W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalne Centrum ECMO przy USK w Opolu nagrodzone!

07.10.2021

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu został laureatem w kategorii „Innowacyjny szpital – zarządzanie” za wdrożenie techniki pozaustrojowej ECMO do leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową oraz niewydolnością serca. Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski osobiście pogratulował medykom sukcesu.

Na zdjęciu wojewoda opolski wraz z lekarzami, pielęgniarkami i dyrekcją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Łącznie na zdjęciu jest 11 osób. Wszyscy pozują do zdjęcia. Kadra medyczna ubrana jest w białe kitle. Wojewoda stoi po środku, w asyście pielęgniarki. Pozujący do zdjęcia stoją na tle ściany.

Kierowane przez dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika Regionalne Centrum ECMO działa w ramach Kliniki i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu od stycznia 2019 r. Dysponuje 4 aparatami ECMO. Dotychczas przeprowadzono w nim 55 terapii; w większości żylno-żylnych (u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową), ale też kilkanaście żylno-tętniczych, we współpracy z lekarzami z Kliniki i Oddziału Kardiologii (w skrajnie ciężkich postaciach wstrząsu kardiogennego).

To nie pozostało niezauważone. – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny personel medyczny z Opolszczyzny został doceniony! Jesteście chlubą naszego regionu – podkreśla wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który osobiście pogratulował medykom oraz kadrze zarządzającej placówką.

Przypomnijmy, że od połowy października 2020 r. (w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19), decyzją wojewody opolskiego, umożliwiono prowadzenie w USK Opolu - w specjalnie stworzonej strukturze - Centralnej Izolatce Szpitalnej - terapii ECMO u pacjentów ciężko chorujących z powodu zakażenia Sars-CoV2. Zakwalifikowano do niej łącznie 27 pacjentów. Niemal połowa z nich przeżyła dzięki podłączeniu do ECMO, które zastąpiło funkcje płuc, dając czas na ich regenerację.

 

{"register":{"columns":[]}}