W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd zachęca do szczepień. Opolskie gminy mogą otrzymać spore fundusze

08.06.2021

100 tys. zł dla pierwszych 500 gmin w Polsce, 2 mln zł dla tej z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców – to tylko niektóre propozycje rządu Prawa i Sprawiedliwości skierowane do samorządów, w których poziom wyszczepienia przeciwko Covid-19 jest nadal niski. – Każda gmina w Polsce uzyska dofinansowanie na organizację działań promujących szczepienia – zapowiada wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Na zdjęciu na środku kadru wojewoda opolski, stojący za szklanym pulpitem. W tle ścianka granatowa z napisem wojewoda i godłem. Po prawej stornie kadru widać flagę biało-czerwoną. Wojewoda przemawia do dziennikarzy, rękoma obejmuje szklany pulpit.

Jak wynika z dotychczasowych danych, osoby powyżej 60 roku życia obarczone są najwyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu zakażenia Covid-19. Nowe rozwiązania, wprowadzane przez rząd, mają zachęcić seniorów do szczepień. A wszystko przy współudziale samorządów. – Samorządy wspólnie ze wszystkimi innymi podmiotami, funkcjonującymi na terenie gmin – w tym OSP – zobowiązują się do tego, aby dotrzeć indywidualnie do seniorów i zaproponować im konkretne daty szczepienia – wyjaśnia wojewoda Kłosowski, który – podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zapowiedział, iż w grę wchodzi także utworzenie dodatkowych Mobilnych Zespołów Szczepień. – Tak aby to szczepienie odbyło się u seniora w domu – dodaje.

Mocne wsparcie dla jst

Każda gmina w kraju otrzyma dofinansowanie na organizację działań promujących szczepienia przeciwko Covid-19. Wysokość środków uzależniona jest jednak od liczby mieszkańców gminy. Miejscowości do 30 tys. obywateli mogą zyskać 10 tys. złotych. Większe gminy, tj. z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą 100 tys. mają szanse otrzymać 20 tys. złotych. Kolejne, duże gminy do 500 tys. mieszkańców, otrzymają nawet 30 tysięcy, a gminy powyżej pół miliona obywateli mogą powalczyć o 40 tys. złotych.

Cele wydatkowania ww. środków to przede wszystkim, wspomniane powyżej, zachęcenie mieszkańców gmin do zaszczepienia przeciwko Covid-19. Można to zrobić na wiele sposobów – wachlarz możliwych rozwiązań uzależniony jest od pomysłu włodarzy samorządu. Przykładowo może to być organizacja lokalnych konkursów szczepień, pikniki rodzinne oraz pozostałe działania, uwzględniające lokalną specyfikę regionu.

W kontakcie z seniorami gminy powinny równolegle wykorzystywać wiele kanałów dotarcia do osób starszych, np. poprzez współpracę z MOPS/GOPS.

KONKURS dla gmin

Kolejną propozycją dla zwiększenia zainteresowania szczepieniami są konkursy dla obywateli, jakie przygotował rząd.  Pierwszy z nich „Gmina na Medal #SzczepimySię, w którym wygraną jest 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent.

Drugi, pt. „Najbardziej Odporna Gmina” to konkurs, w której wygraną stanowi 2 mln złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Nagroda może zostać spożytkowana na dowolny cel dotyczący przeciwdziałania Covid-19.

Samorządy poinformowane

O możliwościach oraz rozwiązaniach promocyjnych szczepień, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski poinformował dziś włodarzy wszystkich 71 gmin z regionu opolskiego podczas wideokonferencji. Wszystkie materiały dotyczące m.in. zasad konkursów oraz nt. nowych elementów Narodowego Programu Szczepień, zostały gminom przekazane elektronicznie.