W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga Kleszcze!

Najczęściej kleszcze można spotkać w lesie, w parku, ale ostatnio coraz częściej zamieszkują również miasta. Mogą czekać zarówno przy ścieżce w trawie, jak i na krzaku, by cierpliwie wypatrywać swojego przyszłego żywiciela. Mimo że nie mają oczu, potrafią wyczuć ciepło. Rozgrzane ciało i zapach potu są wyczuwalne i wyjątkowo atrakcyjne dla kleszczy. Wystarczy jedna chwila, by zdążyły wspiąć się po nodze w poszukiwaniu odpowiedniego do ukąszenia miejsca na skórze. Sezon na te pasożyty zaczyna się na przełomie marca i kwietnia, ze szczytem w okolicy czerwca i września. Trwa aż do listopada.

dlaczego są groźne?

Samo ugryzienie kleszcza nie jest groźne. Niebezpieczeństwo stanowią jednak choroby, które kleszcze mogą przenosić, a konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniające poruszanie – to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji chorób odkleszczowych. Kleszcze przenoszą różne drobnoustroje wywołujące choroby, w tym wirusy, takie jak wirus KZM Kleszczowego Zapalenia Mózgu, a także bakterie wywołujące boreliozę. W naszym kraju najczęstszą chorobą wywoływaną przez te pasożyty jest borelioza.

Współczesne zdobycze medycyny są tylko częściowo skuteczne przeciwko obu tym chorobom. W przypadku KZM leczenie nie ma żadnego zastosowania po wystąpieniu choroby, ale dostępne są skuteczne szczepionki, aby temu zapobiec. W przypadku boreliozy jest dokładnie odwrotnie: chorobę można skutecznie leczyć antybiotykami, ale obecnie nie istnieje zatwierdzona szczepionka umożliwiająca zapobieganie zachorowaniu.

Jak się zabezpieczyć?

  • Unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach – nie tylko w lesie, ale również na łąkach, a także w miejskich parkach
  • Oprócz wytrzymałych butów i odzieży chroniącej całą powierzchnię ciała, warto zaopatrzyć się w repelent – spray odstraszający owady i kleszcze.
  • Ponieważ pokłucie przez kleszcza zwykle pozostaje niezauważone (jest bezbolesne a kleszcz bardzomały), powinniśmy przeglądać ciało i włosy po każdym spacerze na świeżym powietrzu.
  • Ponadto można zabezpieczyć się poprzez szczepienie, chroniące przed wirusem KZM, przenoszonym przez kleszcze. Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), są szczególnie zalecane dla osób, które przebywają na terenach o nasilonym występowaniu kleszczowego zapalenia mózgu, w tym dla osób uprawiających aktywność poza pomieszczeniami, np. biegaczom.
  • Gdy zauważysz kleszcze - wskazane jest jak najszybsze usunięcie kleszcza, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą, którą ten pasożyt może przenosić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wie

Materiały

Gdzie możesz spotkać kleszcza
Gdzie​_możesz​_spotkać​_kleszcza​_TT.png 1.08MB
Jak uchronić się przed kleszczem?
Jak​_uchronić​_się​_przed​_kleszczem​_TT.png 1.01MB
Jak usunąć kleszcza?
Jak​_usunąć​_kleszcza​_TT.png 0.66MB
Miejsca żerowania kleszcza
Miejsca​_żerowania​_TT.png 0.21MB
Gdzie żyją kleszcze?
bf7f5322-9a53-4054-b3f8-2f6bc2b98a60.jpg 1.14MB