W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop fake news: Nieprawdziwe informacje w artykule Gazety Wyborczej

12.11.2020

W odpowiedzi na artykuł Gazety Wyborczej pt. „Plan wojewody niemożliwy do realizacji. Stworzenie szpitala zakaźnego będzie kosztowało 6 mln zł” dot. Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie opublikowany w dniu. 10.11.2020 r. informuję:

Zdjęcie przedstawia biurko, na którym stoi laptop. Na jego ekranie widnieje napis Fake News. W tle zdjęcia znajdują się regał z książkami. Ponadto, po lewej stronie na biurku widać lampę z drewnianymi nogami oraz jasnym, okrągłym abażurem. Po prawej stronie paczka papierosów oraz słoik. Za słoikiem stoi roślinka domowa.

Nieprawdą jest, że Wojewoda Opolski podjął decyzję o przekształceniu Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie bez konsultacji z i dyrektorem placówki.

Nieprawdą jest, że dyrekcja szpitala proponowała, by wprowadzić pracę hybrydową  w części szpitala, tak aby była zarówno prowadzona dotychczasowa działalność, jak również leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Wszystkie decyzje podejmowane przez Wojewodę Opolskiego były konsultowane z dyrektorami szpitali. Tak było również w przypadku decyzji o przekształceniu OCR w Korfantowie.

Szpitale, które już są szpitalami „covidowymi” służą swoim doświadczeniem i pomocą wszystkim tym, którzy dopiero się przekształcają.

Wojewoda Opolski, doskonale zdaje sobie sprawę, że przed dyrektorami szpitali wskazanych do leczenia COVID – 19 stawia trudne zadania, jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Opolszczyzny, które czasie epidemii musi być zapewnione na najwyższym poziomie.

Nie może dojść do sytuacji, że potrzebujący pacjenci zakażeni COVID – 19 zostaną pozostawieni bez odpowiedniego zabezpieczenia medycznego.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, a także tendencje wzrostowe panujące na Opolszczyźnie konieczne jest stałe poszerzanie bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID – 19.

Przypominam, że przed wydaniem decyzji dotyczącej szpitala w Korfantowie na szpitale „covidowe” zostało przekształconych 21 jednostek ochrony zdrowia (6 całościowo i 15 w systemie hybrydowym).  Aktualnie szpital w Korfantowie jest więc, poza szpitalem tymczasowym, prawie ostatnią placówką przekształcaną dla pacjentów chorych na COVID – 19. Dodatkowo wraz z wydaniem decyzji o przekształceniu, Wojewoda podjął działania w celu zapewnienia środków do realizacji decyzji, czego efektem jest przekazanie w ramach RPO środków w kwocie 6,3 mln zł m. in na: budowę śluz, środki ochrony osobistej, budowę instalacji tlenowej, nowy sprzęt i wyposażenie.

Podkreślam raz jeszcze, że decyzja ta podyktowana jest troską o zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Opolszczyzny. Mając na względzie aktualny stan rozwoju zakażeń wojewoda zmuszony jest podejmować takie działania, które zagwarantują, że dla pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy w związku z zachorowaniem na COVID-19 nie zabraknie miejsc w szpitalach.

Decyzja dotycząca przekształcenia Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie w szpital dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 nie została podjęta pochopnie. Przeciwnie, została głęboko przemyślana.

W województwie opolskim odnotowujemy aktualnie znaczy wzrost liczby zakażonych. Dla przykładu 08.10.2020 mieliśmy 90 zakażeń, a 08.11.2020 – 857 zakażeń. Oznacza to prawie dziesięciokrotny wzrost. Równocześnie, systematycznie rośnie liczba hospitalizacji. 8 października br. hospitalizowanych było 89 osób, a 8 listopada br. 597. Na Opolszczyźnie codziennie pojawiają się nowe ogniska zakażeń, także niestety w Domach Pomocy Społecznej i Zakładach Opiekuńczo Leczniczych, których podopieczni są szczególnie narażeni w przypadku zakażenia koronawirusem. Obecnie na 53 ogniska choroby 19 z nich to tego typu placówki. Przy tak dynamicznym wzroście zakażeń i hospitalizacji w czasie epidemii Wojewoda zobowiązany jest do podejmowania działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.

Baza łóżkowa szpitala w Korfantowie przed epidemią kształtowała się następująco:

- 19 łóżek chirurgii urazowo – ortopedycznej,

- 36 łóżek rehabilitacji neurologicznej,

- 115 łóżek rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Świadczenia, które do tej pory wykonywane były w OCR, zapewniają m. in szpitale:

- ZOZ w Nysie,

- Szpital Wojewódzki w Opolu,

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu,

- Brzeskie Centrum Medyczne,

- ZOZ w Oleśnie.

Odnosząc się do przytoczonych w artykule dywagacji pana Posła Tomasza Kostusia, Marszałka Romana Kolka oraz autora artykułu, który nie miał nawet odwagi się pod min podpisać, dotyczących przekształcenia tylko części tego szpitala dla pacjentów COVID-19 informuję, że Wojewoda Opolski na podstawie doświadczenia sytuacji epidemiologicznej trwającej od marca br. w zakresie pojawiających się zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego i pacjentów w innych placówkach szpitalnych w woj. opolskim, podejmując tą decyzję automatycznie wykluczył możliwość zakażenia pacjentów niecovidowych w tym szpitalu przebywających na rehabilitacji poudarowej. Pomysł Pana Posła i Pana Marszałka jest pozbawiony, jakichkolwiek przemyśleń i przejawiający brak troski o szczególnych pacjentów. Niedopuszczalnym dla Wojewody byłoby aby w tym szpitalu doszło do zakażenia pacjenta poudarowego wirusem SARS-CoV-2. Podejmując tę decyzję Wojewoda nie naraża, już wcześniej dotkniętych ciężką chorobą pacjentów, na kolejne zagrożenie chorobowe COVID-19 co mogłoby mieć katastrofalne skutki dla ich zdrowia i życia.

Przytoczone uzasadnienie dotyczy również faktu, iż na przykład Wojewoda Opolski, nie podjął decyzji o przekształceniu w całości Szpitala Wojewódzkiego w Opolu dla pacjentów COVID-19 ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przebywających na oddziale hematologii w tej placówce. Przypominam Panu Marszałkowi Romanowi Kolkowi, również jako lekarzowi: „Po pierwsze nie szkodzić.”

 

Adrian Czubak

Wojewoda Opolski

{"register":{"columns":[]}}