W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O potrzebach i wdrażaniu zmian w systemie opieki nad niewidomymi, rozmawiano podczas konferencji REHA 2021

06.10.2021

Polski plan rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących był jednym z tematów konferencji pt. "Dostępność na serio". To jedna z wielu konferencji w Polsce w ramach akcji REHA FOR THE BLIND IN, których głównym celem jest promowanie polskiego planu nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących. W spotkaniu udział wzięła wicewojewoda opolski Teresa Barańska.

na zdjęciu Wicewojewoda opolski na konferencji REHA 2021. Przemawia za mikrofonem. W tle monitor.

Konferencja, która odbyła się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, była także okazją do wspólnego świętowania 30-lecia Fundacji "Szansa dla Niewidomych".


- Nie może być tak, że niewidomy mieszka w jakimkolwiek miejscu, siedzi w domu, nie może wyjść, nie ma jak wyjść. Ta osoba musi liczyć na pomoc sąsiadów lub rodziny i otrzymuje to wsparcie, ale niewidomy nadal siedzi, nie jest aktywny. Nie zgadzamy się, aby ta osoba nie mogła się porządnie kształcić i studiować oraz pracować, a jeśli pracować, to za nędzne grosze – podkreśla Marek Kalbarczyk, prezes honorowy fundacji.
Swój jubileusz obchodzi w tym roku także Fundacja „Szansa dla Niewidomych”.


- Powstaliśmy 18 lat temu – wyjaśnia Ilona Nawankiewicz, kierownik regionalny Fundacji. - Udało się dostosować, oczywiście w części, kilka obiektów. Zrealizowaliśmy kilka projektów szkoleniowych i wydaliśmy kilka innowacyjnych publikacji, więc to jest duży krok naprzód. Aktualnie mamy pomysły na kolejne działania, gdzie również będziemy liczyć na wsparcie oraz dofinansowania – mówi.

Obecna na konferencji wicewojewoda opolski Teresa Barańska komentuje, że na Opolszczyźnie udało się pomóc już 5000 osób niewidomych i słabowidzących. I choć to dobry wynik, wicewojewoda podkreśla, że nadal trwają prace na rzecz poprawy komfortu życia osób niepełnosprawnych. - Wciąż musimy likwidować szereg barier przeszkadzających tym osobom w normalnym życiu. Mimo wszelkich działań dotychczasowych, nadal jest potrzeba poprawiania infrastruktury dnia codziennego, żeby udostępniać ją maksymalnie dla osób z niepełnosprawnościami – komentuje.

Dodajmy, że tegoroczna konferencja odbyła się pod patronatem honorowym wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego.
 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}