W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Walentynki!

10.02.2021

Akcja „Bezpieczne Walentynki” ma miejsce każdego roku 14 lutego. Inicjatorem jest Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Tegoroczna Akcja odbywa się pod hasłem „O co kaman?”

Walentynki - serce

Walentynki na ogół kojarzą się w pozytywny sposób. Z rozgłośni radiowych dobiegają melodie melancholijnych, miłosnych utworów. Witryny sklepowe zdobią czerwone serca w przeróżnej postaci, a w kwiaciarni bez problemu można kupić dla swojej wybranki bukiet róż…oczywiście w kolorze czerwonym. 

Walentynki to także czas, który sprzyja zawieraniu nowych znajomości…nie zawsze jednak przemyślanych. Pomimo rozwoju medycyny i technologii, nadal najważniejszym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem HIV jest szeroko rozumiana profilaktyka i edukacja. Podstawą  profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy-bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Dlatego niezmiernie ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i właściwe stosowanie leków ARV, pozwalające na wydłużenie życia osoby zakażonej HIV. W związku z tym, wiedza na temat HIV/AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi, a szczególnie młodemu, który częściej podejmuje ryzykowne zachowania. 

Z okazji zbliżających się Walentynek zachęcamy przede wszystkim pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Podjęcie decyzji o teście jest wyrazem ogromnej odpowiedzialności i dojrzałości. 

Lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.p

Zainteresowani mogą skorzystać z Telefonu Zaufania  AIDS 800 888 448 i 22 692 82 26 oraz poradni internetowej poradnia@aids.gov.pl

Badanie, które jest poparte poradnictwem okołotestowym można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Poznaniu, ul. Mickiewicza 4/5, tel. 730 110 830

W Lesznie w/w badanie bez profesjonalnego poradnictwa wykonują laboratoria analityczne ze skierowaniem od lekarza lub odpłatnie.

W załącznikach znajdziecie Państwo dane epidemiologiczne HIV/AIDS oraz broszury tematyczne.

Materiały

HIV?! AIDS?! O co kaman? FAQ
zal-1-hiv-aids-o-co-kaman-faq.pdf 3.95MB
Zakażenia przenoszone drogą płciową. Czyli jak zadbać o zdrowie?
zal-2-zakazenia-przenoszone-droga-plciowabroszura-zakazenia.pdf 1.47MB
Bezpieczne Walentynki
zal-3-bezpieczne-walentynki.pdf 0.21MB
To warto wiedzieć! HIV/AIDS
zal-4-hiv-aids-to-warto-wiedzec.pdf 0.23MB
HIV/AIDS w miejscu pracy
zal-5-hiv-aids-w-miejscu-pracy.pdf 0.37MB
Plakat - Co was łączy?
plakat-co-was-laczy.jpg 1.68MB
Plakat - W życiu jak w tańcu
plakat-w-zyciu-jak-w-tancu.jpg 0.67MB
{"register":{"columns":[]}}