W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kłamliwe zarzuty opozycji kontra rzeczywistość. Wojewoda odniósł się do fake newsów na temat RFIL

16.12.2020

- Hipokryzja, kłamstwo i wprowadzanie ludzi w błąd - tymi słowami wojewoda opolski podsumował wypowiedzi medialne m.in. Koalicji Obywatelskiej na Opolszczyźnie, która w ostatnich dniach informuje m.in. o rzekomym upolitycznieniu przy podziale dofinansowania dla samorządów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Opozycja podział ten wiąże również z możliwością budowy Polderu Żelazna, który ma zabezpieczyć przed powodzią. Zarzuty nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Konferencja prasowa wojewody Adriana Czubaka. Na zdjęciu po prawej stronie stojący na granatowej ściance wojewoda, przemawiający do dziennikarzy. przed nim stoi mikrofon na statywie oraz barierki, odgradzające. Po bokach ścianki stoją biało-czerwone flagi. Na przeciw wojewody dziennikarze (kadr boczny). W tle widać choinkę oraz dalszą część budynku urzędu.

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się wypowiedzi osób, związanych z m.in. Koalicją Obywatelską na Opolszczyźnie, dotyczące m.in. rzekomego sposobu przyznania dotacja dla samorządów w regionie, startujących w konkursie do RFIL – w ramach pierwszej części II tury. Mowa m.in. o wypowiedzi wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego czy np. Barbary Kamińskiej – radnej Opola z ramienia KO.

- Chciałbym Państwu przedstawić jak wygląda prawda odnośnie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz jakie bezczelne kłamstwa z ust polityków opozycji w mediach  ponownie się znalazły – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wojewoda rozpoczął od przypomnienia idei RFIL oraz jego wpływie na rozwój gospodarczy regionu. Odniósł się do jednego z zapisów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która przyjęta została przez Radę Ministrów w 2017 r., gdzie podkreślono m.in., iż „w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce dominował model rozwoju, z którego korzyści czerpały tylko niektóre grupy społeczeństwa(…)Nowy model rozwoju to przede wszystkim rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony”.

Przypomniał również, iż w ramach zarówno I tury RFIL (sierpień br.), jak i pierwszej części II tury (grudzień br.), Opolszczyzna otrzymała dofinansowanie na poziomie 229,33 mln złotych, z czego 142,4 mln złotych pochodzi z I tury, a 86,9 mln przekazano samorządom w minionym tygodniu.

To jednak nie koniec, gdyż do końca roku 2020 samorządy w kraju będą mogły złożyć kolejne wnioski w ramach drugiej części II tury RFIL i pozyskać nowe fundusze na realizację inwestycji. – Mowa o 1,65 mld złotych – informuje wojewoda Czubak.

RFIL na pomoc polskiej wsi

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca ocenił w tym tygodniu na łamach opolskiego dziennika, iż beneficjentami RFIL są wyłącznie samorządy, „sympatyzujące z władzą PiS”. Rządowe dofinansowanie nazwał także „podziałem łupów”.
W kontrze do słów wicemarszałka, wojewoda przedstawił zestaw beneficjentów RFIL z pierwszej części II tury, z której wynika, iż 89,5 procent z nich, zarządzają osoby niezwiązane z Prawem i Sprawiedliwością. Co więcej, Samorząd Województwa Opolskiego, który związany jest z Koalicją Obywatelską oraz Mniejszością Niemiecką, jest jednym z największych beneficjentów RFIL. – Jeżeli to jest podział łupów, o którym wspomina wicemarszałek, to gratuluję poczucia humoru – skwitował wojewoda opolski.

Ponadto, wojewoda zwrócił uwagę na fakt, iż RFIL to także realna pomoc dla mniejszych gmin. Beneficjentem Rządowego Programu jest m.in. gmina Pokój, która z RFIL otrzymała 3,3 mln złotych, co stanowi 242 procent rocznego budżetu gminy na inwestycje w roku 2019. Tę samą kwotę otrzymała gmina Komprachcice, co stanowi 114 procent oraz Popielów, który z RFIL uzyskał dofinansowanie na poziomie 3 mln złotych, co niemal w stu procentach przekłada się na roczny budżet gminy na inwestycje. Takich przykładów jest jednak znacznie więcej. – I to jest kolejny dowód na to, że RFIL jest pierwszym w historii kraju Rządowym Programem, który tak silnie wspiera rozwój tych dużych, jak i małych ośrodków – podkreślił  wojewoda opolski.

