W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

130 mln zł na wsparcie dzieci w pieczy zastępczej

16.11.2020

130 mln zł zostało przekazanych na wsparcie dzieci przebywających w pieczy zastępczej. To pieniądze przeznaczone m.in. na zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania podczas nauki zdalnej w ramach projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Środki trafiły już do poszczególnych województw

Grafika. Po lewej stronie kadru widać kontur ułożonych jako "piramida" monet. Jedna z nich jest wysunięta w dół kadru. Obok monet napis: 130 mln zł na wsparcie dzieci w pieczy zastępczej. Tło w kolorze jasnoszarym.

Projekt pt. „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID-19” realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z urzędami wojewódzkimi. Dzięki projektowi możliwy jest zakup komputerów, oprogramowania do nauki zdalnej, sprzętu audiowizualnego, a także sprzętu ochrony osobistej i środków dezynfekcyjnych.

130 milionów złotych na wsparcie dzieci w pieczy zastępczej

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Pieniądze trafiły już do poszczególnych województw. Przykładowo, na Dolny Śląsk trafiło ponad 12,3 mln zł, do województwa łódzkiego – blisko 9,5 mln złotych, a na Podlasie – ok. 3,5 mln złotych. Środki trafiły już do placówek i rodzin zastępczych. Ze wsparcia skorzystał m.in. Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Skwierzynie w województwie lubuskim. Do województwa lubuskiego  w ramach projektu trafiło w sumie 4 mln złotych.

Piecza zastępcza w Polsce

Według wstępnych danych statystycznych resortu rodziny na koniec ubiegłego roku w pieczy zastępczej umieszczonych było niespełna 72,5 tys. dzieci. Zdecydowana większość znalazła bezpieczną przystań w rodzinnych formach pieczy. Już tylko co czwarty wychowanek, czyli niespełna 17 tys. dzieci nadal przebywa w pieczy instytucjonalnej.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej https://www.gov.pl/web/rodzina/130-mln-zl-na-wsparcie-dzieci-w-pieczy-zastepczej-komputery-trafily-do-dzieci