W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja szczepień ochronnych lisów w dniach 14-31 maja 2021 r.

07.05.2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie na podstawie zawiadomienia skierowanego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (MWLW) informuje, że w dniach 14 – 31 maja 2021 r. przeprowadzona zostanie akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w strefie ochronnej, wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim, w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

siedzący lis

Szczepienia dokonuje się na podstawie art. 56 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm. ) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie prowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737). Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) – zostaną zrzucone z samolotu oraz wyłożone ręcznie na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.

Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.

Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej. Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, w trosce o zdrowie społeczeństwa, zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie dotykanie napotkanych w środowisku leśnym, czy w otoczeniu domowych gospodarstw, żywych lub padłych zwierząt dzikich.

O znalezieniu padłego zwierzęcia dzikiego należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Natomiast w przypadku pokąsania przez dzikie lub domowe zwierzę, należy pilnie skontaktować się z Lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Materiały

KOMUNIKAT Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w strefie ochronnej wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisów w województwie mazowieckim w 2021 r.
Komunikat​_MWLW(9).pdf 0.08MB
{"register":{"columns":[]}}