W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pilna informacja dla eksporterów żywności do Chin podlegających nadzorowi organów PIS

28.12.2021

informacja GIS

Nowe wymagania dotyczące eksportu do Chin wynikające z zarządzeń nr 248 i 249 będą obowiązywały od dnia 1 stycznia 2022 r. i nie przewiduje się dodatkowego okresu przejściowego.

Powyższe wynika z wydanego w dniu 13 grudnia 2021 r. przez GACC obwieszczenia nr 103, które jest dostępne w języku chińskim na stronie internetowej GACC. Dokument ten zawiera dodatkowe informacje dotyczące m.in. rejestracji podmiotów, kategorii i kodów celnych produktów, odprawy celnej wwożonych produktów, znakowania produktów, ważności rejestracji oraz kosztów.

Nowym zasadom rejestracyjnym podlegają wszyscy producenci, przetwórcy i magazyny żywności (rozumianej jako produkt finalny) eksportowanej do Chin. Z obowiązku rejestracji wyłączeni są eksporterzy, producenci dodatków do żywności oraz podmioty zajmujące się przepakowywaniem żywności w temperaturze pokojowej.

Zgodnie z nowymi wymaganiami podmioty zamierzające eksportować żywność do Chin po dniu 1 stycznia 2022 r. muszą mieć konto w systemie rejestracyjnym CIFER/single window. System jest dostępny w języku chińskim i angielskim. W nowym systemie można prowadzić rejestracje z rekomendacją właściwego organu w kraju wywozu oraz rejestracje indywidualne. W systemie rejestracyjnym docelowo ma być dostępna data ważności rejestracji.

Aktualnie konieczne jest założenie przez właściwy organ nadzoru jednego konta dla produktów należących do 18 kategorii wysokiego ryzyka (rejestracja z rekomendacją) i założenie przed podmiot drugiego konta dla produktów nie należących do tych kategorii (rejestracja indywidualna). Natomiast docelowo ma być możliwe połączenie dwóch kont, żeby jedna firma miała w systemie tylko jedno konto. Na razie ta opcja nie jest w systemie dostępna.

W dniu 24 grudnia 2021 r. została opublikowana przez GACC dostępna publicznie lista zarejestrowanych podmiotów. Polskę można wyszukać jako 327-波兰

Rejestracja z rekomendacją

Dotyczy tylko tych podmiotów, których produkty należą do 18 kategorii wysokiego ryzyka.

W przypadku produktów zgłoszonych do dnia 30 listopada 2021 r. przez Główny Inspektorat Sanitarny za pośrednictwem Ambasady RP w Pekinie w uproszczonej procedurze rejestracyjnej (dla podmiotów posiadających historię eksportu) – konta dla podmiotów w systemie rejestracyjnym CIFER/single window zostaną założone przez GACC do dnia 31 grudnia 2021 r. Do dnia dzisiejszego GACC nie przekazał stronie polskiej żadnych informacji na temat kont dla polskich podmiotów.

Natomiast w przypadku podmiotów, które nie zostały zgłoszone w uproszczonej procedurze rejestracyjnej oraz innych podmiotów, które zamierzają dopiero rozpocząć eksport do Chin po dniu 1 stycznia 2022 r. – zgodnie z art. 7 zarządzenia nr 248 – konta dla podmiotów będzie zakładał właściwy organ nadzoru w kraju wywozu. W tym celu na wniosek przekazany do GACC za pośrednictwem Ambasady RP w Pekinie strona chińska utworzyła konto w systemie m.in. dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tylko konto utworzone przez właściwy organ nadzoru lub GACC daje dostęp do rejestracji produktów z 18 kategorii. Podstawowe informacje o zarejestrowanych przez stronę chińską podmiotach, w tym o założonym koncie, są / będą dostępne na stronie internetowej GACC.

W związku z powyższym podmioty zainteresowane założeniem konta w systemie rejestracyjnym powinny zgłaszać się do GIS.

W przypadku wątpliwości odnośnie zgłoszenia w uproszczonej procedurze rejestracyjnej oraz konta zakładanego przez GACC podmioty powinny kontaktować się z Departamentem Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia GIS (np. w formie elektronicznej na adres: sekretariat.bz@gis.gov.pl).

Rejestracja indywidualna

Dotyczy podmiotów, których produkty nie należą do 18 kategorii wysokiego ryzyka, ale znajdują się na liście kodów celnych, o której mowa poniżej.

W tym przypadku podmioty składają w systemie rejestracyjnym CIFER/single window – zgodnie z art. 9 zarządzenia nr 248 – wniosek o utworzenie konta w trybie indywidualnym, dołączając odpowiednie dokumenty. W ramach tego rodzaju rejestracji nie przewiduje się roli / udziału właściwego organu.

Dostępna jest też instrukcja do rejestracji indywidualnej w systemie rejestracyjnym w oficjalnie opublikowanej przez GACC wersji angielskiej. Nowy system rejestracyjny pozwala na indywidualne sprawdzenie statusu rejestracji.

