W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier z wizytą na Opolszczyźnie

16.08.2021

Pomimo pandemii COVID-19, Polska odnotowuje jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu, jakie polski rząd skierował do przedsiębiorców. W ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej do firm trafiło ponad 237 mld zł. Naszym celem jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom możliwości rozwoju. Umożliwi to Polski Ład – kompleksowy program, na którym skorzystają wszyscy Polacy. Nowe rozwiązania przybliżył premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził centrum dystrybucyjne firmy Dino oraz firmę Auto Power Electronic w województwie opolskim.

Na zdjęciu 8 osób, idąca w szeregu. W tle magazyn. Po lewej stronie kadru w rzędzie stoją wózki widłowe, po prawej stronie stelaże metalowe. Wśród osób idących w szeregu, w środku, idzie premier. Premier ubrany jest w ciemny garnitury, na twarzy ma czarną maseczkę. Ma otwarte dłonie.

Niski poziom bezrobocia i ponad 237 mld zł rządowego wsparcia dla polskich firm

Pandemia COVID-19 dała się we znaki wszystkim – jednak szczególnie odczuły ją firmy. Polski rząd nie został obojętny na głosy przedsiębiorców. W ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej do firm trafiło ponad 237 mld zł. Wsparciem objęliśmy ok. 8,2 mln miejsc pracy.

Co ważne, w czerwcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. rok do roku i wyniosło 6359,3 tys. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł.

– Bezrobocie było zmorą III Rzeczypospolitej. Poprzez pączkujące nowe inwestycje, takie jak ta na Opolszczyźnie i tysiące innych w całym kraju, tworzą się nowe miejsca pracy. Jednocześnie są to nowe perspektywy dla rozwoju i tworzenia się mocnej, coraz silniejszej polskiej klasy średniej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Skończyliśmy z największą zmorą III RP – wysokim bezrobociem. Obecnie Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu w maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,8 proc. wobec 3,9 proc. w kwietniu.

Polski Ład – korzystne rozwiązania, na których skorzystają Polacy

Polski Ład to program, na którym skorzystają wszyscy Polacy.  – Polski Ład ma tworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy – to jest bardzo ważna część tego planu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby zrealizować ten cel – poinformował szef rządu.

Oprócz tego, plan rozwoju na najbliższą dekadę zakłada reformę podatkową, na której skorzysta 18 mln Polaków. To m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dla wszystkich, a także podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł.

Na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie skorzystają również przedsiębiorcy. Celem programu jest wzmocnienie inwestycji i ekspansji. Będzie to możliwe m.in. dzięki ulgom: B+R, na prototyp, na wsparcie innowacyjnych pracowników, na robotyzację, IP Box. – Ze swojej strony mogę powiedzieć, że w ramach Polskiego Ładu mamy ulgę na automatyzację i robotyzację dla firm, które są innowacyjne. Mamy najniższe podatki w Europie – to podatek 5 proc. IP BOX. To naprawdę bardzo niski podatek – dodał premier Morawiecki. Polski Ład to także przyciąganie do Polski kapitału i inwestorów, a także program repatriacji kapitału do Polski.

Dino Polska to ogólnopolska sieć marketów spożywczych założona w 1999 r. Firma zatrudnia łącznie ok. 26 tys. pracowników. Dino Polska uruchomiło szóste już centrum dystrybucyjne –w Sieroniowicach na ternie gminy Ujazd. 

Auto Power Electronic jest producentem LED-owych źródeł światła. Firma powstała w 1984 r., a swoją działalność opiera na własnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Firma posiada 21 patentów.

 

Tekst oraz zdj. KPRM 

Wideo

Zdjęcia (1)