wykorzystaniu.

Gallup podaje, że na początku  realizacji badania administracja prezydenta Bidena przeznaczyła ponad 1 mld dolarów na pomoc w utrzymaniu funkcjonowania amerykańskich elektrowni jądrowych. Prezydent Joe Biden powiedział, że energia jądrowa jest kluczowym elementem jego ogólnej strategii klimatycznej, zakładającej osiągnięcie w USA 100% czystej energii elektrycznej do 2035 roku. Ponadto inwestowanie w energię jądrową cieszy się dwupartyjnym poparciem w Kongresie USA - podaje Gallup.

Mimo że energię jądrową popierają zarówno przywódcy demokratyczni, jak i republikańscy, poparcie dorosłych Amerykanów dla jej wykorzystania jest nadal silnie zróżnicowane  w kontekście podziałów partyjnych. Podczas gdy od 2001 roku większość republikanów konsekwentnie popiera wykorzystanie energii jądrowej, demokraci popierają ją w znacznie mniejszym stopniu.

Obecnie 62% republikanów, 46% demokratów i 56% wyborców niezdecydowanych opowiada się za wykorzystaniem energii jądrowej do produkcji energii elektrycznej w USA. Wskaźniki te są poniżej ich historycznie najwyższych wartości. W 2009 roku poparcie republikanów dla energii jądrowej wynosiło aż 76%. W tym samym roku demokraci również odnotowali najwyższe poparcie, wynoszące 54%. Mimo to poparcie demokratów wzrosło od zeszłego roku.  Być może jest to spowodowane ostatnimi działaniami prezydenta Bidena na rzecz wzmocnienia energetyki jądrowej - podaje Gallup. Jednocześnie poglądy republikanów i wyborców niezdecydowanych nie zmieniły się statystycznie.

Oprócz różnic w zależności od identyfikacji partyjnej, poparcie Amerykanów dla wykorzystania energii jądrowej w USA różni się w zależności od płci i poziomu wykształcenia. Dwie trzecie mężczyzn (67%) wobec mniej niż połowy kobiet (42%) opowiada się za wykorzystaniem energii jądrowej. Absolwenci szkół wyższych (63%) również bardziej popierają energię jądrową niż osoby bez wykształcenia wyższego (51%).

Sondaż Gallupa jest najnowszym z wielu przeprowadzonych ostatnio badań, które dotyczyły poparcia dla energetyki jądrowej.

Większość Francuzów chce, aby rząd przyspieszył rozwój odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej, aby odejść od paliw kopalnych do 2050 roku - wynika z sondażu Harris Interactive opublikowanego na początku tego miesiąca.

Sondaż przeprowadzony w Belgii pokazał, że zdecydowana większość opowiada się za długoterminowym działaniem istniejących elektrowni jądrowych. Belgia planuje zamknąć większość swojej floty reaktorów do 2025 roku.

Podobne badania wykazały wysoki poziom poparcia dla energii jądrowej w Szwecji, Estonii i Szwajcarii, kolejnym kraju, w którym rząd planuje wycofanie reaktorów.

W Japonii sondaż wykazał, że po raz pierwszy od katastrofy w Fukushimie w 2011 roku większość respondentów poparła ponowne uruchomienie elektrowni jądrowych.

 

2. Wielka Brytania przedstawia szczegóły strategii zarządzania odpadami promieniotwórczymi

UK Nuclear Waste Services (NWS) ogłosiło strategię skupiającą się na kluczowych celach "aby zapewnić, że odpowiednia forma odpadów, we właściwym pojemniku ochronnym, jest przechowywana lub utylizowana we właściwym obiekcie". Zgodnie z 42-stronicowym dokumentem, "NWS będzie wspierać przyspieszoną utylizację odpadów promieniotwórczych poprzez innowacje, z odpadami zarządzanymi w najbardziej zrównoważony i wydajny sposób poprzez rozwój technologii, wiedzę specjalistyczną i ustalanie światowych standardów, aby wytworzyć wartość dla Wielkiej Brytanii."