W związku z powyższym zainteresowane podmiotu muszą założyć konto w trybie indywidualnym.  W przypadku wątpliwości odnośnie konieczności utworzenia konta w trybie indywidualnym podmioty powinny kontaktować się z Departamentem Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia GIS (np. w formie elektronicznej na adres: sekretariat.bz@gis.gov.pl).

Kody celne produktów

W nowym systemie została też wprowadzona wyszukiwarka kodów celnych (HS, CN) środków spożywczych podlegających dwóm typom rejestracji. Dostępna jest też zaktualizowana w lutym 2022 r. lista kodów celnych (LINK) w systemie rejestracyjnym CIFER/single window zapisana w formacie excel w tłumaczeniu na język angielski. Lista ta uwzględnia dodatkowo między innymi kody celne HS dla działu owoce mrożone, a także żurawiny konserwowe, mrożone ziemniaki i produkty ziemniaczane.

Na ww. liście przy każdym z produktów wskazano czy podlega on rejestracji z rekomendacją czy rejestracji indywidualnej. Podmioty, których produkty nie zostały uwzględnione na liście nie podlegają zasadom rejestracji określonym w zarządzeniu nr 248.

Ustalenie właściwego kodu celnego dla danego produktu jest niezbędne do przeprowadzenia poprawnej rejestracji w systemie CIFER/single window. W tym celu zaleca się, aby przed rejestracją w systemie eksporter sprawdził kod celny HS produktu i potwierdził poprawność kodu np. z chińskim importerem.

Istotną kwestią są różnice w kodach celnych pomiędzy Europą i Chinami. W Chinach wszystkie towary klasyfikuje się w ramach HS w 22 sekcjach i 98 działach. Pierwsze 6 cyfr kodu HS jest identyczne we wszystkich krajach. Służby celne Chin modyfikują kod HS poprzez dodanie kolejnych cyfr zgodnie z ich wymaganiami, bez zmiany pierwszych 6 cyfr. W efekcie kody w Chinach zgodnie z nadzorem celnym i odpowiednią polityką mogą mieć nawet do trzynastu cyfr. Przekazywana lista kodów uwzględnia też trzycyfrowy kod inspekcji i kwarantanny tzw. CIQ.

W związku z powyższym kod HS w systemie CIFER/single window jest ustalany według zasady 6 + 4 + 3, czyli sześć pierwszych cyfr wspólnych w nomenklaturze międzynarodowej, cztery ostatnie specyficzne dla Chin oraz dodatkowo trzy cyfry dla kodu CIQ określające warunki GACC dot. inspekcji i kwarantanny.

Rejestracja produktów w systemie CIFER/single window

Konto w systemie (założone przez właściwy organ lub indywidualnie) umożliwia podmiotowi zalogowanie się i złożenie wniosku o rejestrację, w tym wprowadzenie wymaganych informacji dla produktów znajdujących się na liście kodów celnych w formacie excel. Rejestracji podlega każdy z eksportowanych produktów.

Po zalogowaniu do systemu dostępne są nazwy produktów podlegających rejestracji, kody kontroli i kwarantanny, kategorie produktów oraz odpowiadające im kody celne produktów (kody HS, CN). Jeden podmiot może dokonać wielokrotnej rejestracji różnych grup produktowych. Niedozwolona jest jednak rejestracja jednej grupy produktowej przez kilka zakładów. W konsekwencji rejestracji strona chińska nadaje wnioskującemu podmiotowi numer rejestracyjny w Chinach. Zgodnie z art. 16 zarządzenia nr 248 rejestracja ważna jest przez 5 lat.

Numer rejestracyjny będzie niezbędny do przeprowadzenia odprawy celnej towarów i ma być umieszczony na opakowaniach wewnętrznych i zewnętrznych żywności eksportowanej do Chin. Jest to numer wskazany stronie chińskiej w procesie rejestracji. Może to być chiński numer rejestracyjny lub polski numer rejestracyjny (np. numer zatwierdzenia podmiotu przez organ powiatowy lub numer potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej np. REGON). Najważniejsza jest konsekwencja w jego stosowaniu tzn. jeżeli podmiot wybierze numer krajowy to nie musi stosować chińskiego. W wewnętrznym systemie urzędy dokonujące odprawy będą widzieć do jakiego numeru rejestracyjnego w kraju wywozu jest przypisany nowy numer rejestracyjny chiński. Podmioty, które nie uzyskają numeru rejestracyjnego nie będą mogły dokonać odprawy celnej po dniu 1 stycznia 2022 r.

W przypadku podmiotów, których produkty należą do 18 kategorii, niezbędna będzie dalsza weryfikacja przez właściwy organ oraz dołączenie w systemie rejestracyjnym CIFER/single window dodatkowych dokumentów wynikających z art. 8 zarządzenia nr 248. Na weryfikację oraz dołączenie dodatkowych dokumentów strona chińska wyznaczyła termin do dnia 30 czerwca 2023 r.

