W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe inwestycje w regionie. Rząd przeznaczył kolejną transzę dofinansowania. Wśród beneficjentów m.in. gmina Gogolin

22.04.2021

58 mln złotych – tyle wynosi dofinansowanie w ramach kolejnej transzy środków na realizację Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dofinansowanie ze środków programu uzyska 91 zadań.

Na zdjęciu trzy osoby, stojące na tle granatowej ścianki z godłem Polski. Po lewej stronie poseł na Sejm K.Czochara, wojewoda opolski Kłosowski oraz - po prawej jego stronie - poseł na Sejm RP V.Porowska. Obie panie poseł trzymają w dłoniach czek - wydruk z informacją o przyznanej dotacji w ramach programu. Wojewoda pozuje do zdjęć z uniesionymi kciukami, na znak sukcesu.

Wśród nich 72 zadania gminne i 19 zadań powiatowych (lista podstawowa i rezerwowa) w tym 4 kontynuowane zadania wieloletnie z 2020 r. (3 zadania gminne i 1 zadanie powiatowe).Wojewoda Sławomir Kłosowski nazywa tę kwotę ogromną i bezprecedensową. - Opolszczyzna to jeden wielki plac budowy – podkreśla. - Biorąc pod uwagę aktualny rozwój infrastrukturalny województwa opolskiego - budowane obwodnice i mosty oraz zapowiedź budowy kolejnych mostów na Opolszczyźnie - naprawdę od 1989 roku taki boom inwestycyjny nie miał miejsca w województwie opolskim – dodaje.

Wśród gmin, które znalazły się na liście inwestycji zatwierdzonych przez premiera RP Mateusza Morawieckiego znalazły się m.in. gmina Gogolin – gdzie dzięki dotacji przebudowana zostanie ul. Wyzwolenia jak i gmina Biała, która środki przeznaczy na przebudowę drogi gminnej w m.Prężynka. Wśród powiatów – aż dwukrotnie, wskazano na Głubczyce oraz Nysę. Lista jednak jest znacznie dłuższa.


- To są często osiedlowe drogi i ktoś może powiedzieć, że zapomniane - biegnące od jednego punktu peryferyjnego do drugiego. Są również drogi ważne w większych miejscowościach, tak jak na przykład w Nysie czy Głuchołazach. W każdym razie one wszystkie służą ludziom – podkreśla poseł na Sejm RP Violetta Porowska. Natomiast poseł Katarzyna Czochara dodaje, że w ciągu minionych pięciu lat rząd przeznaczył miliardy złotych na rozwój Opolszczyzny. - To są zarówno dofinansowania do dróg samorządowych, jak i pieniądze kierowane na ważne, strategiczne inwestycje – wyjaśnia.

Program RFRD jest ogromnym impulsem rozwojowym dla regionów we wszystkich zakątkach Polski. Do naszego województwa trafiło już ponad 405 mln zł.

Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2021 roku to 58 027 129,22 zł.

W kwocie tej są dodatkowe środki przekazane przez Prezesa Rady Ministrów na zadania gminne i powiatowe realizowane w województwie opolskim w wysokości 782 753,86 zł.

Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 40 185 333,65 zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 17 841 795,57 zł.

Zdjęcia (3)