W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyła ogólnopolska akcja badania nauczycieli w kierunku SARS-Cov-2

11.01.2021

W ramach przygotowania do rozpoczęcia stacjonarnej nauki w szkołach podstawowych dla klas I-III oraz w szkołach specjalnych zorganizowano ogólnopolską akcję badania w kierunku SARS-Cov-2 nauczycieli i obsługi tych placówek. Działania będą prowadzone w dniach od 11-17.01.2021 roku. Badania są bezpłatne i dobrowolne.

Ilustracja przykładowa Pixabay. Przy okienku stoi mężczyzna ustawiony bokiem do kamery. Jest w trakcie pobierania wymazu na obecność koronawirusa. Na zdjęciu widać również fragment dłoni, zabezpieczonej rękawiczką, która pobiera z nosa mężczyźnie wymaz. Za pacjentem w tle widać innego mężczyznę, oczekującego na badanie.

Na terenie województwa opolskiego wymazy będą pobierane w dniach 11-14.01.br., w utworzonych 32 punktach poboru (w wyznaczonych szkołach) oraz w 1 stałym punkcie poboru w Opolu, przy ul. Waryńskiego 30. Wymazy będą pobierane dla poszczególnych szkół zgodnie z ustalonym harmonogramem. W pozostałych dniach prowadzone będzie opracowywanie wyników. Badania wykonane zostaną przez laboratorium WSSE w Opolu i jedno laboratorium zewnętrzne.

Na Opolszczyźnie do badań zgłosiło się ogółem 4736 osób, w tym:

    • nauczyciele klas I-III – 2820 osób;
    • nauczyciele szkół specjalnych – 251 osób;
    • personel niepedagogiczny szkół podstawowych – 1522 osoby;
    • personel niepedagogiczny szkół specjalnych – 143 osoby.

 

Wyniki badań nauczycieli dostępne będą na Indywidualnym Koncie Pacjenta.

Działania realizowane są wspólnie przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Kuratorium Oświaty w Opolu. Pomoc w pobieraniu wymazów zapewniają żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej.