W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opolskie obchody 83 .rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2022

27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego utworzył Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację, mającą kontynuować walkę z obu okupantami. Dla upamiętnienia tej daty w 1998 r. Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Złożone wieńce przed pomnikiem AK w Opolu

Mimo okupacji ziem RP przez Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość, a w okupowanym kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową. Oprócz struktur wojskowych (4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 r. przekształcił ZWZ w Armię Krajową), PPP obejmowało m.in. administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość podlegała rządowi RP na uchodźstwie.

Przed pomnikiem Armii Krajowej, na opolskim osiedlu im. AK, odbyła się uroczystość poświęcona pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej.

Pani Helena Kamerska, sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, w czasie dzisiejszej uroczystości odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Okolicznościowy wieniec od premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}