W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza polska Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

16.02.2021

16 lutego 2021 Rada Ministrów przyjęła pierwszą polską Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, której głównym celem jest włączenie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe, a tym samym zagwarantowanie im praw określonych w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Ilustracja

To kompleksowy dokument, który będzie mapą drogową polityki krajowej na rzecz osób z niepełnosprawnościami, to włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe, stworzenie przestrzeni prawdziwie dostępnej dla każdego.

Prace nad Strategią zostały zapoczątkowane pod koniec 2016 r., a w 2020 r. Strategia została znacząco rozszerzona i skonkretyzowana. Przeanalizowano ponad 1600 stron uwag w ramach konsultacji społecznych, a robocza wersja Strategii uzyskała wstępną akceptację ze strony Komisji Europejskiej.

Priorytetowe obszary Strategii

Prace nad propozycją konkretnych działań zostały poprzedzone diagnozą stanu faktycznego, którą oparto zarówno na ogólnodostępnych danych statystycznych dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce, jak i różnego rodzaju raportach i opracowaniach dotyczących tej tematyki.

Na ich podstawie sformułowano szereg działań strategicznych, które następnie pogrupowano i podzielono na obszary priorytetowe Strategii:

  1. Niezależne życie
  2. Dostępność
  3. Edukacja
  4. Praca
  5. Warunki życia i ochrona socjalna
  6. Zdrowie
  7. Budowanie świadomości
  8. Koordynacja

Realizacja działań zawartych w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami umożliwi osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, w taki sposób, aby mogły funkcjonować w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami.

{"register":{"columns":[]}}