Weryfikacja podmiotów objętych rejestracją z rekomendacją

W przypadku podmiotów, których produkty należą do 18 kategorii, niezbędna będzie dalsza weryfikacja przez właściwy organ oraz dołączenie w systemie rejestracyjnym CIFER/single window dodatkowych dokumentów wynikających z art. 8 zarządzenia nr 248. Na weryfikację oraz dołączenie dodatkowych dokumentów strona chińska wyznaczyła termin do dnia 30 czerwca 2023 r.

W celu tej weryfikacji konieczne będzie wypełnienie przez każdy podmiot (eksportera) kwestionariusza opracowanego przez stronę chińską. Kwestionariusze dostępne będą w języku angielskim. Dla każdej z 18 kategorii produktów udostępniony zostanie oddzielny kwestionariusz uwzględniający specyfikę produktu, sposób produkcji, prowadzenie określonej działalności. Dodatkowo w oparciu o ten kwestionariusz właściwy organ nadzorujący przedsiębiorcę przeprowadzi kontrolę w danym zakładzie w celu weryfikacji zawartych w nim informacji,  bezpieczeństwa żywności.

Ponadto podmiot będzie zobowiązany do dołączenia do kwestionariusza dodatkowych dokumentów, wskazanych w kwestionariuszu, potwierdzających spełnianie określonych wymagań / warunków. Na podstawie pytań / wymagań zawartych w kwestionariuszu podmioty mogą również przeprowadzić kontrolę wewnętrzną w zakładzie w celu samooceny np. przed złożeniem wniosku o rejestrację eksportową do Chin.

Przesłane materiały (kwestionariusz i dokumentacja dodatkowa) powinny być wypełnione i przekazane przez podmioty w języku angielskim. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu wypełnienia będą zawarte w kwestionariuszach dla poszczególnych kategorii produktów.

Właściwi Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni nadzorujący zakłady przekażą poszczególne kwestionariusze podmiotom zgłoszonym do rejestracji w celu ich wypełnienia. Następnie organ PIS przeprowadzi kontrolę w celu weryfikacji udzielonych odpowiedzi oraz dołączonych do kwestionariusza dodatkowych dokumentów.

Ponadto informuję, że dołączeniem w systemie rejestracyjnym CIFER/single window dokumentów dotyczących weryfikacji podmiotów (wypełnionych kwestionariuszy oraz dokumentacji dodatkowej) zajmie się Główny Inspektorat Sanitarny - Departament Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia

Dokumenty należy uzupełnić w systemie do dnia 30 czerwca 2023 r.

Znakowanie produktów eksportowanych

Znakowanie produktów ma być zgodne z nowymi wymaganiami (art. 15 zarządzenia nr 248, art. 30 zarządzenia 249). Wymagania dotyczące paczkowania oraz oznakowania mają zastosowanie do żywności eksportowanej do Chin, która została wyprodukowana po dniu 1 stycznia 2022 r. Żywność wyprodukowana przez dniem 1 stycznia 2022 r podlega dotychczasowym wymogom paczkowania / oznakowania żywności.

Na opakowaniu wewnętrznym i zewnętrznym żywności wywożonej do Chin należy umieścić numer rejestracyjny chiński lub numer rejestracyjny polski. Musi to być numer wskazany stronie chińskiej w procesie rejestracji. Wystarczy w oznakowaniu umieścić jeden numer.

Eksport owoców mrożonych do Chin

W przypadku mrożonych owoców wymagania oraz obowiązki dla podmiotów oraz właściwych organów określone zostały w obwieszczeniu GACC nr 96/2021 z dnia 22 listopada 2021 r. w sprawie wymogów dotyczących inspekcji i kwarantanny importowanych mrożonych owoców dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Zawiera ono wymagania m.in. dla owoców mrożonych, dla producentów, dotyczące rejestracji podmiotów w kraju wywozu, kontroli podmiotów przeprowadzanej przez GACC, dotyczące pakowania, kontroli przed eksportem, certyfikatów eksportowych. Nowe wymagania dla owoców mrożonych będą obowiązywały od dnia 1 lutego 2022 r.

Eksport mąki pszennej, żytniej i orkiszowej do Chin

Na stronie internetowej GACC została opublikowana lista z dnia 16 grudnia 2021 r. zarejestrowanych w Chinach polskich podmiotów uprawnionych do eksportu mąki pszennej, żytniej i orkiszowej.

Materiały

The operation manual of china import food enterprise registration(enterprise)
The​_operation​_manual​_of​_china​_import​_food​_enterprise​_registration(enterprise).pdf 3.41MB
aktualizacja lista kodów
2022-02-18​_EN​_HS​_codes​_SH​_GACC​_CIFER​_USDA.xlsx 0.30MB
{"register":{"columns":[]}}