W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do zapoznania się z jądrowymi wiadomościami ze świata, z 16 czerwca 2021 r.

Jądrowe wiadomości ze świata

Materiał informacyjny
opracowany przez Departament Energii Jądrowej
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

16 czerwca 2021 r.

Bieżący Przegląd Wydarzeń w Energetyce Jądrowej na Świecie

 

1. Chiński EPR działa z pełną mocą

Blok nr 1 elektrowni jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong działa z pełną mocą i nie doszło do emisji promieniowania w elektrowni ani w okolicy, ogłosił koncern China General Nuclear (CGN) po ostatnich doniesieniach medialnych o wycieku z elektrowni.

Francuski koncern EDF, który posiada 30% udziałów w dwublokowej elektrowni, przekazał, że został poinformowany o wzroście stężenia niektórych gazów szlachetnych w obiegu pierwotnym reaktora EPR zainstalowanego w bloku. Zauważył jednak, że jest to "znane zjawisko, zbadane i przewidziane w procedurach operacyjnych reaktora".

Rzecznik EDF potwierdził, że gazy, które nagromadziły się w części zakładu były spowodowane problemem z prętem paliwowym i zostały celowo uwolnione. „Nie mówimy o skażeniu, mówimy o kontrolowanej emisji” – powiedział rzecznik. Gazy były zbierane i oczyszczane przed uwolnieniem do atmosfery zgodnie z przepisami. Uwalnianie gazów szlachetnych przez pracujący reaktor jest efektem normalnym i jest tolerowane w danej koncesji w pewnym ściśle określonym limicie. Uwolnienia takich gazów – będących produktami rozszczepienia, głównie izotopami argonu, kryptonu i ksenonu oraz śladowo neonu i radonu – są stale monitorowane. Większość gazów pozostaje zawarta w elementach paliwowych, ale czasami mogą powstawać niewielkie wycieki przez koszulkę elementu paliwowego i mogą się mieszać się z cieczą chłodzącą reaktor.

Taishan 1 i 2 to pierwsze dwa reaktory oparte na projekcie EPR, które do tej pory zostały uruchomione na świecie. Stanowią część umowy o wartości 8,0 mld EUR (9,7 mld USD) podpisanej przez Areva i CGN w listopadzie 2007 r. Projekt Taishan – 140 kilometrów na zachód od Hongkongu – należy do TNPJVC, spółki joint venture utworzonej przez CGN (51%), francuski koncern EDF (30 proc.) i chiński Guangdong Energy Group (19 proc.). Budowa pierwszego bloku elektrowni rozpoczęła się w 2009 r., a budowa drugiego bloku w 2010 r. Dwa reaktory EPR o mocy 1750 MWe weszły do komercyjnej eksploatacji odpowiednio w grudniu 2018 r. i wrześniu 2019 r.

Taishan 1 rozpoczął drugi cykl paliwowy i obecnie działa z pełną mocą, natomiast Taishan 2 zakończył swój pierwszy przestój na przeładunek paliwa i został pomyślnie ponownie podłączony do sieci w dniu 10 czerwca.

Rzecznik CGN poinformował, że wszystkie wskaźniki operacyjne obu bloków spełniają wymagania przepisów bezpieczeństwa jądrowego i specyfikacji technicznych elektrowni. Obecnie ciągłe monitorowanie danych środowiskowych pokazuje, że wskaźniki środowiskowe elektrowni jądrowej Taishan i jej otoczenia nie wykazują odchyleń od stanów normalnych.

Na świecie budowane są kolejne trzy reaktory EPR, w tym Flamanville 3 we Francji, Olkiluoto 3 w Finlandii i Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.

Więcej na: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Chinese-EPR-experiences-performance-issue?feed=feed

2. Kenia robi postępy w budowie infrastruktury jądrowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przedstawiła informacje na temat postępów Kenii od czasu przeprowadzenia misji Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR) w 2015 r. Misje INIR umożliwiają państwom członkowskim MAEA prowadzenie pogłębionych dyskusji z międzynarodowymi ekspertami na temat warunków i najlepszych praktyk międzynarodowych w rozwoju programu energetyki jądrowej.

