W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wieloletni Program Rządowy "Niepodległa"

19.09.2019

Inauguracja akcji „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego”

Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego

Wojewoda Kujawsko-Pomorski w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” realizuje akcję „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego”. Chcemy oddać nią hołd uczestnikom tego wielkiego zrywu, dzięki któremu Wielkopolska wróciła do Macierzy.

Zaczęliśmy od Bydgoszczy, Cmentarza Nowofarnego, na którym znajduje się pomnik Królowej Korony Polskiej – Matki Boskiej z Dzieciątkiem (tablica z nazwiskami powstańców) oraz pojedyncze groby powstańcze w kwaterze żołnierzy poległych bądź zmarłych z ran w latach 1919-1921, grób rodziny Wierzbickich: Janusz Wierzbicki – prawdopodobnie pierwszy poległy powstaniec z Bydgoszczy.

Nasz projekt realizujemy w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do współpracy zaprosiliśmy Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Wojska Obrony Terytorialnej, Instytut Pamięci Narodowej i Lasy Państwowe.

Zadanie polega na oznaczeniu przy pomocy tablic z „orłem powstańczym” mogił powstańców wielkopolskich – pojedynczych, zbiorowych oraz innych miejsc pamięci związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Tablice pojawią się także na ogrodzeniach cmentarzy lub w ich pobliżu, tak aby Zakładamy, że tablice znajdą się w około 50 miejsc pamięci, z tym że tablic będzie znacznie więcej, bo ponad 200 z uwagi na liczbę pojedynczych mogił.

Akcja znakowania miejsc pamięci potrwa do końca października. W tym czasie harcerze ZHP i ZHR oraz żołnierze WOT odwiedzą wszystkie cmentarze, na których spoczywają polegli powstańcy, uporządkują te miejsca i oznaczą.

Nasza akcja ma silny wymiar edukacyjny - po pierwsze młodzi ludzie (harcerze) w terenie będą uczyć się lokalnej historii, po drugie dzięki oznakowaniu cmentarzy i mogił osoby z zewnątrz dowiedzą się, że dane miejsce ma związek z Powstaniem Wielkopolskim.

Plonem naszych działań będzie dokumentacja (opis i fotografie) miejsc pamięci, co złoży się na wystawę, którą chcemy otworzyć pod koniec roku w siedzibie urzędu wojewódzkiego.

Dziękujemy naszym partnerom współrealizującym projekt. Ale nasze działania nie byłyby możliwe także bez życzliwości zarządców cmentarzy – proboszczów parafii oraz jednostek samorządu terytorialnego

Terminarz kolejnych spotkań:

21 września

  • Inowrocław – Pomnik Powstańców Wielkopolskich, ul. Orłowska, Cmentarz Parafialny przy ul. Marcinkowskiego, godz. 11.00
  • Kościelec
  • Pakość
  • Liszkowo
  • Lisewo
  • Pęchowo

28 września

  • Kruszwica – Cmentarz Parafialny przy ul. Kolegiackiej, godz. 10.00
  • Piaski
  • Polanowice
  • Sławsk Wielki
  • Markowice
  • Ludzisko

Koordynator projektu

Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej

Jarosław Jakubowski
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
ul. Jagiellońska 3
85-950 Bydgoszcz
e-mail: jjakubowski@bydgoszcz.uw.gov.pl
tel. 52 349 73 02, fax 52 349 74 60, kom. 882 013 465

Materiały

Archiwalna strona projektu "Niepodległa"

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}