W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne przypadki wścieklizny w woj. mazowieckim i w powiecie garwolińskim - aktualizacja

07.06.2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie na podstawie zawiadomienia skierowanego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, informuje o wykryciu w 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego dziewiętnastego, dwudziestego, dwudziestego pierwszego, dwudziestego drugiego i dwudziestego trzeciego przypadku wścieklizny, w tym kolejnych dwóch przypadków na terenie powiatu garwolińskiego.

siedzący lis

Wykryte nowe przypadki wścieklizny:

przypadek 19. - sprawozdanie z badania o numerze P/21/20228 wykonanego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbki pobranej od padłego lisa w miejscowości Celestynów, gm. Celestynów, powiat otwocki. W badanej próbce stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV),

przypadek 20. - sprawozdanie z badania o numerze P/21/20227 wykonanego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbki pobranej od padłego lisa w miejscowości Stary Helenów, gm. Łaskarzew, powiat garwoliński. W badanej próbce stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV),

przypadek 21. - sprawozdanie z badania o numerze P/21/20226 wykonanego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbki pobranej od odstrzelonego jenota w miejscowości Tarnów, gm. Wilga, powiat garwoliński. W badanej próbce stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV).

przypadek 22. - sprawozdanie z badania o numerze P/21/21167 wykonanego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbki pobranej od padłego lisa w miejscowości Józefów, gm. Józefów, powiat otwocki. W badanej próbce stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV).

przypadek 23. - sprawozdanie z badania o numerze P/21/21085 wykonanego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbki pobranej od padłej sarny w miejscowości Otwock, gm. Otwock, powiat otwocki. W badanej próbce stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV).

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego Nr 12 z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego poz. 3763): http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2021/3763/akt.pdf

na obszarze zagrożonym zakazuje się:

1) organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
2) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.;

na obszarze zagrożonym nakazuje się:

1) trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
2) pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach zakażenia.

W związku z powyższym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, w trosce o zdrowie społeczeństwa, zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie dotykanie napotkanych w środowisku leśnym, czy w otoczeniu domowych gospodarstw, żywych lub padłych zwierząt dzikich.

O znalezieniu padłego zwierzęcia dzikiego należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Natomiast, w przypadku pokąsania przez dzikie lub domowe zwierzę, należy pilnie skontaktować się z Lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.