Kenia – która ma siódmą co do wielkości gospodarkę Afryki i 52 miliony mieszkańców  – rozważa wdrożenia energetyki jądrowej, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię. Misja INIR w Kenii w 2015 r. przedstawiła 15 zaleceń i osiem sugestii. Obszary dalszych działań obejmowały ustalenie kluczowych celów i wymagań dla ukierunkowania programu energetyki jądrowej oraz stworzenie niezbędnych ram prawnych i regulacyjnych. Kolejna misja INIR w dniach 8-11 czerwca oceniła postępy Kenii i miała formę hybrydową, w której dwóch ekspertów MAEA podróżowało do Kenii, a dwóch międzynarodowych ekspertów z Irlandii i Hiszpanii uczestniczyło wirtualnie.

Zespół INIR stwierdził, że Kenia zrealizowała 10 zaleceń i cztery sugestie z przeglądu z 2015 r. Postępy obejmowały: opracowanie Narodowej Polityki Jądrowej oraz Narodowej Polityki i Strategii Bezpieczeństwa, aby umożliwić rządowi podjęcie świadomej decyzji o wprowadzeniu energetyki jądrowej; uchwalenie krajowego prawa jądrowego i ustanowienie organu regulacyjnego z jasnymi obowiązkami w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i zabezpieczeń; zakończenie oceny krajowych ram prawnych i wskazanie innych przepisów wymagających przeglądu; oraz wzmocniona koordynacja między kluczowymi zainteresowanymi stronami w rozwoju programu energetyki jądrowej.

„Kenia poczyniła znaczne wysiłki, aby uwzględnić wszystkie zalecenia i sugestie przedstawione przez zespół INIR w 2015 r.” – powiedział lider zespołu Eric Mathet, kierownik operacyjny Sekcji Rozwoju Infrastruktury Jądrowej MAEA. „Kontynuacja misji INIR dała duży impuls programowi energetyki jądrowej w tym kraju i wyznacza nowy etap w przygotowaniach do wdrożenia energetyki jądrowej” – powiedział Collins Juma, dyrektor generalny i krajowy oficer łącznikowy Kenya Nuclear Power and Energy Agency (NuPEA).

Następne kroki wymagają większych wysiłków ze strony wszystkich zainteresowanych stron, aby Kenia stała się dobrze przygotowanym klientem i była gotowa do zaproszenia do składania ofert na pierwszą elektrownię jądrową.

Kenijskie Ministerstwo Energii zaproponowało wykorzystanie energii jądrowej do wytwarzania energii, a w 2019 r. Kenya Nuclear Electricity Board przeszła w struktury agencji NuPEA w celu podjęcia przygotowań do opracowania programu energetyki jądrowej.

Więcej na: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Kenya-progresses-with-nuclear-infrastructure-devel

3. Foratom wzywa Unię Europejską do zapewnienia większego wsparcia dla medycyny nuklearnej

Brukselskie stowarzyszenie przemysłu jądrowego Foratom wezwało Unię Europejską do lepszego rozpoznawania i wspierania medycznych zastosowań technologii jądrowej, które odgrywają znaczącą rolę w sektorze medycznym i pomagają ratować tysiące istnień każdego dnia.

Foratom powiedział we wspólnym stanowisku z Nuclear Medicine Europe, że decydenci UE powinni promować budowę nowych reaktorów badawczych wraz z innowacjami technologicznymi oraz wdrożyć szereg zaleceń w celu utrzymania obecnego poziomu podaży radioizotopów medycznych, które są niezbędne w diagnostyce i leczeniu ciężkich chorób.

Aby zapewnić kontynuację dostaw takich radioizotopów, UE musi opracować „solidny” łańcuch dostaw wykraczający poza napromienianie, dostosować badania kliniczne i rozwój nowych radiofarmaceutyków oraz rozważyć systemy refundacji takich produktów.

