Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA
10.07.2026
Dziś pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystość była wyrazem pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń oraz okazją do oddania hołdu wszystkim Polakom, którzy zginęli na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
W imieniu Wojewody Opolskiego Moniki Jurek w obchodach uczestniczyli Wicewojewoda Opolski Sławomir Gradzik oraz Dyrektor Biura Wojewody Agnieszka Konopacka.
Podczas uroczystości złożono kwiaty i oddano cześć ofiarom, podkreślając znaczenie zachowania pamięci historycznej oraz szacunku dla wszystkich, którzy ponieśli śmierć w wyniku zbrodni dokonanych przez OUN i UPA.