W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021

Zdjęcie przedstawiające rękę która niszczy papierosy

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia , dzień który jest motywacją do rzucenia palenia tytoniu przez osoby palące.

Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych:

  • choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).
  • choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego,

miażdżyca tętnic, tętniak aorty).

  • nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).

W Polsce blisko co trzecia dorosła osoba pali papierosy. Choć częściej palą mężczyźni, to kobiety silniej się uzależniają od nikotyny, co powoduje, że trudniej im zrezygnować z nałogu. Około ¾ wszystkich palaczy chce przestać palić. Jednak wielu z nich rzucenie palenia sprawia wiele trudności.

Uzależnienie od nikotyny jest trudnym do opanowania nałogiem, jednak jego pozbycie się prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia człowieka jak i jego samopoczucia.

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia od naturalnych metod (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu, pozytywne nastawienie do osiągnięcia cel), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura, Bicom). Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia.

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108.

Materiały

Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia
Korzyści​_zdrowotne​_z​_rzucenia​_palenia.pdf 0.07MB
Test motywacji do rzucenia palenia
Test​_motywacji​_do​_rzucenia​_palenia.pdf 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}