W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata z 5 lutego 2024 r.

05.02.2024

Jądrowe Wiadomości

JĄDROWE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

5 lutego 2024 r.


1. Holtec przedstawia projekt hybrydowej elektrowni jądrowo-fotowoltaicznej

Firma Holtec International przedstawiła nowy projekt elektrowni, która łączy w sobie zalety energii jądrowej i słonecznej. Combined Nuclear/Solar Plant (CNSP) składa się z małego reaktora modułowego SMR-300, systemu fotowoltaicznego HI-THERM HSP oraz systemu magazynowania energii Green Boiler.

Holtec rozwija swój mały reaktor modułowy (SMR) od 2011 roku. SMR-300 to wodny reaktor ciśnieniowy wytwarzający około 300 MW mocy elektrycznej lub 1050 MW mocy cieplnej do zastosowań przemysłowych.

Holtec uważa, że najbardziej bezpośrednim zastosowaniem technologii CNSP jest zastąpienie elektrowni węglowych, które zazwyczaj mają wystarczającą powierzchnię, aby pomieścić CNSP, który wykorzystywałby istniejący blok energetyczny elektrowni węglowej, minimalizując w ten sposób koszty transformacji. Część elektrowni węglowej zajmująca się produkcją pary zostanie zlikwidowana, co zwolni większość terenu elektrowni, na którym będzie znajdować się elektrownia słoneczna.

W grudniu 2019 r. firma Oklo Inc. z siedzibą w Kalifornii uruchomiła elektrownię Aurora, która jest zasilana przez mikroreaktor jądrowy ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi. Elektrownia może wytwarzać około 1,5 MW energii elektrycznej, a także ciepło użytkowe.

 

2. EDF i KHNP startują w rozszerzonym czeskim przetargu jądrowym

Czeski rząd podjął decyzję o zmianie warunków przetargu na budowę nowych reaktorów jądrowych. Wiążące oferty mają dotyczyć czterech, a nie jednego reaktora. Poinformowano, że zaproszone do składania ofert są francuski EDF i południowokoreański KHNP. Trzeci oferent – Westinghouse - nie jest obecnie brany pod uwagę. Obaj dostawcy technologii będą teraz mieli czas do 15 kwietnia na złożenie wiążących ofert, a ocena i raport EDU II zostaną przedłożone rządowi do końca maja, a rząd ma podjąć decyzję w sprawie proponowanego dostawcy do końca czerwca.

W nocie informacyjnej opublikowanej przez czeski rząd, stwierdził on, że chce, aby wszystkie cztery bloki były przedmiotem wiążących ofert w celu złagodzenia ryzyka eskalacji cen i zapewnienia najwyższego stopnia stabilności kosztów. Chce również, aby nowy proces doprowadził do uzyskania korzystniejszych ofert na budowę pierwszego nowego bloku.

Nadal trwa spór sądowy z udziałem Westinghouse i KHNP. Amerykańska firma twierdzi, że projekt APR1400 zawiera własność intelektualną licencjonowaną przez Westinghouse i wymaga jej zgody przed przekazaniem innym krajom rozważającym wdrożenie projektu. W swoim oświadczeniu czeski rząd oświadczył, że uzyskał od oferentów potwierdzenie własności praw do oferowanej technologii.

 

3. Słowenia zamierza przeprowadzić w tym roku referendum w sprawie nowej elektrowni jądrowej

Premier Słowenii Robert Golob oświadczył, że uzyskano ponadpartyjną zgodę w kwestii zarówno odnawialnych źródeł energii, jak i energii jądrowej jako części drogi do bezemisyjnej przyszłości. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Słowenii Nataša Pirc Musar, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Urško Klakočar Zupančič, przewodniczący Rady Narodowej Marko Lotrič oraz przewodniczący partii parlamentarnych w kraju.

