W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Program rozwoju rodzinnych domów pomocy” na 2022 rok

18.10.2021

Poprawa dostępności usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia. W ramach programu rozwoju rodzinnych domów pomocy gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie związane z tworzeniem nowych domów oraz o dofinansowanie kosztów ponoszonych przez gminy w związku z kierowaniem osób do tych placówek. Program rozwoju rodzinnych domów pomocy jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia osób wymagających pomocy ze względu na wiek lub niepełnosprawność, a jego najważniejszym celem jest poprawa dostępności usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.

Na zdjęciu widać dłonie dwóch mężczyzn, zasiadających do biurka. Po lewej stronie dłonie pierwszego mężczyzny, w jednej z nich długopis. Druga dłoń na blacie stołu. Po prawej stronie kadru widać dłonie drugiego mężczyzny, w jednej z nich dokument, w drugiej również długopis. Na blacie stołu pozostałe dokumenty orraz fragment pióra. Białe tło.

Moduł II to dofinansowanie kosztów remontu lub zakupu wyposażenia w przypadku tworzenia nowego rodzinnego domu pomocy; dofinansowanie do 80% kosztów realizacji zadania, czyli kosztów remontu lub zakupu wyposażenia celem dostosowania budynku, jaki gmina planuje udostępnić z własnych zasobów, organizacji pożytku publicznego lub osobie fizycznej celem uruchomienia w nim rodzinnego domu pomocy.

Kto może prowadzić rodzinny dom pomocy?

Osoba fizyczna lub organizacja pożytku publicznego na podstawie umowy zawartej z gminą.

Dla kogo?

Dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w formie usług opiekuńczych i bytowych.

Zachęcamy gminy województwa opolskiego do podejmowania działań prowadzących do uczestnictwa w programie.

W najbliższych dniach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikuje
w Centralnej Aplikacji Statystycznej (dalej CAS) formularze zapotrzebowania na środki w ramach programu - dla każdego z modułów odrębnie.

Termin na złożenie przez samorządy gminne tego zapotrzebowania do urzędu wojewódzkiego, to 10 grudnia 2021 r.

Materiały

Program Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy
PROGRAM​_ROZWOJU​_RODZINNYCH​_DOMÓW​_POMOCY​_(23092021​_R).DOCX 0.07MB
Informator Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy
INFORMATOR​_-​_PROGRAM​_ROZWOJU​_RODZINNYCH​_DOMÓW​_POMOCY​_(23092021​_R).DOCX 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}