Badania na nosicielstwo
Wytyczne pobierania i transportu próbek do badań w kierunku nosicielstwa pałeczek z rodzaju Salmonella i Shigella
- W celu wykonania badania należy zaopatrzyć się w podłoża transportowe w siedzibie PSSE, zapisać się na badanie.
Badanie składa się z 3 próbek, które należy pobierać przez 3 następujące po sobie dni tj. niedziela /wieczór/, poniedziałek, wtorek /rano/. Każdego dnia używamy jednego kompletu probówki z podłożem transportowym Amies. - Badanie należy przynieść we wtorek w godzinach od 8.00 do 10.00 (wszystkie 3 próbki) do Punktu przyjmowania próbek do badań – pokój nr 13.
- Do badania należy dołączyć dokładnie wypełnione w jednym egzemplarzu:
- ZLECENIE na badanie mikrobiologiczne /wypełnić drukowanymi literami/ oraz
- ZLECENIE na przyjęcie i transport próbek bo badań mikrobiologicznych.
- Opłatę za badanie mikrobiologiczne w kwocie 144,00 zł (za 3 próbki) należy wpłacić na konto NBP O/O Warszawa 48 1010 1010 0119 6322 3100 0000
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach, 08-110 Siedlce, ul. Poniatowskiego 31.
Podczas wykonywania płatności należy na dowodzie wpłaty wpisać NIP firmy, na którą będzie wystawiona faktura. W przypadku niepodania numeru NIP firmy podczas płatności, faktura może być wystawiona wyłącznie na osobę fizyczną/ zlecającego badanie.
Próbki będą przyjmowane po okazaniu dowodu wpłaty.
(Brak możliwości wpłaty w kasie PSSE w Garwolinie.)
- Opłatę za ZLECENIE przyjęcia i transportu próbek bo badań mikrobiologicznych w kwocie 40,00 zł należy wpłacić na konto Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Garwolinie nr 41 1010 1010 0110 5122 3100 0000 lub w dniu dostarczenia próbek do badań w kasie PSSE (pokój 24).
Próbki będą przyjmowane po okazaniu dowodu wpłaty. - Wynik badania należy odbierać w pokoju nr 24 od czwartku w następnym tygodniu po dostarczeniu próbek.
- Książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych należy nabyć we własnym zakresie.
PSSE w Garwolinie nie prowadzi sprzedaży książeczek. - Wyniki badań do książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych wpisuje lekarz.
Uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby i posiadający skierowania na w/w badania (odpowiednio ze szkoły lub uczelni) nie płacą za badanie.
Sposób pobierania próbek kału do badania:
- wyjąć z jednego opakowania probówkę z wymazówką;
- trzymając wymazówkę za korek pobrać końcem z watą odrobinę kału;
- włożyć wymazówkę do probówki;
- upewnić się, że korek wymazówki szczelnie zamyka probówkę;
- probówkę podpisać: imieniem i nazwiskiem, datą i godziną pobrania próbki;
- każdego z trzech kolejnych dni powtórzyć czynności opisane powyżej;
- probówki przechowywać w temperaturze pokojowej.
W przypadku problemu z pobraniem próbki wymazu z kału można wykonać wymaz z odbytu w taki sposób, aby na wymazówce widoczny był wyraźny ślad kału.
Materiały
Zlecenie na przyjęcie i transport próbek do badań mikrobiologicznych w zakresie schorzeń jelitowychDSP_zlecenie_na_transport_branzowcy_29122022.docx 0.02MB Zlecenie na przyjęcie i transport próbek do badań mikrobiologicznych w zakresie schorzeń jelitowych
DSP_zlecenie_na_transport_branzowcy_29122022.pdf 0.15MB Zlecenie badania na nosicielstwo SS (Formularz POL-06-IT-03-F1, data wydania 29.12.2022 r.)
zlecenie_badania_(nosicielstwo_SS)_(POL-06-IT-03-F1)_(29122022).doc 0.07MB Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
Wniosek_o_udostepnienie_dokumentacji_medycznej.doc 0.04MB Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
Wniosek_o_udostepnienie_dokumentacji_medycznej.pdf 0.27MB