W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 4 listopada 2021 r.

aktualności jądrowe

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
4 listopada 2021 r.

BIEŻĄCY PRZEGLĄD WYDARZEŃ W ENERGETYCE JĄDROWEJ NA ŚWIECIE

„EWOLUCJA” W DEBACIE NUKLEARNEJ

Europejski organ przemysłowy Foratom ma nadzieję, że nowe rozmowy na temat energii jądrowej w świetle kryzysu gazowego na kontynencie przyniosą niezbędne ramy polityczne, potrzebne do wniesienia istotnego wkładu w cele energetyczne na 2030 r., usłyszano na seminarium internetowym Moody.

SMR NUSCALE PLANOWANY DLA RUMUNII

NuScale Power USA i rumuńska firma jądrowa Nuclearelectrica planują budowę małej modułowej elektrowni jądrowej NuScale w Rumunii do 2028 roku. Informacja pojawiła się wczoraj podczas spotkania specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa na marginesie konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.

PIERWSZY ZESTAW PALIWOWY FRAMATOME ATF ZAŁADOWANY DO PWR

Firma Framatome ogłosiła wczoraj, że pierwszy w 100% odporny na wypadki zestaw paliwowy ATF (accident tolerant fuel) został dostarczony do elektrowni jądrowej Calvert Cliffs firmy Exelon Generation w stanie Maryland w USA. Zestaw – opisany przez firmę jako „pierwszy” w przemyśle jądrowym – został załadowany do jednego z dwóch reaktorów wodnych ciśnieniowych podczas niedawnej przerwy na przeładunek paliwa.

OPRACOWANE PRZEZ INL URZĄDZENIE OTWIERA DRZWI DO BADAŃ NAD BEZPIECZEŃSTWEM ZAAWANSOWANYCH PALIW

Naukowcy z amerykańskiego Departamentu Energii w Idaho National Laboratory opracowali nową metodę symulacji tego, co dzieje się ze szpilką (prętem) paliwa jądrowego, gdy się ona przegrzewa, przy użyciu nowo opracowanego detektora, który planują wykorzystać w testach zaawansowanych konstrukcji paliwa dla reaktorów lekkowodnych, mających się rozpocząć od przyszłego roku.

STATEK NUKLEARNY PRZEWOZI KOMPONENTY DLA EJ ROOPPUR

Jedyny na świecie statek towarowy o napędzie jądrowym wypłynął wczoraj z rosyjskiego portu w Sankt Petersburgu z ładunkiem komponentów przeznaczonych dla budowanej elektrowni jądrowej Rooppur w Bangladeszu. NS Sevmorput, którym zarządza przedsiębiorstwo Rosatom Atomflot, przewozi 1400-tonowy ładunek - opisany jako składający się głównie z "metalowych konstrukcji i mechanizmów" - do portu we Władywostoku.

                                                                    * * *

INNE WIADOMOŚCI

Trzech byłych dyrektorów Tokyo Electric Power Company nie przyznało się wczoraj do winy w procesie apelacyjnym za niezapobiegnięcie kryzysowi jądrowemu w Fukushimie w 2011 roku, podała agencja informacyjna Kyodo. Prawnicy byłego prezesa Tepco Tsunehisy Katsumaty oraz byłych wiceprezesów Ichiro Takekuro i Sakae Muto wezwali Sąd Najwyższy w Tokio do oddalenia apelacji wniesionej w 2019 r. przez powołanych przez sąd prawników działających w charakterze prokuratorów pod zarzutem zaniedbania zawodowego, którego skutkiem były śmierć i obrażenia. Cała trójka została postawiona w stan oskarżenia w 2016 r. przez prawników powołanych do występowania w charakterze prokuratorów po tym, jak komisja śledcza składająca się ze zwykłych obywateli dwukrotnie unieważniła decyzje prokuratorów o odmowie postawienia im zarzutów.

Pozwolenie na eksploatację wysokostrumieniowego reaktora badawczego w China Nuclear Power Research and Design Institute zostało przedłużone do 31 października 2028 r. przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Jądrowego. Reaktor HFETR - o mocy projektowej 125 MW - osiągnął pierwszą krytyczność w grudniu 1979 r., a rok później rozpoczął pracę z pełną mocą. Charakteryzuje się on wysokim strumieniem neutronów, elastycznym układem rdzenia, dużą przestrzenią napromieniowania i krótkim okresem napromieniania.

Historia energetyki jądrowej pokazuje, że jest ona bezpiecznym i czystym źródłem energii, stwierdziło American Nuclear Society w nowo wydanym stanowisku. „W porównaniu z ogólnie akceptowanymi zagrożeniami stwarzanymi przez inne branże energetyczne, ryzyko związane z energią jądrową jest niskie. Ponadto wykorzystanie energii jądrowej uratowało i nadal ratuje życie dzięki unikniętym emisjom” – czytamy w oświadczeniu ANS. Decyzje dotyczące wykorzystania energii jądrowej powinny „odpowiednio równoważyć ryzyko i korzyści”, a organy regulacyjne powinny przyjąć „podejście holistyczne”. Stanowisko nr 51: Bezpieczeństwo energetyki jądrowej zastępuje wcześniejsze oświadczenie opublikowane w 2007 roku.

Delegacja Koreańskiego Instytutu Badań Energii Jądrowej odwiedziła ukraińską elektrownię jądrową w Czarnobylu w dniach 25 października – 2 listopada, aby wziąć udział w testach koreańskich technologii pilotażowych do zarządzania materiałami promieniotwórczymi. Badania przeprowadzono przy użyciu dwóch technologii: zarządzania grafitem promieniotwórczym oraz usuwania pierwiastków transuranowych z wybranych próbek. W październiku 2020 r. KAERI i zakład w Czarnobylu podpisały umowę o współpracy, dzięki której zakład umożliwi testowanie koreańskich technologii na swoim terenie.

Skandynawskie linie lotnicze SAS współpracują z Vattenfall, Shell i LanzaTech w celu zbadania możliwości produkcji na dużą skalę w Szwecji pierwszego na świecie syntetycznego, zrównoważonego paliwa lotniczego przy użyciu technologii LanzaJet „Alcohol to Jet”. Zamiast wykorzystywać w procesie produkcji pierwotny materiał kopalny, paliwo będzie produkowane z energii elektrycznej wolnej od paliw kopalnych i pochodzącego z recyklingu dwutlenku węgla z sieci ciepłowniczych. Celem jest uruchomienie obiektu w pobliżu elektrowni jądrowej Forsmark w latach 2026-2027, aby produkować do 50 000 ton paliwa rocznie.

Opracowano w DEJ na podstawie: WNN

{"register":{"columns":[]}}