W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa stacji radaru hydrologiczno-meteorologicznego - Góra św. Anny

28.11.2022

Dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Wojewoda Opolski udzielił Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego pozwolenia na realizacje budowy stacji radaru meteorologicznego.

Dwóch mężczyzn ubranych w garnitury podających sobie ręce

Wojewoda Opolski 28 września 2022 r. udzielił Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego pozwolenia na realizację inwestycji w zakresie budowy stacji radaru meteorologicznego – Góra Św. Anny.

Przedmiotowa inwestycja polegać będzie na budowie stacji radaru typu METEOR 735 CDP10 na Górze św. Anny. Stacja radaru to bezobsługowa budowla, która stanowi funkcjonalną całość. Składać się będzie z 46 metrowej wieży żelbetowej pod radar METEOR 735CDP10 wraz z pomieszczeniami technologicznymi zlokalizowanymi u podstaw wieży oraz infrastruktury towarzyszącej.

Projektowana stacja radaru meteorologicznego zostanie włączona do polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD i będzie stanowiła element Systemu Monitoringu i Osłony Kraju polskiej państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej. Inwestycja ta jest istotnym elementem Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Program ten, ze względu na zastosowaną zaawansowaną technologię i możliwość wykrywania gwałtownych zjawisk pogłosowych na znacznym zasięgu znacząco wpłynie na możliwość odpowiedniego reagowania, co przyczyni się do istotnej poprawy bezpieczeństwa Państwa Polskiego, bezpieczeństwa ludności, mienia oraz infrastruktury.

Obecnie przewiduje się modernizację całego systemu POLRAD składającego się z ośmiu istniejących stacji radarów meteorologicznych znajdujących się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Obecna inwestycja polegać będzie na remoncie sześciu stacji radarów meteorologicznych, rozbiórce dwóch stacji i zastąpieniu ich nowymi radarami oraz budowie dwóch dodatkowych stacji, jedną z nich jest stacja radaru na Górze św. Anny. Przedsięwzięcie to ma na celu zwiększenie precyzji w monitorowaniu stanu atmosfery pod kątem niekorzystnych zjawisk meteorologicznych. Mają  one na celu wcześniejsze poinformowanie społeczeństwa, organów państwowych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi oraz przygotowania do prowadzenia akcji ratunkowych i zabezpieczających działanie w czasie trwania i usuwania skutków groźnych zjawisk.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}