W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny przypadek wścieklizny na terenie powiatu garwolińskiego

17.06.2021

lis

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie na podstawie zawiadomienia skierowanego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (MWLW), informuje o wykryciu w 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego dwudziestego czwartego przypadku wścieklizny. Jest to kolejny przypadek na terenie powiatu garwolińskiego:

sprawozdanie z badania o numerze P/21/22573 wykonane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbki pobranej od padłego lisa w miejscowości Trzcianka, gm. Wilga, powiat Garwolin. W badanej próbce stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa (RABV).

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego Nr 12 z dnia 27 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego poz. 3763) http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2021/3763/akt.pdf

na obszarze zagrożonym zakazuje się:

1) organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

2) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.;

na obszarze zagrożonym nakazuje się:

  1. trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  2. pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach zakażenia.

 

W związku z powyższym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, w trosce o zdrowie społeczeństwa, zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie dotykanie napotkanych w środowisku leśnym, czy w otoczeniu domowych gospodarstw, żywych lub padłych zwierząt dzikich.

O znalezieniu padłego zwierzęcia dzikiego należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Natomiast, w przypadku pokąsania przez dzikie lub domowe zwierzę, należy pilnie skontaktować się z Lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

{"register":{"columns":[]}}