W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czynimy dobro! Opolscy urzędnicy wzięli udział w zbiórce krwi

17.08.2021

„Uratuj życie – oddaj krew! Łączy nas nie tylko praca” – to hasło akcji dobroczynnej, zainicjowanej przez wojewodę opolskiego. 17 sierpnia na placu przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim, zarówno pracownicy jak i przechodnie, mogli podzielić się z potrzebującymi tym, co najcenniejsze – krwią.

Na zdjęciu wojewoda opolski stojący w centralnej części kadru. Stoi bokiem do kadru. Trzyma za dłoń, siedzącą na fotelu medycznym, pracownicę urzędu, która oddaje krew. Za wojewodą w tle widać pielęgniarkę, ubraną w czerwony fartuszek. Zdjęcie wykonano w krwiobusie. Pracownica oddająca krew, spogląda nieco w dół. Obok niej widać aparaturę, pobierającą krew.

- Wielu krwiodawców honorowych regularnie oddających krew odpoczywa na wakacjach, a krew jest potrzebna na co dzień, szczególnie w szpitalach. A to dlatego, że życie toczy się codziennie i różnego rodzaju operacje wymagające krwi się odbywają – podkreśla wojewoda Sławomir Kłosowski.

Akcja poboru krwi trwała trzy godziny. Chętnych nie brakowało, niemniej nie wszyscy mogli się w nią włączyć. Powodem były przeciwwskazania medyczne. Jednak, jak podkreślają pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, każdy ml krwi jest na wagę złota. - Czekamy na wszystkich dawców i każda grupa krwi jest niezbędna. Wiadomo, że największe zapotrzebowanie jest na grupę zero, bądź minusową, natomiast każda grupa jest dla nas tak samo ważna i potrzebna - mówi Elżbieta Sroka, pielęgniarka RCKiK.

Andrzej Łukaszczykiewicz, pracownik OUW, honorowy dawca krwi, przekonuje, że sam pobór krwi nie jest bolesny. – To nic nie kosztuje. To jest małe ukłucie. Oddajemy w ten sposób cenną rzecz, której nie da się wyprodukować. W krótkim czasie, bo w ciągu 20 minut, jesteśmy w stanie pomóc drugiemu człowiekowi – komentuje.

Podobnego zdania jest Aleksandra Perzyna z OUW, która również zgłosiła się do krwiobusa. - Osoby z mojej rodziny korzystały z transfuzji krwi, więc uważam, że oddając krew trzeba też pomóc innym. Jeśli ktoś z moich bliskich skorzystał z takiej pomocy, to ja również pomagam – zaznacza.

Daty i miejsca postoju mobilnego punktu krwi można sprawdzić na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Krew może oddać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}