W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne przypadki wścieklizny w powiecie garwolińskim

07.05.2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie na podstawie zawiadomienia skierowanego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (MWLW), informuje o wykryciu w 2021 r., kolejnych dwóch przypadków wścieklizny na terenie powiatu garwolińskiego.

lis

Dnia 30 kwietnia 2021 r. MWLW drogą elektroniczną otrzymał sprawozdanie z badania o numerze P/21/16208, wykonanego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, dotyczące próbek pobranych od padłych lisów w miejscowości Wola Rębkowska, gmina Garwolin, powiat garwoliński.

W badanych próbkach stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, przypomina, że w związku z wystąpieniem ogniska wścieklizny m.in. na terenie powiatu garwolińskiego Wojewoda Mazowiecki wydał Rozporządzenie Nr 12, z dnia 27.04.2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy, w którym określono obszar zagrożony wścieklizną, oraz nakazy i zakazy, które obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na określonych obszarach zagrożonych wścieklizną.

Pełna treść Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego Nr 12, z dnia 27.04.2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy: http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2021/3763/akt.pdf

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, w trosce o zdrowie społeczeństwa, zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie dotykanie napotkanych w środowisku leśnym, czy w otoczeniu domowych gospodarstw, żywych lub padłych zwierząt dzikich.

O znalezieniu padłego zwierzęcia dzikiego należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Natomiast w przypadku pokąsania przez dzikie lub domowe zwierzę, należy pilnie skontaktować się z Lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

{"register":{"columns":[]}}