Ponadto UE powinna również m.in. odnowić sprzęt medycyny nuklearnej, zwłaszcza w krajach peryferyjnych UE oraz dążyć do ujednolicenia na poziomie państw członkowskich dostępu do rynku i ram regulacyjnych dla rozwoju nowych leków i modeli refundacji zastosowań medycyny nuklearnej.

Europejski sektor medycyny nuklearnej – podobnie jak cała branża jądrowa – stoi przed kilkoma wyzwaniami, od negatywnego nastawienia do energii jądrowej i promieniowania, niepewności co do finansowania nowych mocy jądrowych do sposobów postępowania z odpadami jądrowymi – powiedział Antonis Kalemis, prezes grupy handlowej Nuclear Medicine Europe.

Ma on jednak również swoje własne wyzwania, takie jak system regulacyjny, który wymaga poprawy, zrównoważone modele refundacji i równy dostęp do nowoczesnego sprzętu i aplikacji we wszystkich państwach członkowskich.

Nuklearne zastosowania medyczne, które obejmują produkcję radioizotopów oraz opracowywanie procedur diagnostycznych i terapeutycznych, pomagają codziennie ratować tysiące istnień ludzkich. Co roku ponad 9 milionów pacjentów w Europie korzysta z medycyny nuklearnej w diagnostyce i leczeniu chorób takich jak nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe czy neurologiczne.

Wkład technologii jądrowej w ratowanie życia w Europie jest znaczący, częściowo dzięki temu, że kilka obiektów jądrowych, które zapewniają ciągłe dostawy wymaganych produktów medycznych, mają siedzibę w UE. Radioizotopy medyczne są produkowane w kilku jądrowych reaktorach badawczych, takich jak: HFR (Petten w Holandii), BR-2 (Mol w Belgii), MARIA (Świerk w Polsce), FRM-2 (Garching w Niemczech) czy LVR-15 (Rez w Czechach). Inwestuje się także w nowe reaktory, które zastąpią starzejące się jednostki, w tym m.in. CEA w Cadarache we Francji (Jules Horowitz Reactor - JHR) i PALLAS (Petten w Holandia) w celu zaspokojenia popytu w nadchodzących latach.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na całym świecie rośnie liczba procedur medycznych wykorzystujących radioizotopy, z coraz większym naciskiem na radioterapię w leczeniu raka.

Dyrektor generalny Foratom, Yves Desbazeille, twierdzi, że chociaż UE jest już zaangażowana w rozwój sektora medycyny nuklearnej, to należy zrobić więcej, aby sprostać obecnym wyzwaniom, aby utrzymać przewagę, jaką UE cieszy się dziś w tej dziedzinie na całym świecie.

Więcej na: https://www.nucnet.org/news/foratom-urges-european-union-to-provide-more-support-for-nuclear-medicine-6-2-2021

4. Centrus otrzymuje licencję na produkcję HALEU

Amerykańska Komisja Regulacji Jądrowych (NRC) zatwierdziła poprawkę do licencji, która pozwoli firmie Centrus Energy Corp na produkcję uranu o podwyższonym stopniu wzbogacenia (HALEU) w zakładzie wzbogacania w Piketon. Centrus planuje rozpoczęcie produkcji HALEU w zakładzie w Ohio na początku przyszłego roku.

Paliwo HALEU zawiera od 5% do 20% izotopu uranu-235 i będzie wymagane przez wiele projektów zaawansowanych reaktorów, które są obecnie w trakcie opracowywania, ale nie jest ono jeszcze dostępne na rynku w USA. Dziewięć z dziesięciu projektów zaawansowanych reaktorów wybranych do finansowania w ramach Programu Demonstracji Zaawansowanych Reaktorów Departamentu Energii (Advanced Reactor Demonstration Program, ARDP), w tym dwóch reaktorów, które mają zostać zbudowane w ciągu najbliższych siedmiu lat, będzie wykorzystywać paliwo na bazie HALEU.