Referendum w sprawie proponowanego nowego bloku jądrowego w elektrowni Krško zostało już wcześniej obiecane, a według premiera obecnie wszystkie partie zgodziły się na przeprowadzenie referendum.

Słowenia planuje budowę nowej elektrowni jądrowej - projekt JEK2 - o mocy do 2400 MW obok istniejącej elektrowni jądrowej Krško, reaktora wodnego ciśnieniowego o mocy 696 MWe, który generuje około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju i który jest współwłasnością sąsiedniej Chorwacji. W październiku dyrektor generalny GEN Energy, Dejan Paravan, powiedział, że rozważanych jest trzech dostawców technologii dla projektu - Westinghouse, EDF i Korea Hydro & Nuclear Power.

 

4. Nuvia przeprowadzi prace likwidacyjne w Ringhals

Nuvia, spółka zależna francuskiej grupy budowlanej Vinci, otrzymała od Vattenfall kontrakt na usunięcie, inspekcję i sortowanie materiałów promieniotwórczych i innych materiałów znajdujących się obecnie wewnątrz budynków reaktorów bloków 1 i 2 w elektrowni jądrowej Ringhals w Szwecji.

Prace na miejscu mają być prowadzone od połowy 2025 r. do 2031 r., zaangażują do 400 osób i obejmą przetworzenie ponad 30 000 ton materiałów. Prace te przygotują do przyszłej konwencjonalnej rozbiórki żelbetowych konstrukcji dwóch bloków. Vattenfall szacuje, że cały proces rozbiórki zajmie około 8-10 lat.

Ringhals 1 to reaktor wodny wrzący zbudowany w 1969 r. przez ASEA Atom, podczas gdy Ringhals 2 to reaktor wodny ciśnieniowy zbudowany w 1970 r. przez Westinghouse. Reaktory Ringhals 1 i 2 zostały zamknięte odpowiednio pod koniec 2020 i 2019 roku - kilka lat wcześniej niż planowano ze względu na wpływ ekonomiczny podatków karnych. Ostateczna decyzja została podjęta w październiku 2015 roku. Dwa pozostałe reaktory będą nadal działać w Ringhals do początku lat czterdziestych XXI wieku.

 

5. Grossi omówi problemy kadrowe w elektrowni jądrowej Zaporoże

Decyzja o zablokowaniu dostępu dla personelu, który nie podpisał jeszcze umowy z rosyjskimi operatorami okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże, oraz jej wpływ na bezpieczeństwo, zostanie poruszona przez dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Mariano Grossiego podczas jego wizyty w tym miejscu w bieżącym tygodniu.

W ubiegły czwartek obecni operatorzy elektrowni, która od początku marca 2022 r. znajduje się pod rosyjską kontrolą wojskową, poinformowali, że 120 pracowników nadal zatrudnionych przez ukraińską państwową spółkę jądrową Energoatom nie będzie miało wstępu na teren zakładu.

MAEA twierdzi, że przed wybuchem wojny pracowało tam około 11 500 osób. Obecni operatorzy elektrowni twierdzą, że zatrudniają tam 4500 pracowników i rozpatrują 940 wniosków o zatrudnienie.

Obecny na miejscu zespół ekspertów MAEA odwiedził w tym tygodniu halę reaktora i pomieszczenia bezpieczeństwa bloku nr 1, dwa magazyny świeżego paliwa, suchy magazyn zużytego paliwa, a także obserwował niektóre prace związane z uruchomieniem nowych generatorów pary z silnikiem wysokoprężnym, które będą wykorzystywane do przetwarzania płynnych odpadów. MAEA poinformowała, że operatorzy elektrowni nie potwierdzili jeszcze, czy para generowana przez nowy sprzęt pozwoli na pełne wyłączenie wszystkich bloków elektrowni. Jeden z nich pozostaje wyłączony częściowo, aby wytwarzać parę na potrzeby elektrowni.


Opracowano w DEJ na podstawie WNN

{"register":{"columns":[]}}