W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gogolin: CUS już od stycznia 2021 r.!

15.12.2020

Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta RP Andrzeja Dudy od 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym można tworzyć struktury koordynujące i integrujące usługi społeczne, tj. Centra Usług Społecznych. Pierwszy na Opolszczyźnie rozpocznie działalność już od nowego roku.

Na zdjęciu trzy pary dłoni, trzymające się w uścisku w kształcie kwadratu. W dalszej części planu trawa. Zdjęcie zrobione z góry.

Centra usług społecznych  to nowe jednostki organizacyjne gmin i instytucje lokalnej polityki społecznej. Centrum może realizować usługi społeczne będące zadaniami własnymi gminy oraz zadaniami z zakresu administracji rządowej zleconymi gminie.

Usługi społeczne oznaczają działania z zakresu: polityki prorodzinnej, wspierania rodziny, systemu pieczy zastępczej, pomocy społecznej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu, kultury, kultury fizycznej i turystyki, pobudzania aktywności obywatelskiej, mieszkalnictwa, ochrony środowiska, reintegracji zawodowej i społecznej – podejmowane przez gminę w celu zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej, świadczone w formie niematerialnej bezpośrednio na rzecz osób, rodzin, grup społecznych, grup mieszkańców o określonych potrzebach lub ogółu mieszkańców.

Wojewoda opolski Adrian Czubak już 20 lutego 2020 r. zorganizował w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim szkolenie w ramach którego przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawili samorządowcom z województwa opolskiego w jaki sposób prawidłowo wypełnić wnioski o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu upowszechniania modelu Centrum Usług Społecznych.

Z powyższej możliwości skorzystała jedna gmina z województwa opolskiego, która skutecznie ubiegała się o wsparcie finansowe. W dniu 26 grudnia 2020 r. burmistrz Gogolina podpisał umowę  na utworzenie Centrum Usług Społecznych, które powstanie z przekształcenia istniejącego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W wyniku złożonego wniosku oraz przeprowadzonych negocjacji samorząd gminy Gogolin uzyskał 100% dotację dla wartego 2 349 484  zł projektu, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacji, Rozwój 2014-2020 dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponad 30% środków zaplanowanych w budżecie projektu, czyli około 773 tys. zł zostanie przeznaczonych na świadczenie usług przez organizacje pozarządowe.

CUS w Gogolinie zostanie wdrożony etapowo z uwzględnieniem 4 „kamieni milowych” tj.:

  1. Kamień milowy nr 1: Wypracowanie Planu Wdrożenia CUS około 4 m-cy
  2. Kamień milowy nr 2: Realizacja Planu Wdrażania CUS i świadczenia usług społecznych oraz monitoring przebiegu wdrażania około 12 m-cy
  3. Kamień milowy nr 3: Aktualizacja i realizacja Planu Wdrażania CUS około 10 m-cy
  4. Kamień milowy nr 4: Przegląd działań projektu około 10 m-cy

 

Wdrożenie CUS będzie poprzedzone diagnozą obecnego stanu świadczenia usług społecznych i potrzeb mieszkańców w gminie Gogolin. Rozwój i integracja usług społecznych będzie możliwa dzięki zespołowi organizacyjnemu w postaci:

  • Organizatora Centrum Usług Społecznych -1 etat,
  • Koordynatora indywidualnych planów usług społecznych - 2 etaty,
  • Organizatora społeczności lokalnej - 2 etaty.

 

Szczegółowy zakres obowiązków w/w osób został określony ustawowo i będzie obowiązywał w CUS w Gogolinie. Realizacja usług społecznych będzie odbywać się poprzez kilka form, m.in.:

  • wsparcie rodzin i małych dzieci poprzez organizowane cyklicznych spotkań dla dzieci i rodziców pod okiem wykwalifikowanego animatora; 
  • usługi zdrowotne i opiekuńcze dla osób starszych, które otrzymają dostęp do oferty usług zdrowotnych i opiekuńczych prowadzonych przez doświadczone osoby; w ramach usług zdrowotnych zostanie zapewniona opieka rehabilitacyjna; w zakresie usług opiekuńczych wsparcie otrzymają osoby samotne i niesamodzielne, które wymagają opieki bezpośrednio w ich domach; CUS będzie dążyć do zapewnienia współpracy z publicznymi służbami zatrudnienia przy realizacji usług zdrowotnych i opiekuńczych;
  • wsparcie młodzieży do 18 roku życia poprzez elementy działań ukierunkowane na zajęcia psycho-edukacyjne, warsztaty twórcze, projekty społeczne i artystyczne, prowadzone pod okiem doświadczonego animatora;
  • współpraca z podmiotami NGO poprzez platformę współpracy, działającą na rzecz lokalnej społeczności.

 

Powstały CUS zapewni zintegrowanie usług zdrowotnych, opiekuńczych, wsparcia rodzin i małych dzieci, a także dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

{"register":{"columns":[]}}