W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września! Jednak już dziś warto przystąpić do samospisu online

08.04.2021

Do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 zachęcano podczas konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie uruchomiono punkt, w którym od 1 kwietnia można wypełnić stosowny formularz.

Po lewej stronie wicewojewoda opolski, ubrana w czarną sukienkę do kolan i biały żakiet, w którego klapie ma wpięty czerwony kwiat. Obok stoi kobieta - dyrektor opolskiego US ubrana w ciemny garnitur, na twarzy ma okulary optyczne. Obie panie stoją na tle granatowej ścianki, długości 3 metrów, z napisem Liczy się Każdy

Jak podkreślała wicewojewoda opolski Teresa Barańska, przystąpienie do Narodowego Spisu Powszechnego jest obowiązkiem nie tylko Polaków ale i obcokrajowców, zamieszkujący w naszym kraju. Obowiązek ten dotyczy także obywateli żyjących poza granicami RP. Jednak w tym przypadku mowa tych o tych, którzy nadal posiadają meldunek w Polsce.

- W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim jest punkt spisowy, gdzie mieszkańcy całego regionu mogą dokonać samospisu w sytuacji, kiedy nie mają możliwości dostępu do internetu. Poza tym na naszej stronie internetowej zawarte są wszelkie niezbędne informacje do tego celu – przybliżała wicewojewoda.

 

Janina Kuźmica, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu, podkreślała że Narodowy Spis Powszechny służy zbadaniu aktualnego stanu ekonomiczno-społecznego-demograficznego oraz liczby zasobów mieszkaniowych Polaków. A wszystko w stosunku do roku 2011, kiedy to ostatni raz Polacy dokonywali spisu. - Uspokajamy i zapewniamy, że w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, poziomu dochodów ani oszczędności. Nie pytamy o numery konta, karty kredytowej i numeru dowodu osobistego bądź innych rzeczy związanych ze statusem materialnym. Te informacje są bardzo ważne i komunikujemy je przy każdej okazji, żeby nikt nie wyłudzał od naszych respondentów wrażliwych danych, bo one mogą zostać niecnie wykorzystane – dodała.


Dodajmy, że rachmistrzowie będą przeprowadzali wywiad telefoniczny od 4 maja do 30 września. Termin rozpoczęcia wywiadu bezpośredniego uzależniony jest od dalszego przebiegu sytuacji epidemicznej w kraju, niemniej GUS zakłada, iż taka forma będzie możliwa już od 1 lipca.

 

Więcej zdj. z wydarzenia na profilu Facebook Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}