W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia Powstań Śląskich w animacji na Górze św. Anny!

30.04.2021

Uczcij z nami pamięć o Powstańcach Śląskich! Zobacz niezwykłą animację na skałach Amfiteatru na Górze św. Anny, gdzie równo sto lat temu rozgrywały się krwawe walki o polskość Śląska.

Na zdjęciu Amfiteatr Góry św. Anny z widocznym u góry Pomnikiem Czynu Powstańczego.
Pomnik podświetlony na biało-czerwono.
Dookoła czerń. Na dole po prawej informacja o projekcji mappingu. Po lewej stronie organizatorzy i ich loga

2 maja 2021 roku przypada 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich. Dzięki dobrej współpracy wojewody opolskiego z „Niepodległą” na Górze św. Anny już 2 maja odbędzie się premiera animacji w niecodziennym miejscu. – Postanowiliśmy wyświetlić animację w miejscu szczególnym z uwagi na historię lokalną – wyjaśnia Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. – Projekcja odbędzie się na terenie Amfiteatru, nieopodal Pomnika Czynu Powstańczego. Wcześniej bo o godz.12.00 pod Pomnikiem odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, a wieczorem – równo o 20.30 rozpoczynamy mapping – dodaje.

Dla osób, które pozostaną w tym dniu w domach – dobra informacja! TVP3 Opole przekaże sygnał na żywo z Góry św. Anny. Animację można będzie zobaczyć w programie pn. „Śląsk Wspólna Sprawa” od godz.20.25.

Dodatkowymi elementami wzmacniający przekaz będzie odpowiednia oprawa oświetleniowa. Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zostanie podświetlony na biało-czerwono, a strażacy z OSP Leśnica rozpalą znicz, który jest stałym elementem Pomnika.

Jedna projekcja animacji trwa 10 minut. Liczba wyświetleń uzależniona jest od zainteresowania przechodniów.

Opole-Warszawa

Na tym jednak nie koniec! 2 maja od godziny 20.00 do 22.00 na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa (pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego) wyświetlana będzie dokładnie ta sama animacja. Co więcej, podobnie jak w przypadku Opola, regionalna TVP również będzie nadawała transmisję z wydarzenia. Relacje z Opolszczyzny oraz Warszawy będzie można również zobaczyć na kanale TVP Info!

 

Foto. OUW / ilustracja z próby mappingu

 

 

Zdjęcia (1)