W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sto lat czekali na godny pochówek. W Kalinowie odbył się pogrzeb Powstańców Śląskich

06.07.2021

Z największymi honorami pochowano pięciu bezimiennych Powstańców. W setną rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Floriana w Wysokiej gm. Leśnica. Następnie sformowano kondukt pogrzebowy przy kościele w Kalinowie gdzie orszak w asyście wojskowej ruszył na cmentarz parafialny.

Na zdjęciu ceremonia pogrzebowa Powstańców Śląskich w Kalinowie. W środkowej części kadru stoją żołnierze z 10 BLOG. Trzymają małe, drewniane trumny. Po prawej stronie kadru widać żołnierza, pełniącego wartę honorową. Po lewej stronie kadru uczestnicy pogrzeby Powstańców. Widać również nagrobki na tutejszym cmentarzu. Po lewej stronie kadru na skraju, widać okazały wieniec, wsparty o drewniany stelaż.

Uroczystość miała charakter państwowy i wojskowy. Udział w miej wzięli przedstawiciele rządu i władz samorządowych, organizacji kombatanckich, a całości towarzyszyła jednostka wojskowa.

Powstańcy, których szczątki znaleźli w 2019 roku pracownicy IPN-u najprawdopodobniej zginęli w początkowej fazie bitwy o Górę św. Anny.
- Data pogrzebu jest symboliczna, bo niemal w sto lat od śmierci powstańców dzisiaj ich żegnamy dziękując za ofiarę, jaką ponieśli – mówi Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Dla nas to jest obowiązek za nich się pomodlić i wspomnieć, upomnieć się o pamięć o bohaterach Rzeczpospolitej. Wysyłamy jasny sygnał dla żyjących, że państwo polskie o swoich bohaterach nie zapomina, że choćby minęło sto lat, to my ich pochowamy. - Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej i zaangażowanym organizacjom za wykonane prace dzięki którym mogliśmy po stu latach uczcić Pamięci oddać Hołd i Cześć bohaterom Powstania Śląskiego - podkreślała wicewojewoda opolski Teresa Barańska. 

 

Zdjęcia (2)