Gra na strachu przed zagrożeniem?

Kolejnym zarzutem Koalicji Obywatelskiej, który pojawił się w ostatnich dniach w mediach, jest wypowiedź m.in. Barbary Kamińskiej – radnej Miasta Opola z ramienia KO, która odniosła się do informacji, iż w ramach pierwszej części II tury RFIL, zabrakło stolicy regionu. Brak pieniędzy z RFIL oceniła jako „niemożność dofinansowania Polderu Żelazna”, którego budowa jest kluczowa z uwagi na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opola.

Do zarzutu radnej odniósł się wojewoda, który przypomniał, że pod koniec sierpnia 2019 r. prezydent Opola podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie porozumienie, na proces inwestycyjny przebudowy tego obiektu. Tym samym prezydent Opola zadeklarował, iż Miasto Opole ma zabezpieczone środki finansowe na dofinansowanie Polderu Żelazna. Wojewoda przypomniał również, iż zaledwie dwa tygodnie temu, tj. 2 grudnia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została podpisana umowa na wykonanie inwestycji. Co istotne, w wydarzeniu tym – poza wojewodą opolskim, prezesem PGW WP oraz wykonawcą inwestycji, udział wziął także marszałek województwa opolskiego oraz prezydent Opola. – Ponad rok temu zostało podpisane porozumienie, kiedy to jeszcze nikt nie słyszał o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, wówczas nikt nie przypuszczał, że niebawem wybuchnie epidemia koronawirusa. A teraz słyszymy, że zagrożona jest realizacja Polderu Żelazna? Pytam zatem prezydenta Opola i radnej Barbary Kamińskiej po co podpisywaliśmy umowę z wykonawcą dwa tygodnie temu? – podkreślał wojewoda Czubak.

– Każdy odpowiedzialny samorządowiec nie podpisuje porozumienia, jeśli nie ma zagwarantowanych na to środków – dodał. Wojewoda zapowiedział również, iż jeszcze dzisiaj wystosuje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz radnej miasta Barbary Kamińskiej wniosek o udostepnienie informacji publicznej, na jakiej podstawie są stwierdzenia, że jest zagrożenie finansowania Polderu Żelazna.

Kolejnym nieprawdziwym stwierdzeniem są słowa prezydenta Opola, który m.in. na swoim profilu w mediach społecznościowych, napisał m.in., iż „Opolanie dostaną 0 zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych”. Wbrew temu, o czym publicznie donosi prezydent Wiśniewski, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dla przypomnienia w sierpniu br. w ramach I tury RFIL Miasto Opole otrzymało od Rządu Prawa i Sprawiedliwości 31,5 miliona złotych na inwestycje – bez konkursowo, co stanowi 13,74 procent z całości sumy przekazanej Opolszczyźnie w ramach RFIL (stan na 16 grudnia 2020 r.) Kwota przyznana Opolu stanowi ponad 11 procent budżetu Miasta przeznaczonego na inwestycje w roku 2019.

Wojewoda przedstawił także kilka przykładów gmin w województwie opolskim, które nie otrzymały w pierwszej części II tury FRIL dofinansowania, jednak w I turze otrzymały największe dofinansowanie w regionie. Poza Opole, jest to także Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Brzeg, Kluczbork, Strzelec Opolskie oraz Skarbimierz.

Dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych – w ramach I tury (sierpień 2020 r.) oraz pierwszej części II tury w sumie wszystkie samorządy województwa opolskiego otrzymały dofinansowanie w ramach Programu. Reasumując pierwszą część II tury, opolskie samorządy zgłosiły do RFIL zapotrzebowanie na poziomie 1,3 mld złotych z czego Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył niemal 87 mln złotych. Wartość inwestycji w gminach i powiatach Opolszczyzny, które uzyskały dofinansowanie, to niemal 148 mln złotych. – Kłamliwe zarzuty opozycji można nazwać jako cdp – czyli ciąg dalszy pierdoletów – skwitował wojewoda, który tym samym nawiązał do swojej wypowiedzi sprzed miesiąca, kiedy to posłowie Koalicji Obywatelskiej informowali media m.in. o rzekomych zaniedbaniach  działań Rządu oraz wojewody.

 

Materiały

Prezentacja z konferencji prasowej 16 grudnia 2020 r.
Prezentacja​_z​_konferencji​_prasowej​_wojewody​_opolskiego​_z​_16​_grudnia​_2020.pdf 1.33MB

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}