American Centrifuge Operating (ACO), spółka zależna Centrus, wystąpiła do NRC z wnioskiem o zmianę licencji w celu umożliwienia produkcji HALEU zawierającego do 20% U-235 przy użyciu kaskady 16 wirówek AC100M w zakładzie American Centrifuge Plant w Piketon.

Nowelizacja pozwoli ACO wyprodukować do 600 kg HALEU o wzbogaceniu do 20% w postaci sześciofluorku uranu UF6 przeznaczonego dla Departamentu Energii (DOE). Żaden inny zakład w USA nie ma obecnie licencji na wzbogacanie uranu do 20%.

Centrus buduje kaskadę w Piketon, aby zademonstrować produkcję HALEU w ramach trzyletniego kontraktu o wartości 115 mln USD, podpisanego w 2019 r. z Biurem Energii Jądrowej Departamentu Energii. Licencja NRC została przyznana na okres obowiązywania kontraktu DOE, powiedział Centrus, ale jeśli zapewnione zostaną wystarczające środki na kontynuowanie działalności, licencja może zostać zmieniona, aby przedłużyć ten okres.

Więcej na: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Centrus-receives-licence-for-HALEU-production

5. 80-letnie przedłużenia licencji pomostem do przyszłych technologii

Dyrektor generalna NEI Maria Korsnick twierdzi, że poparcie dla energii jądrowej jest niezwykłe – „W Waszyngtonie i w instytucjach państwowych w całym kraju budujemy niezrównaną koalicję, aby energia jądrowa stała się rdzeniem naszego systemu czystej energii”.

Podczas wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Instytut Energii Jądrowej (NEI), dyrektorzy zakładów energetycznych w USA potwierdzili, że trzymają otwarte opcje dla rozwoju nowej energetyki jądrowej, jednocześnie koncentrując się na przedłużeniu żywotności swoich istniejących flot energetycznych reaktorów jądrowych.

Drugie odnowienie licencji, które przedłuża pracę elektrowni jądrowej z 60 do 80 lat, może działać jako pomost do przyszłych technologii, w tym małych reaktorów modułowych, powiedział David Rhoades, dyrektor ds. jądrowych w Exelon Corporation. Sieci elektrycznej nie można dekarbonizować wyłącznie za pomocą odnawialnych źródeł energii i baterii, powiedział podczas dyskusji dyrektor generalny Xcel Energy, Ben Fowke.

On i dyrektorzy z Exelon, Duke Energy i Energy Northwest podkreślili potrzebę wsparcia na poziomie federalnym i stanowym dla procesu przedłużania drugich licencji i osiągania postępu w technologii jądrowej. Prezes i dyrektor generalna NEI Maria Korsnick powiedziała w swoim przemówieniu otwierającym, że „energia jądrowa jest źródłem, które może sprawić, że wszystko będzie działać – nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale także tworzenie miejsc pracy, rewitalizacja gospodarki i dekarbonizacja”.

Korsnick powiedziała, że administracja prezydenta Bidena rozumie, iż energia jądrowa musi odgrywać istotną rolę obok innych źródeł bezemisyjnych, takich jak wiatr, energia słoneczna i wodna. W ubiegłym roku Kongres znacznie zwiększył środki na przyspieszenie badań, rozwoju i demonstracji nowych technologii. Prawodawcy z obu stron podpisali się pod przepisami, które uznają wkład energii jądrowej w dzisiejszą gospodarkę i przyszłość czystej energii.

„W erze ciągłej polaryzacji ten poziom wsparcia jest niezwykły – i tylko rośnie. Politycy cenią miejsca pracy, wolną od emisji energię elektryczną i partnerstwo zagraniczne, które generuje energia jądrowa” – powiedziała dyrektor.

Więcej na: https://www.nucnet.org/news/80-year-licence-extensions-can-act-as-bridge-to-future-technologies-6-2-2021

Czy wiesz, że...

Infografika "Procedury medycyny nuklearnej" w załączeniu

Materiał DEJ opracowany na podstawie: WNN, NucNet, Foratom.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}