W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

31.05.2021

Jak co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła kampanię pod hasłem „Deklaruję – nie palę!”, której celem jest wsparcie osób chcących rzucić palenie.

Telefoniczna poradnia pomocy palącym tel. 801108108

W skali globalnej około 39% mężczyzn i 9% kobiet używa tytoniu. Najwyższe wskaźniki palenia występują obecnie w Europie (26%), a prognozy wskazują jedynie na 2% spadek do 2025 r., jeśli nie zostaną podjęte pilne działania rządowe.

Rozwiązania cyfrowe pomagają zerwać z nałogiem

Na całym świecie około 780 milionów ludzi deklaruje chęć rzucenia palenia, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą im pomóc w przezwyciężeniu zarówno fizycznego, jak i psychicznego uzależnienia od tytoniu. Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła nową inicjatywę na rzecz rzucania palenia, która zapewnia ludziom między innymi bezpłatny dostęp do poradnictwa cyfrowego. Dzięki współpracy z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines, Światowa Organizacja Zdrowia podnosi świadomość i wspiera osoby używające tytoniu w rzucaniu palenia z pomocą chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Na przykład Florence, cyfrowy doradca oparty na sztucznej inteligencji, pomaga ludziom opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych linii rzucania palenia w ich krajach. Z kolei program Quit Challenge w aplikacji WhatsApp dostarcza zarejestrowanym użytkownikom tytoniu bezpłatne wiadomości na temat sposobów rzucenia palenia bezpośrednio na ich telefony komórkowe.

W Polsce dostępna jest również aplikacja CanCellCancer od NFZ która:

  • szacuje Twoje predyspozycje genetyczne i ocenia ryzyko zachorowania na najczęściej występujące nowotwory,
  • monitoruje Twoją dietę i aktywność fizyczną,
  • pomaga rzucić palenie,
  • przypomina o okresowych badaniach profilaktycznych,
  • pomaga znaleźć odpowiednią placówkę medyczną,
  • informuje na temat nowotworów i ich profilaktyki,
  • jest dostępna w 3 językach: polskim, angielskim i norweskim.

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia

Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne. Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i wzrasta wydolność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy zmniejsza się kaszel i duszność. W ciągu 5-15 lat ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego u osób niepalących. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę mniejsza niż u osób palących. W ciągu 15 lat ryzyko chorób serca jest takie, jak u osoby niepalącej.

Wykaż się odwagą! Rzuć palenie!

Rzucenie palenia nie jest łatwym zadaniem, każdy kto się tego podejmuje jest dzielny i odważny!

Pamiętaj, aby:

  1. Ustalić datę rzucenia palenia. Wyznaczenie sobie krótkiego okresu na rzucenie palenia sprawi, że będziesz skoncentrowany i zmotywowany do osiągnięcia celu. Możesz zacząć rzucać palenie już dziś!
  2. Powiedz o tym swoim przyjaciołom, rodzinie i współpracownikom. Mogą Cię wspierać i zachęcać, abyś nie poddawał się pokusom takim jak zachcianki.
  3. Przewiduj wyzwania. Ważne jest, aby przewidzieć czynniki wyzwalające i wyzwania w nadchodzącej próbie, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych tygodni.
  4. Usuń wyroby tytoniowe z otoczenia. Ważne jest, aby zminimalizować ekspozycję na bodźce.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2021/05/world-no-tobacco-day-2021-commit-to-quit

https://www.who.int/news/item/28-05-2021-who-supports-people-quitting-tobacco-to-reduce-their-risk-of-severe-covid-19

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021

http://www.cancellcancer.pl

https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-uzaleznien-tyton-i-e-papierosy/

http://jakrzucicpalenie.pl

Materiały

Profilaktyka uzależnień - Tytoń i e-papierosy
Ulotka-Profilaktyka-uzależnień-Tytoń-i-e-papierosy-.pdf 0.69MB
{"register":{"columns":[]}}