W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacje dotyczące letniego wypoczynku dzieci i młodzieży

28.06.2022

Wakacje

Informacje dotyczące letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

W związku ze zbliżającym się okresem wypoczynku letniego dzieci i młodzieży Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku informuje.

 

Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej.

Zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży określają m.in. następujące przepisy:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2021r. poz. 1915 ze. zm.);
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2021r. poz. 1082 ze zm.);
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452);
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków  technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2022r. poz. 1225).

 

Zgodnie z art. 92a Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2021r. poz. 1915 ze. zm.) „Wypoczynek to organizowane dla dzieci i młodzieży kolonie, półkolonie, zimowiska, obozy i biwaki trwające nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą”. W związku z powyższym, każdy zorganizowany rodzaj opieki nad dziećmi w dniach od 27.06.2022r. do 31.08.2022r. kwalifikuje się jako wypoczynek letni, który należy zgłosić do Kuratorium Oświaty.

 

Na podstawie § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, kierownik wypoczynku jest zobowiązany do zapewnienia jego uczestnikom bezpiecznych i higienicznych warunków w czasie wypoczynku. Aby sprostać ww. wymaganiom zarówno organizator jak i kierownik w czasie wypoczynku powinni zadbać, żeby spełniał on wymogi dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w  tym m. in. w zakresie warunków higieniczno – sanitarnych, dotyczących obiektu i terenu, w którym wypoczynek jest zorganizowany oraz warunków żywienia jego uczestników, zgodnych z zasadami higieny i racjonalnego żywienia, określonych odrębnymi przepisami.

 

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz. U. z 2021r. poz.2069 ze zm.) wychowawcom wypoczynku zaleca się poddanie badaniom sanitarno – epidemiologicznym i uzyskanie orzeczenia do celów sanitarno- epidemiologicznych. Orzeczenia takie, na podstawie  przeprowadzonych badań, wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz medycyny pracy.

 

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne między innymi w ośrodkach wypoczynku.  Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych przeprowadzają kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku (http://wypoczynek.mein.gov.pl) w trakcie ich trwania.

 

W ramach sprawowanego nadzoru, podczas kontroli oceniane będą warunki pobytu dzieci i młodzieży w zakresie:

  • zamieszkania,
  • dostępności do pomieszczeń sanitarnych,
  • prowadzonego żywienia,
  • bezpieczeństwa prowadzenia zajęć sportowych i rekreacyjnych,
  • sposobu zapewnienia opieki medycznej,
  • spełnienia wymogów dotyczących przestrzegania zakazu palenia,
  • sposobu gromadzenia odpadów stałych.

 

Zakres kontroli obejmować będzie także ocenę opracowanych i wdrożonych wewnętrznych regulaminów i procedur funkcjonowania wypoczynku, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz formy wypoczynku, w zakresie zachowania zasad bezpieczeństwa zdrowotnego podczas wypoczynku.

Podobnie jak w latach ubiegłych, mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży planowane są wspólne kontrole wypoczynku z przedstawicielami Kuratorium Oświaty oraz Komendą Miejską Policji.

 

Wymagania higieniczno-sanitarne podczas wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego w formie stacjonarnych obozów pod namiotami, bez stałej infrastruktury zawarte są w Instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami:

https://www.gov.pl/web/gis/instrukcja-w-sprawie-wymagan-higieniczno-sanitarnych-dla-stacjonarnych-obozow-pod-namiotami?fbclid=IwAR2zYxSpT8RXFta2480n9k6DcK4a5uAcsYc525trKlSI2yrS9YR-TIY7_-Q

Do dnia 24.06.2022r. do elektronicznej bazy Kuratorium Oświaty w Gdańsku zgłoszono 162 turnusy (141 półkolonii i 21 kolonii) wypoczynku letniego dzieci i młodzieży m.in. na terenie szkół, placówek oświatowych, świetlic, sal gimnastycznych, hal i klubów sportowych oraz schronisk i ośrodków wczasowych na terenie miasta Gdańska.

Materiały

Ulotka-Patent-na-bezpieczne-wakacje
Ulotka-Patent-na-bezpieczne-wakacje.pdf 0.20MB
{"register":{"columns":[]}}