W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwalczanie wścieklizny zwierząt na terenie powiatu garwolińskiego

29.04.2021

lis leżący na łące

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, w związku z wystąpieniem ogniska wścieklizny m.in. na terenie powiatu garwolińskiego informuje, że Wojewoda Mazowiecki wydał Rozporządzenie Nr 12, z dnia 27.04.2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy, w którym określono obszar zagrożony wścieklizną, zwany dalej „obszarem zagrożonym", obejmujący:

1) w mieście stołecznym Warszawa, w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą lzbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;

2) w mieście stołecznym Warszawa, w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczoną od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;

3) w powiecie mińskim gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Latowicz oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek;

4) powiat otwocki;

5) powiat garwoliński.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

1) Organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych  na wściekliznę.

2) Organizowania polowań i odłowów  zwierząt łownych, za  wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się:

1) Trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

2) Pozostawienie zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera), w okólnikach i na zamkniętych wybiegach zakażenia.

 

Obszar zagrożony zostanie oznakowany poprzez umieszczenie na jego granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, czytelnych i trwałych tablic z napisem:

„UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT"

Nakazy i zakazy wymienione w Rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego Nr 12, z dnia 27.04.2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy, obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na powyżej wymienionych obszarach zagrożonych wścieklizną.

 

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie, w trosce o zdrowie społeczeństwa, zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nie dotykanie napotkanych w środowisku leśnym, czy w otoczeniu domowych gospodarstw, żywych lub padłych zwierząt dzikich.

O znalezieniu padłego zwierzęcia dzikiego należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Natomiast w przypadku pokąsania przez dzikie lub domowe zwierzę, należy pilnie skontaktować się z Lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 

Pełna treść Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego Nr 12, z dnia 27.04.2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy:

http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2021/3763/akt.pdf

{"register":{"columns":[]}}