NWS, uruchomiony w styczniu 2022 roku, jest nową organizacją łączącą długoletnią wiedzę operatora składowiska odpadów niskoaktywnych (LLWR), organizacji odpowiedzialnej za budowę składowisk podziemnych (GDF) oraz organizacji odpowiedzialnych za zintegrowany program zarządzania odpadami promieniotwórczymi (RWM i NDA). NWS nie jest podmiotem prawnym, ale zapewnia strategiczny nadzór nad funkcjonowaniem i rozwojem tych instytucji poprzez odpowiednią strukturę zarządzania. Podmioty prawne wchodzące w skład NWS będą nadal istniały, chociaż intencją jest przejście w przyszłości na jeden podmiot prawny działający pod nazwą NWS.

Zgodnie z planowanym harmonogramem nakreślonym w strategii NWS, w latach 2024-25 rozpocznie się przykrywanie składowiska odpadów niskoaktywnych; technologie obróbki termicznej zostaną opracowane i dopuszczone do użytku do roku 2026 lub 2027; a do roku 2026 zostaną podjęte decyzje w sprawie organizacji, które będą rozwijać się w ramach programu budowy składowiska podziemnego. Strategia określa kierunek, cele, kluczowe kamienie milowe oraz transformację niezbędną do osiągnięcia zakładanych celów do 2030 roku.

Przewodnicząca NWS Adrienne Kelbie i prezes NWS Corhyn Parr powiedzieli we wspólnym oświadczeniu, że celem jest "uczynienie odpadów jądrowych trwale bezpiecznymi, w sposób szybszy niż obecnie", dodając: "chcemy stać się 'jednym punktem' dla rozwiązań w zakresie zarządzania odpadami promieniotwórczymi i ich utylizacji w Wielkiej Brytanii".

Prezes NDA David Peattie z zadowoleniem przyjął publikację strategii jako "pozytywny krok dla grupy NDA". „Zarządzanie odpadami ma fundamentalne znaczenie dla naszej misji w zakresie utylizacji odpadów, a utworzenie jednej, skoncentrowanej na odpadach organizacji było ważną częścią przekształcania grupy w celu realizacji naszych zobowiązań”, powiedział.

 

3. Kluczowe elementy reaktorów wysłane razem do Indii i Chin

Rosyjski Rosatom twierdzi, że dwa zbiorniki reaktorów i osiem generatorów pary są obecnie transportowane do bloku nr 5 w Kudankulam w Indiach oraz bloku nr 7 w Tianwan w Chinach, nazywając to pierwszym przypadkiem jednoczesnego transportu dwóch zestawów takiego sprzętu z jednego zakładu produkcyjnego.

Łączna waga komponentów wynosi 3400 ton, a przesyłka najpierw podróżuje drogą lądową z Atommash, w rejonie Wołgodońska w Rosji, do wyspecjalizowanego miejsca postoju fabryki, a następnie jest przewożona barką do Petersburga, skąd będzie podróżować drogą morską, aby zostać dostarczona do Indii i Chin.

Elektrownia atomowa Kudankulam znajduje się około 100 kilometrów od portowego miasta Tuticorin w stanie Tamil Nadu na południowym krańcu Indii. W ramach rosyjskiego projektu eksportowego działają dwa duże reaktory WWER-1000, natomiast cztery kolejne są obecnie w budowie. Budowę bloków nr 3 i 4 rozpoczęto w 2017 roku, a bloków nr 5 i 6 w 2021 roku.

W czerwcu 2018 roku Rosja i Chiny podpisały cztery porozumienia, w tym dotyczące budowy dwóch reaktorów WWER-1200 jako bloków nr 7 i 8 elektrowni Tianwan, w prowincji Jiangsu, z rozpoczęciem prac w maju 2021 roku. Uruchomienie w Tianwan bloków nr 7 i 8 planowane jest na lata 2026-2027.


Opracowano w DEJ na podstawie: WNN, NEI, NucNet

{"register":{"columns":[]}}