W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Anita Czerwińska, wiceminister rodziny i polityki społecznej na konferencji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu

27.02.2023

W dniu 27 lutego 2023 r. w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyło się spotkanie Wojewody Opolskiego z podmiotami ekonomii społecznej województwa opolskiego, na którym omówiono organizację i zasady działania przedsiębiorstw społecznych w świetle ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej.

grupa ludzi stojąca na ściance woj. opolski

Podsumowaniem spotkania była konferencja prasowa z udziałem Pani Anity Czerwińskiej, Pełnomocnik Rządu ds. ekonomii społecznej Sekretarza Stanu MRiPS, Posłanek RP Pani Violetty Porowskiej i Pani Katarzyny Czochary oraz Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej namawiała do starania się o uzyskanie statutu przedsiębiorstwa społecznego przedstawicieli opolskich fundacji, spółdzielni socjalnych oraz organizacji non-profit. Przedsiębiorstwo społeczne to specyficzny rodzaj firmy, gdzie nadwyżka nie idzie do kieszeni członków czy właścicieli, a jest inwestowana w dalsze cele oraz kadrę. Tę z kolei stanowić mają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

- Ekonomia społeczna to bardzo ważna dziedzina funkcjonowania naszego państwa. Przez dziesięciolecia była pomijana i dopiero w roku ubiegłym Sejm przyjął uchwałę, która prawnie stworzyła te zagadnienie – wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Zachęcamy podmioty o ubieganie się o taki status, ponieważ ustawa przewiduje szereg korzyści. Do tej pory mamy 100 takich przedsiębiorstw społecznych w całym kraju, a na Opolszczyźnie 6, z kolei 4 kolejne czekają na rozpatrzenie wniosków - wiceminister Anita Czerwińska.

Po konferencji miało miejsce uroczyste podpisanie przez Wojewodę Opolskiego i wręczenie decyzji o nadaniu statusu przedsiębiorstwa społecznego dla Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu prowadzonej przez Państwa Teresę i Kazimierza Jednorogów.

Delegacja wraz z Wojewodą Opolskim udała się z wizytą do Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu oraz do Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie.

W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nysie już ponad 50 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie, zajmują się oni m.in. produkcją drewnianych mebli, szyciem, ogrodnictwem, drobnymi usługami sprzątania oraz opieką nad starszymi. To dla osób niepełnosprawnych okazja do zdobycia zawodu oraz okno do wyjścia na otwarty rynek pracy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}