W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Związki zawodowe ponownie apelują o włączenie energii jądrowej do taksonomii UE

Logo MKiŚ

Największe związki zawodowe sektora energetycznego 10 państw Unii Europejskiej wystosowały list uzupełniający do przewodniczącej Komisji Europejskiej – Ursuli von der Leyen – w sprawie włączenia energii jądrowej do taksonomii.

Podobny list przesłano już w styczniu 2021 r. Od tego czasu, Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przeprowadziło ocenę, w której nie znaleziono dowodów naukowych wskazujących na to, by energia jądrowa była bardziej szkodliwa dla zdrowia populacji oraz środowiska niż technologie energetyczne włączone już do taksonomii. Tym samym, WCB stwierdza, że energia jądrowa powinna zostać w niej uwzględniona.
Związki zawodowe argumentują, że wykluczenie energii jądrowej będzie miało negatywny wpływ nie tylko na sam sektor jądrowy, ale także na wszystkie inne sektory, które tę energię wykorzystują. Niekorzystnie oddziała na zatrudnienie, które w europejskim przemyśle jądrowym wynosi ponad milion miejsc pracy.

Ważnym aspektem są planowane w niektórych krajach wydłużenia okresu eksploatacji reaktorów, jak i budowa nowych. Treść taksonomii wywrze wpływ m.in. na możliwości finansowania tych projektów oraz na zdolność firm do przyciągania zagranicznego kapitału. Odnosi się to także do cieszących się coraz większym zainteresowaniem nowych projektów związanych z wytwarzaniem wodoru w Polsce, Francji, Finlandii i Czechach.

Podkreślono, że wykorzystanie energii jądrowej w europejskim miksie energetycznym odegra znaczącą rolę w osiągnięciu założeń neutralności klimatycznej do 2050 r. Niezawodność systemu elektroenergetycznego ulegnie destabilizacji, jeśli zaistnieje nierównowaga w miksie energetycznym spowodowana przez zbyt wysoki udział odnawialnych źródeł energii o charakterze okresowym.

Związki zawodowe wzywają Komisję Europejską do zastosowania technologicznie neutralnego podejścia, mając na uwadze sprawiedliwe stanowisko wobec różnych sektorów przemysłu jak i ich pracowników. Proponują włączenie energii jądrowej do taksonomii poprzez równoległą promulgację delegowanych aktów taksonomicznych.

{"register":{"columns":[]}}