W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpiecznie, wesoło i sportowo na wakacjach w powiecie garwolińskim

05.08.2022

Minął półmetek wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży. Na podstawie przeprowadzonych kontroli sanitarnych i działań oświatowo-zdrowotnych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie podsumowuje I etap letniego wypoczynku.

Rozświetlone niebiesko żółte tło. Brązowa walizka w stylu retro z naklejkami i stemplami.

Miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży objęte nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Garwolinie zgłoszone są w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży pod względem sanitarnym skontrolowała 22 turnusy, w których wypoczywało 695 dzieci i młodzieży.
Wśród nich było:

  • 5 turnusów w całorocznych obiektach usług hotelarskich dla 250 uczestników,
  • 2 turnusy w obiektach okazjonalnie używanych do wypoczynku dla 30 uczestników,
  • 1 turnus w obiektach – obozy pod namiotami ze stałą infrastrukturą komunalną dla 56 uczestników,
  • 8 turnusów w obiektach – obozy pod namiotami bez stałej infrastruktury komunalnej dla 143 uczestników,
  • 6 turnusów wypoczynku w miejscu zamieszkania, z których skorzystało 216 uczestników.

Wyniki kontroli sanitarnych wskazują, że dotychczas wszyscy organizatorzy zagwarantowali uczestnikom właściwe warunki zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej oraz prowadzenia zajęć rekreacyjno-sportowych.

Nie zaistniały niepokojące zdarzenia zagrażające zdrowiu uczestników wypoczynku.

Sekcja Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków prowadziła nadzór nad  10 obiektami letniego wypoczynku dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem warunków żywienia zbiorowego, realizacji zasad higienicznego przygotowywania posiłków, stanu sanitarno-higienicznego i technicznego pomieszczeń bloku żywieniowego oraz wyposażenia, w tym prawidłowego sposobu przechowywania środków spożywczych.

Ponadto prowadziła nadzór nad 14 obiektami żywienia zbiorowego typu otwartego, działającymi w sezonie letnim, całorocznie, okresowo bądź incydentalnie: restauracji, barów, automatów do lodów, małej gastronomii oraz żywienia w ośrodkach wypoczynkowych, w szczególności na terenach o dużym natężeniu ruchu turystycznego i w popularnych miejscach wypoczynku.

W 22 obiektach, popularnych miejsc wypoczynku, skontrolowano warunki sprzedaży żywności, ze szczególnym uwzględnieniem terminów przydatności do spożycia oraz daty minimalnej trwałości.

Sekcja Higieny Komunalnej nadzorowała 2 miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli:

  • Rodzinny Park Rozrywki „Wodna Kraina” w Wildze,
  • Park Wodny „Mamut” w Woli Rębkowskiej.

W trakcie trwania sezonu kąpieliskowego woda w wyżej wymienionych miejscach była badana zgodnie z  wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019 r. poz. 255). Na podstawie uzyskanych wyników badań, wyżej wymienione miejsca otrzymały pozytywne oceny jakości wody.

Sekcja Higieny Pracy na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2050, z późn. zm.) kontrolowała obiekty, gdzie istniało podejrzenie sprzedaży środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych. W skontrolowanych obiektach nie stwierdzono sprzedaży tych substancji. Działania wykonywano przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia na 13 spotkaniach z dziećmi i młodzieżą przypominała i utrwalała zachowania prozdrowotne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na: higienę otoczenia i spożywania posiłków; zapobieganie chorobom przenoszonym drogą układu oddechowego, pokarmowego i krwionośnego; postępowanie w czasie upałów, burz i nawałnic; zasady korzystania z kąpielisk; zagrożenie bezpieczeństwa w kontaktach z nieznaną osobą mogącą mieć złe zamiary wobec dziecka; potrzebę tworzenia dobrych relacji w grupie, a tym samym zapewnienia dobrostanu psychofizycznego uczestników wypoczynku.

W celu umożliwienia dostępu do dalszych informacji, opiekunowie otrzymywali zestawy materiałów edukacyjnych.

Nadzór nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie prowadził we współpracy z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie i Mazowieckiego Kuratora Oświaty Delegatury w Siedlcach.

Razem zadbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, która gościnnie lub stale przebywa w powiecie garwolińskim.

Telefony alarmowe:

112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego

997 – Policja

998 – Straż Pożarna

999 – Pogotowie Ratunkowe

Czytaj więcej o bezpieczeństwie w czasie wakacji: materiały Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

 

Materiały

Jak przygotować się na upał
Upały​_informacje​_RCB.pdf 0.45MB
Jak przygotować się na wichurę
Jak​_przygotować​_się​_na​_wichurę​_RCB.pdf 0.54MB
Jak przygotować się na powódź
Jak​_przygotować​_się​_na​_powódź​_RCB.pdf 0.87MB
Jak się zachować w czasie burzy
Burza​_jak​_się​_zachować​_RCB.pdf 1.33MB
Bezpieczny urlop
Bezpieczny​_Urlop​_RCB.pdf 1.37MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}