W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe środki z UE dla m.in. powiatu nyskiego w zasięgu ręki! Do Polski trafi rekordowe 770 mld zł!

28.04.2021

Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu premiera Mateusza Morawieckiego w 2020 r., Polska może otrzymać największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe – ok. 770 mld zł. Z pieniędzy tych będzie mógł skorzystać także powiat nyski oraz m.in. powiat opolski!

Nowe środki z UE dla woj. opolskiego w zasięgu ręki! Do Polski trafi rekordowe 770 mld zł!

Środki chcemy przeznaczyć m.in. na budowę dróg czy nowych boisk, budowę oczyszczalni ścieków czy dróg rowerowych. Dzięki unijnym pieniądzom w naszym regionie udało się do tej pory zrealizować m.in. zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP woj. Opolskiego czy poprawić dostępności do węzłów autostrady A4 Gogolin i Olszowa.

Lista inwestycji jest jednak znacznie dłuższa.

O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do naszego regionu – zdecyduje polski parlament. Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem!

To bardzo ważne, bo dzięki środkom możemy inwestować m.in. w rozwój rolnictwa infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, zdrowie i nowe miejsca pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

 

Korzyści dla obywateli – zobacz, co już udało się zrobić dla naszego regionu

Środki z UE są impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczamy na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki. 

770 mld zł dla Polski w ramach środków z UE

W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy. 

W oparciu o ten fundusz rząd opracowuje Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.

Wojewoda Sławomir Kłosowski zaznaczył na dzisiejszej konferencji prasowej, że jeśli Polska nie ratyfikuje ustawy, to wpłynie na spowolnienie Unii Europejskiej. - To ogromna szansa na rozwój naszego całego kraju - wszystkich dziedzin i branż. W tej chwili ważą się losy, czy kolejne mosty, obwodnice, szpitale, szkoły, drogi oraz jezdnie będą w Polsce rozwijane i budowane, czy ominie nas ten skok cywilizacyjny.

Obecni na konferencji parlamentarzyści: poseł Violetta Porowska, poseł Katarzyna Czochra oraz senator Jerzy Czerwiński, podkreślali, że do naszego regionu trafi 20 miliardów złotych. - Można powiedzieć o nowym planie Marshalla, ale dla Polski. Dla mieszkańców to jest realizacja marzeń o rzeczach, o których kiedyś nie mieliśmy nawet śmiałości śnić. Dzisiaj możemy natomiast mówić o inwestycjach prostych, ale również o rzeczach wysublimowanych. Mam na myśli sprawy, które postawią Polskę w roli liderów Europy – podkreślała Porowska.

Zdaniem Katarzyny Czochary, posłanki PiS, te pieniądze będą mieć ogromy wpływ na rozwój Polski w kolejnych dziesięcioleciach.

- Mamy aktualnie naprawdę bardzo trudny okres pandemii, więc potrzebujemy tych pieniędzy. Myślę, że warto zapytać się każdego mieszkańca najmniejszej miejscowości Opolszczyzny czy też naszego kraju, jakie potrzeby widać w ich miejscowościach.

Z kolei Jerzy Czerwiński, senator PiS, zwraca uwagę, że nigdy w historii Polska nie miała do dyspozycji tak dużych pieniędzy. - To nie są pieniądze dla Prawa i Sprawiedliwości, tylko wsparcie dla obywateli naszego państwa, bo im po prostu należą się te pieniądze. Trzeba więc sięgnąć po nie obojętnie z jakich przyczyn, czasami nawet wzniosłych. Ci, którzy twierdzą, że nie mogą ratyfikować tej umowy, mylą się.

 

 

Zdjęcia (2)